„Běžná praxe je, že když se nám zhorší zrak, máme na výběr buď silnější brýle, kontaktní čočky, nebo v současnosti stále populárnější laserovou operaci. Málokdo ale ví o možnosti zlepšení zraku přirozenou cestou. Navíc správnou zrakovou hygienou můžeme mnoha problémům předcházet,“ říká terapeutka Daniela Maťuchová, zakladatelka slovenského centra prevence a regenerace ProVitalis.
Je opravdu možné zlepšit zrak bez lékařského zásahu?
Ano i ne. Batesova metoda, pojmenovaná podle amerického očního lékaře Williama Batese, se používá po celém světě již více než sto let a dosud pomohla velkému počtu lidí zlepšit jejich vidění. Samozřejmě existují diagnózy, kde to bez lékařského zásahu není možné. Na druhou stranu jsou případy, kdy si lidé zlepšili zrak i při takových diagnózách, kde konvenční medicína nedokázala pomoci. Je to individuální. Batesova metoda není všelék, ale rozhodně stojí za vyzkoušení. A to při jakémkoliv očním problému.
Jaké konkrétní techniky zahrnuje?
Většina lidí si pod pojmem přirozené zlepšování zraku představí klasické „kroucení“ očima do všech směrů, známé také jako oční jóga nebo oční gymnastika. Batesova metoda však není pouze o cvičení. Je to celý koncept péče o zrak, jehož podstatou je vyhýbat se jakémukoliv napětí při pohledu. Napětí může vznikat při násilném zaostřování, mhouření očí nebo dlouhodobém nošení dioptrických brýlí. Dr. Bates při svých výzkumech zjistil, že většinu zrakových poruch způsobuje napětí a stres, ať už psychický nebo fyzický, a „léčbou“ je tedy relaxace a uvolnění tohoto napětí. Zmiňované „kroucení“ očima Dr. Bates ani nedoporučoval, protože extrémní pohyby očí mohou vést k bolesti a samozřejmě i k napětí.
Co by tedy lidé mohli provádět doma? A jak často?
Všechny techniky a aktivity, které se klienti naučí během konzultací nebo workshopů, by měli provádět i doma. Zde bych ráda zmínila chystaný seminář Cesta za zrakem, který se bude konat 8. 3. 2025 v Praze (www.cestazazrakem.cz). Je důležité, aby všechny techniky lidé praktikovali denně. Ideálně, když je zařadí do své běžné denní rutiny, podobně jako čištění zubů. Nejde o žádné složité cviky a u mnoha z nich nejsou potřeba pomůcky. Techniky pro zlepšení zraku vycházejí z toho, jak jsou naše oči přizpůsobeny svému fungování.
Většina lidí si pod pojmem přirozené zlepšování zraku představí klasické „kroucení“ očima do všech směrů, známé také jako oční jóga nebo oční gymnastika. Batesova metoda však není pouze o cvičení. Je to celý koncept péče o zrak, jehož podstatou je vyhýbat se jakémukoliv napětí při pohledu.
Pokud vím, že oči při pohledu do dálky relaxují, že potřebují světlo, ideálně sluneční, odpočinek v podobě tmy, že pohyb je pro oči zásadní a kontrast poskytuje skvělou stimulaci, můžeme si vymyslet mnohé aktivity a hry sami. Oči můžeme stimulovat a relaxovat i při jiných činnostech, takže výmluva, že na cvičení nemám čas, neobstojí. Čím vážnější je problém, tím více času bychom měli očím věnovat. Aktivity bychom měli provádět v kratších intervalech několikrát denně.
Jaké nejčastější chyby děláme ve vztahu k našemu zraku?
Stačí si porovnat, jak zrak používali naši prarodiče a jak ho používáme my dnes. Dříve lidé trávili celý den venku na přirozeném slunečním světle, na čerstvém vzduchu, jejich oči byly v neustálém pohybu, více se dívali do dálky než nablízko, sledovali trojrozměrné objekty, zapojovali periferní i centrální vidění a chodili spát se západem slunce – žili v souladu s měnícími se přírodními podmínkami.
Seminář Cesta za zrakem
Prevence očních onemocnění by měla být stejně samozřejmá jako například pravidelná péče o zuby. Na celodenním semináři 8. 3. 2025 v Praze se naučíte, jak správně využívat svoje oči při běžných činnostech, jako je čtení, řízení auta nebo práce na počítači, a předejdete tak zlozvykům, které mohou zrak poškodit. Navíc získáte praktické tipy a cvičení pro zlepšení zraku. Během semináře vás provedeme oční hygienou s množstvím názorných ukázek a pomůcek. Seminář povede odbornice Daniela Maťuchová, autorka knih, která se oční prevencí zabývá více než 14 let. Chcete-li se zúčastnit, zajistěte si vstupenky v předprodeji na www.cestazazrakem.cz.
Dnes trávíme většinu dne v uzavřených prostorách s „filtrovaným“ slunečním světlem nebo umělým osvětlením, více se díváme na blízko než do dálky (oko se při pohledu na krátkou vzdálenost namáhá), obrazovky jsou 2D, většinou používáme jen centrální vidění na úkor periferního... Takže těch chyb, které děláme ve vztahu k našemu zraku, je opravdu hodně.
Co potom sledování obrazovky na počítači….
Už jsem zmínila, že oči jsou přizpůsobeny k pohledu do dálky. Při pohledu na blízko se oko namáhá. Blízko je mobil, tablet, počítač a televizní obrazovka. Pokud se zamyslíme nad tím, kolik času denně trávíme sledováním obrazovek, odpověď je jasná. Dalším problémem je, že při sledování obrazovky se snižuje frekvence mrkání, což vede k tomu, že oči jsou více namáhány, snadněji se vysušují a vznikají záněty.
Většinu zrakových poruch způsobuje napětí a stres, a to jak psychický, tak fyzický. Co se týče fyzického stresu, může to být jakýkoliv zdravotní problém, jako horečka, bolest hlavy, chronické zdravotní problémy jako diabetes apod.
Mrkání přeruší strnulý pohled, který je pro oči namáhavý, a zároveň umožní, aby se slzný film rovnoměrně rozprostřel po rohovce. Slzy čistí rohovku a zároveň ji zásobují živinami a kyslíkem. Obrazovky také vyzařují modré světlo, které není pro oči příliš přátelské. Kromě negativního vlivu na zrak může modré světlo ovlivnit i spánek.
Dalším problémem je, že obrazovky mají mnohem vyšší kontrast než tištěné texty/obrázky, což může večer vést k problémům s viděním, protože naše oči jsou zvyklé na vysoký kontrast, a večer pak těžko rozlišují objekty a nápisy. Obrazovky jsou tvořeny drobnými pixely, které blikají určitým způsobem, což ztěžuje zaostření na obrazovku.
Může kvalitu zraku ovlivnit i stres?
Jak jsem již zmínila, Dr. Bates zjistil, že většinu zrakových poruch způsobuje napětí a stres, a to jak psychický, tak fyzický. Co se týče fyzického stresu, může to být jakýkoliv zdravotní problém, jako horečka, bolest hlavy, chronické zdravotní problémy jako diabetes apod. Jak minimalizovat psychický a fyzický stres? V tomto ohledu bych si netroufla radit, myslím, že na tom musí pracovat každý sám, změnou psychického nastavení, změnou životního stylu. Někdy je možná nutné udělat radikální krok, ať už změnou zaměstnání, nebo ukončením nefunkčního vztahu. Pokud to člověk nezvládne sám, je dobré požádat o pomoc odborníka.
Jak nám podle vás škodí nošení brýlí?
Náš zrak není statický. Neustále se mění v závislosti na vnějších a vnitřních podmínkách. Možná jste si všimli, že vidíme lépe za slunečných dnů než za zamračených nebo večer. Nošení dioptrických brýlí však znamená fixní korekci, která na tyto změny nereaguje. Obvykle jsou předepsány tak, aby poskytovaly ostré vidění za nejhorších světelných podmínek. Když je ale dobré světlo a máme dobrou psychickou i fyzickou pohodu, může být korekce brýlí příliš silná, což vede k napětí a oslabuje oči. Pokud nosíte brýle na dálku, například s mínusovou korekcí, způsobují problém při zaostřování na krátké vzdálenosti. Oči se namáhají mnohem víc, pokud je používáte stále, například i při čtení nebo práci na počítači.
Když už je máme, co můžeme udělat, abychom si neškodili?
Brýle jsou skvělým nástrojem pro okamžité ostré vidění. Je ale dobré je sundat v situacích, kdy není nutné ostré vidění, aby si oči odpočinuly. Pokud nosíte kontaktní čočky, bylo by ideální přejít na brýle. Pokud je nechcete úplně opustit, vyměňte je doma za brýle, které můžete při čtení kdykoliv sundat. V případě mínusových brýlí je dobré je sundat vždy, když se díváte nablízko. Většina krátkozrakých s brýlemi totiž používá oči nablízko špatně. Bez brýlí se oči namáhají podstatně méně než s mínusovými dioptriemi. Pokud máte na sobě brýle neustále, oči jsou v permanentním napětí.
Zajímají vás další informace? Kromě návštěvy semináře Cesta za zrakem si také můžete poslechnout další rozhovor na toto téma, který s paní Maťuchovou vedl funkční lékař Jan Vojáček.
Reklama
foto: Se svolením Daniely Maťuchové, zdroj: Autorský článek