Na neurolingvistické programování jste s největší pravděpodobností už narazili, aniž byste to tušili. Pokud občas sledujete televizní noviny, reklamy nebo posloucháte politiky, není o tom nejmenších pochyb. Tento trik je totiž zlatý grál všech manipulátorů.
NLP čili neurolingvistické programování je psychoterapeutická metoda vynalezená v roce 1970 psychologem Richardem Bandlerem a lingvistou Johnem Grinderem. Její základní myšlenka tkví v tom, že způsob, jakým vnímáme svět, záleží na slovech, která používáme k jeho popisu. Jde o to, že v naší mysli si vytváříme jakési vnitřní mapy, které předcházejí řeči i aktivitě s ní spojené.
„NLP je inzerována jako téměř zázračná metoda, která má změnit prožívání a chování člověka, má dojít k vnitřnímu „přerámování“ (reframing). Metodě jsou přisuzovány údajně i léčebné účinky, odstraní fobie, deprese, stresy a vede i k pozitivnímu myšlení a přístupu ke světu,“ popsal lékař Jiří Heřt celou disciplínu a zhodnotil ji slovy: „Jde o alternativní metodu, která nemá nic společného s neurologií, psychologií, lingvistikou ani s programováním.“
Terapeutická účinnost této metody je zpochybňována, respektive nejsou pro ni jednoznačné vědecké důkazy. Málokdo by ale zpochybnil efektivitu NLP na poli manipulace.
Coby manipulativní technika má NLP obrovskou sílu. Tudíž je i snadno zneužitelná. Poměrně často je propagována mezi pickupery, celosvětovým hnutím mužů, kteří vnímají svádění žen jako sport.
Nezapomenu, jak mi jeden přítel, bývalý pickuper, popisoval: „NLP je zlo. Dnes mám přítelkyni a jsem s ní šťastný. Děsí mě, jak snadno bych ji mohl s pomocí NLP zmanipulovat. Jednou jsem to zkusil a bylo to strašlivě jednoduché. Nechci toho zneužívat.“
Jenomže jsou i tací, kteří neváhají ušpinit si ruce. Jak řekl doktor Paul Sheppard poté, co navštívil několik NLP tréninků: „Měl jsem pocit, že nejenom klienti, ale dokonce i sami trenéři jsou lidé, kteří potřebují pomoc.“
Moc, které sám nerozumím
NLP jsem kdysi využíval k autosugesci. Zvýšil jsem si díky němu sebevědomí a v nejmenším bych nechtěl popírat pozitivní účinky, jaké měla tato technika na můj život. Ale...
S pomocí NLP jsem taky potlačil svůj špatný vztah k rodičům a přesvědčil sám sebe, že je vyřešený. Alespoň jsem si to myslel až do tréninku na zvládání emocí, jehož jsem se účastnil v Bulharsku. Prvních několik dní jsem měl pocit, že jsem zablokovaný a nedokážu se se svými emocemi spojit. Když se mi to konečně podařilo, úplně jsem se rozložil na atomy. Ukázalo se, že můj vztah k rodičům měl přece jen velmi daleko od „vyřešeného“.
Obdobný problém měl i jiný účastník kurzu, který otevřeně přiznal, že na sebe NLP úspěšně praktikuje. Ačkoliv kdysi trpěl depresemi, díky neurolingvistickému programování si vybudoval sebevědomí, našel si manželku a založil úspěšnou firmu. V používání této techniky byl mnohem dál než já… a na rozdíl ode mě se během tréninku nedokázal vymanit z jeho bariér. Nemohl se spojit se svým nitrem.
Představte si sami sebe jako stránku plnou gramatických chyb. Jenom nevíte, kde je přesně hledat. Tradiční terapie vám pomůže objevit jednu nedokonalost po druhé. NLP vám umožní celou stránku rovnou přepsat. Jenomže vy nebudete vědět, jestli v novém textu také nejsou chyby… a navíc pod ním pořád zůstanou ukryta stará slova. Sice nebudou čitelná, ale mohou být viditelná a rozhodně budou zhoršovat čitelnost textu nového. NLP je totiž stejné jako oheň: dobrý sluha, ale špatný pán.
Foto: Pixabay