fbpx

Zveřejněno: 23. 3. 2017

Znáte zákon akce a reakce? Newton ho popsal tak, že vzájemná působení dvou těles na sebe jsou vždy stejně velká, akorát opačného směru. V praxi to znamená, že pokud někomu dáte facku, zraníte tak vlastně stejnou silou i sami sebe. Důkazem toho vám budiž naražené zápěstí. Amen. Toto je vědecky podložená pravda, která se týká fyzického světa, ale co když i ten duchovní funguje na podobných principech?

Slovo karma je odvozeno ze sánskrtského slovního kořenu kr, což znamená činit nebo konat. Pokud tedy budeme brát život jako řetězec událostí, rozhodnutí nebo myšlenek, musíme počítat s tím, že vše, co děláme, bude mít nějaký důsledek. Přesně na tomto principu fungují hinduistické, budhistické a jiná od nich odvozená náboženství. Vždy jde o to, že nějaká akce vyvolá náležitou reakci. Karma je takový náš osobní duchovní trestní rejstřík, kde se ukládají naše skutky. Jenže nic není samozřejmě tak jednoduché a svět není černobílý. 

Jak funguje karma?

old man 1145469 640
Představte si, že stojíte na ulici a právě vidíte člověka, co vykradl banku a snaží se utéct pryč. Ano, ten jistě nebude mít rejstřík čistý jako lotosový květ, to je jasné, jenže pokud čekáte, že najednou udeří karma jako blesk z čistého nebe a hned před bankou do něho uhodí… ne, takhle to nefunguje. Karma není, jak si možná mnoho lidí představuje, žádná vesmírná liga spravedlnosti, které se na radaru rozbliká kontrolka vždy, když uděláte něco špatného. Vnímání dobrých a zlých skutků je totiž, co se týče asijské kultury, někde trochu jinde.

Pokud našeho zloděje ihned nechytí policie, máme pocit, že ho jeho činy jednou doženou, ať už v tomhle, nebo budoucím životě, a on bude za zlé skutky pykat. Jenže tento pradávný koncept se především týká našeho já a duše, kterou si sami budujeme. Ku příkladu náš zloděj, tím že vykradl banku, a i když ho nikdy nedopadnou, už nebude žít klidný život. Bude se stále ohlížet přes rameno, čekat, kdy ho zákon dostihne, a jeho nervozita se pak projeví i v jiných sférách jeho život. Každá akce má svůj přirozený důsledek, ale ten nemusí přijít z vnějšího světa. Ten nejhorší trest, který nás může postihnout, je ten vnitřní. 

Ty, kdo jsi bez viny

beyond 602060 640

Karma není jen duchovní zákon, ale dalo by se říct, že zasahuje i do psychologie. Důležité je si uvědomit, co starověké kultury vnímaly jako dobré a špatné činy. Možná byste to na první pohled neodhadli, ale zlé se v podstatě rovná sobecké. Tento koncept nás učí, abychom především mysleli na druhé a neupřednostňovali sami sebe a své ego. Jen tak totiž můžeme dosáhnout klidu a žit spokojený život.

Snadné, myslíte si? Schválně se teď nad sebou zamyslete. Kolik sobeckých činů jste dnes vykonali? Žádný? Možná se pletete. Předběhli jste někoho ráno ve frontě, protože jste zaspali? Závidíte v práci kolegovi, protože to vypadá, že ho povýší dříve než vás? Manipulujete lidmi kolem vás? Dali jste peníze bezdomovci, jen abyste vypadali dobře před známými? To vše jsou skutky, při kterých myslíte jen na své vlastní dobro a díky nim ve vás vzniká stále větší nespokojenost a zlost. Tento jed ve vaší mysli vás bude zevnitř dál pomalu otravovat a vy se dostanete do kolotoče dalších takových skutků. Ty se s vámi budou pomalu loudat život za životem, až se s tím konečně budete snažit něco udělat. Indové věří, že do vaší duše se zapíše každý váš čin, i ten sebenepatrnější, a pozor, myslete na to, že duše je nesmrtelná. 

Stojí to za zkoušku

I když jste sebevětší skeptik a na jakékoliv duchovno prostě odmítáte věřit už ze zásady, podívejte se na to z jiné stránky. Nebylo by na světě přeci jen o něco lépe, kdyby lidé konali dobré skutky a mysleli více na druhé? Pokud jste ochotní věřit zákonům fyziky, nezapomeňte, že jablko nepadá daleko od stromu, to věděl už i Sir Isaac… a někdy stačí jen jeden krok vedle a i to nehmatatelné se může proměnit ve vaši každodenní skutečnost. 

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...