fbpx


Zveřejněno: 30. 3. 2017

Nene, není to tisková chyba. EQ je možná nováčkem a mluví se o ní až v posledních letech, i přesto ale ovlivňuje naše zítřky velkou mocí. Do jaké míry nám zasahuje do života a jakým způsobem?

Zřejmě si říkáte, že inteligenční kvocient (IQ) je tím zásadním, a čím jsou jeho hladiny vyšší, tím je člověk předurčen k větším věcem. Od inteligence se totiž odvíjí výborné studijní předpoklady, které brzy na to zúročíte na skvěle placené pozici. Ale ne vždy je ideální a hlavně možné se v životě rozhodovat pouze hlavou, a tak musíte občas zapojit i srdce a vaše volba je tak podřízena emocím.

Vítězství srdce nad rozumem

smart 725843 640

Emoční inteligence nám tedy umožňuje pracovat a nakládat s vlastními pocity a především jim porozumět. Čím vyšší je tento kvocient, tím lépe budete naslouchat svým emocím, zvládnete je ukočírovat, dáte sbohem citovým upírům, nenecháte se využívat, dokážete obohacovat druhé, půjdete příkladem, u ostatních získáte sympatie a také zvládnete lépe práci v kolektivu.

„Teď už možná víc rozumím tomu, proč byla moje kamarádka jmenována na místo manažerky a já ne. Nikdy jsem neměla talent pro jednání s lidmi, a proto se to dnes učím. Aktuálně docházím na kurz a také své emoční rozpoložení probírám se svojí terapeutkou,“ svěřuje se zcela upřímně a na rovinu Tereza N., tak jak se to učí na soukromých lekcích. V lecčems jí pomáhají také praktická cvičení v knize Emoční inteligence od autorky Christine Wilding, kde může své poznatky následně i otestovat.

Jak vysoké je vaše EQ? Otestujte se!

Odpovězte na otázky a tam, kde padne ANO, přičtěte 1 bod. Záporná odpověď má hodnotu nula. Skóre orientačně symbolizuje hodnotu EQ. Čím vyšší, tím samozřejmě lépe.

1. Umíte ocenit, docenit a pochválit druhé?

2. Dokážete se domluvit na kompromisu?

3. Když jste šťastní, všimnou si toho i ostatní? Smích, dobrá nálada, jiskření v očích. Tohle všechno se počítá.

4. Vycítíte, když se někdo ve vašem okolí trápí?

5. Máte svůj názor a zvládnete si ho obhájit?

6. Jste znalí v otázce odpuštění?

7. Umíte vybruslit z trapné situace s přehledem?

8. Říkáte druhým, jak moc vám na nich záleží?

9. Ventilujete emoce?

10. Když s něčím nesouhlasíte, vznesete námitku?

Jak pracovat s emoční inteligencí ve svůj prospěch?

connect 20333 640

Skvělou zprávou je především fakt, že emoční kvocient EQ můžeme správnými kroky navýšit. Jak? Tuto zapeklitou otázku jsem položila osobní a firemní koučce a mentorce PhDr. Zdeňce Kárné.

„Jde to jen vědomým pozorováním okolí, kolegů, podřízených i sebe. Pokud jsem v tom nováček - vše si píši - míněno - konkrétní situace, ve kterých jsem jako šéf nebo partner úspěšný a ve kterých naopak ne. Jakmile mám zapsáno, snažím se rozklíčovat tu prapůvodní emoci a následné jednání. A ptám se sám sebe? Proč jsem tak a tak zareagoval? Co mi na situaci vadí? Co vadí kolegům, partnerovi na mém chování a jednání? Zapisovat je dobré alespoň po dobu 21 dní a poté poznámky vyhodnotit. A pokud nejsem spokojen s tím, co vidím – zkonzultuji s člověkem, kterému věřím a ke kterému mohu mít důvěru. A na základě vyhodnocení vlastních reakcí – pracuji na změně! Věřte, že to je dřina, ale vyplatí se to,“ popisuje Kárná.

Vykročte směrem k životní spokojenosti

„Jak říkají světoví koučové -  pro úspěch a pohodu je nejdůležitější znát sám sebe. Tzn. vědět, jaké jsou mé silné stránky, jaké jsou mé hodnoty, z jaké práce mám potěšení a zároveň rozumět svým pocitům, svým emocím,“ vysvětluje blíže podstatu životního štěstí a harmonie Zdeňka Kárná.

A jak tedy jedná člověk, který umí hospodařit s emoční inteligencí? Důležitá je schopnost zůstat v klidu, i když nás sužuje stres. Ten sice sám o sobě není hmatatelný, existuje pouze v naší mysli, ale projevuje se navenek až příliš okatě. Jde jen o to, jakým způsobem a jak rychle či účinně dokážeme tyto pocity zažehnat. Ten, kdo má vysoké EQ, také dobře ví, že každý máme svůj názor a všichni se o něj můžeme s ostatními podělit, aniž bychom toho druhého nějakým způsobem urazili nebo vyvolali hádku. Dobré je také čas od času své okolí pochválit, stejně tak jako my i ostatní potřebují docenit. Na druhou stranu, jestliže vám něco vadí či vás cokoliv rozčiluje, svěřte se s tím.

Emoční cítění a následnou práci s emocemi bychom neměli přehazovat na druhou kolej, či snad nad těmito aspekty mávnout rukou. Nezapomeňme, že i tuto schopnost je ideální rozvíjet už v raném věku. Apelujme tedy na své děti a emoční inteligenci v nich rozvíjejme už odmalička. Sice si přejeme, aby se děti učily na jedničku a měly napsané úkoly, ale přitom mnohdy zapomínáme na to, jak se ti nejmenší cítí a co jim víří hlavou. Tak se jich jednoduše a se zájmem zeptejme!

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...