fbpx

Zveřejněno: 17. 3. 2017

Kolikrát se člověk za život dostane do křížku s někým dalším? Jak často se rozčílí a ublíží slovně nebo dokonce fyzicky? Dá se tato „slabost“ nějak ovládat? Konflikty. To jsou situace, kdy se ocitnete ve střetu s někým druhým (nebo i více lidmi najednou). Často stačí, že se na někoho nevhodně podíváte nebo naopak zíráte příliš dlouho. Vjedete dotyčnému na parkovišti do cesty. Řeknete něco nevhodného ve špatnou chvíli a na špatném místě nebo nesouhlasíte s názorem daného člověka. Důvodů, proč se tak děje, může být mnoho, ale jen jeden je ten skutečný – ego.

Ve chvílích, kdy máte pocit, že jste naplnění silou, že vás nic a nikdo nezastaví, že se třeba i poperete a budete si stát za svým za každou cenu  – vás pohání ego. To znamená destruktivní software vašeho mozku, jenž se vydává za vaše já a chce tak také rozhodovat a budovat váš život. Někdo je egem posílen více, jiný zase méně, výsledek je však stejný, v rámci hádek a nejrůznějších konfliktů za sebe neručíte vy sami.

Lidský loutkař

ego shutterstock 224744209
Jestliže věříte, že je ego vaší součástí, pak jej posilujete a stvrzujete jeho existenci, jež je ale ve skutečnosti pouhým přeludem a myšlenkou: to jsme již naznačili pojmem software. Ten můžete lehce přehrát, nahradit, vymazat či napadnout. Musíte uvěřit, že stejné je to také s vaším pocitem sebestřednosti, ten také nepotřebujete a ani nechcete.
Ego je utvářeno setrváním v komfortní zóně, kde člověka také důkladně udržuje. Aby nikam neodešel, a zároveň aby neodhalil, že skutečně může. Komfortní zóna je pojem, který můžete definovat jako životní situaci, etapu, ve které zůstáváte zaseklí. Pokud fungujete dle potřeb ega, pak společně žijete v jakési symbióze. Jakmile však objevíte vlastní pole působnosti a budete chtít tvořit svůj život jinak než doposud, z malého, téměř neexistujícího sobeckého sebevědomí se stane velké obludárium s mnoha monstry, které se vás budou postupně pokoušet zastrašit, abyste se vrátili za pomyslnou hranici komfortní zóny.

Michal Brozman vysvětluje

Láska bez podmínek, beze strachu, že se na oplátku ničeho nedočkám, ta nesobecká... To je základní ingredience k tomu, jak se zbavit Ega. To je ve své podstatě totiž velice primitivní a nedokáže na neegoistickou situaci reagovat egoisticky. Roztržky mohou být, podle Michala Brozmana, různého druhu: mrtvá zóna (příjemce neegoistické konverzace absolutně neví, jak má reagovat, a tak neříká nic), poklidná zóna (příjemce neegoistické konverzace přijme tuto formu rozhovoru a reaguje stejně bez přítomnosti ega) nebo situace ego vs. ego (jestliže se střetnou dvě ega, posiluje jedno to druhé a vlastně si navzájem vyhovují, to má však zákonitě za následek gradaci konfliktu a její vyvrcholení v podobě negativní zkušenosti, čímž může být fyzický projev, rvačka nebo vztahové potíže).

Jak se ega zbavit?

ego shutterstock 439098511
Stejně jako mažete z počítače software nebo jej nahrazujete novějším, můžete totéž udělat i v tomto případě. Na rozdíl od programů v IT světě vám však ego nepřináší nic pozitivního a svazuje vám ruce. I přesto je však jeho odstranění pro některé jedince oříškem.
Osho, duchovní učitel a mystik, například říká, že ego nemůže být odstraněno, protože ve skutečnosti neexistuje. Jeho překonání ega je velkým krokem kupředu, a to už jen proto, že si člověk uvědomuje mnohem více svou podstatu, s čímž souvisí také sebeláska, jež nezná negativní projekci osobnosti. Abyste se z tohoto koloběhu osvobodili, zkuste tyto triky: Pohlížejte na druhé s respektem a úctou, nehodnoťte ostatní, jednejte srdcem, tam ego nesahá a nic neočekávejte.

Konflikt bez arogance

Proč je dobré nehádat se? K čemu je harmonie ve vztazích i mimo ně? Konflikt bez ega je příjemnou výměnou názorů, která informuje jednoho o nových pohledech, zkušenostech či schopnostech toho druhého, aniž by do toho bylo vkládáno něco negativního. Často tak lidé pociťují uvolnění napětí, pohodové vztahy na pracovišti nebo v rodině, aniž by schovávali vlastní emoce. Bez nadvlády ega jste lepším člověkem. Bytostí, která vnímá nesobecky své vlastní potřeby, nikoli však na úkor druhých.

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...