Nejíte kudlubnu? Chyba! Tato levná a obyčejná košťálovina nahradí nejedny tablety z lékárny. Pomůže se zažíváním, bojuje proti infekcím, přispívá ke zlepšení stavu při endometrióze a preventivně bojuje i proti rakovině.
Kedlubny také spouští látkovou přeměnu v buňkách a stimulují jejich dýchání, železo v nich obsažené podporuje krvetvorbu, a dokonce díky biotinu zlepšují pleť a kvalitu vlasů. Sto gramů tohoto zeleného zázraku se může pyšnit jen asi padesáti kaloriemi, je proto vhodnou nízkokalorickou potravinou pro redukční diety. Bulva též obsahuje vlákninu, která napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje vyprazdňování střev.
Zajímavou složkou kedluben je cholagogum, což je látka, která zvyšuje vylučování žluči a urychluje vyprazdňování žlučníku, pomáhá tudíž lepšímu trávení. Cukry obsažené v této zelenině dobře snášejí i diabetici. Tato plodina se doporučuje lidem s vysokým krevním tlakem, není však vhodná při zánětech žaludku a dvanáctníku, protože éterické oleje v ní obsažené mohou vyvolat bolestivé podráždění.
Odolnost především
Kedlubny mají až 60 mg vitaminu C ve 100 g hmoty, působí proto preventivně proti infekcím a pomáhají i na únavu. Obsahují velké množství karotenu, vitamínu E, vitamínů skupiny B, ale i vzácný vitamín K. Ten je důležitý pro prevenci vnitřního krvácení, pomáhá zmírnit silnou menstruaci a je též potřebný pro správnou funkci jater a ledvin. Kedlubny obsahují také látky prospěšné pro náš zrak a pomáhají proti vzniku šedého zákalu.
Najdeme v nich kyselinu nikotinovou, listovou, kyselinu panthothenovou, vápník, hořčík, fosfor, sodík, zinek a další stopové prvky. Obsažený draslík pomáhá udržovat krevní tlak, posiluje činnost srdce a působí proti svalovým křečím. Selen obsažený v této zelenině chrání před volnými radikály a působí proti arterioskleróze. Látka inositol zlepšuje soustředění a také díky ní budete lépe zvládat stres.
Vyrovnání hormonálních hladin i prevence rakoviny
Spolu s ostatními druhy brukvovité zeleniny jsou kedlubny jedním z nejlepších pomocníků v boji proti rakovině. Obsah jednotlivých cenných látek se mírně liší dle jednotlivých odrůd. Pozoruhodná je jejich schopnost podporovat regulaci hormonálních hladin u mužů i žen. Upravují nepravidelný menstruační cyklus, tiší menstruační bolesti a působí jako prevence rakoviny vaječníku, dělohy a prostaty. Likvidují cysty na vaječnících a prsou, využívají se jako prevence rakoviny tlustého střeva a napomáhají léčbě endometriózy. Kedlubny jsou vhodné i pro malé děti přibližně od půl roku a řadí se mezi alergicky bezpečnou zeleninu.
Kedlubna v kuchyni
Kedlubna patří k oblíbeným zeleninám v našich domácnostech nejen pro své vynikající a zdraví prospěšné vlastnosti. Má také velmi příjemnou chuť a mnohostranné využití. Mladé lahůdkové hlízy jsou výbornou svačinkou k tradičnímu chlebu s máslem, dají se však křoupat i samotné. Nemusíme mít strach přibalit si ji na cesty, určitě ji v tašce nerozmačkáme a ani naše ratolesti si s její pomocí neušpiní nové tričko.
Mladé listy kedluben obsahují mnohonásobně více vitaminu C a třikrát více vápníku než bulvy, výborně se hodí jako přísada do salátů. Tuto zeleninu můžeme konzumovat syrovou i tepelně upravenou. K oblíbeným formám přípravy patří plátky kedlubny mírně osmažené na oleji, ale chutná dobře i vařená či pečená. Hodí se i do pomazánek nebo k plnění a k přípravě placek typu bramboráků. Z odrůdy Gigant můžeme vyrobit i "zelí". Chuť kedlubny není příliš výrazná, a tak se výborně doplňuje téměř s jakýmkoliv kořením, zejména pak se zelenými bylinkami (bazalka, tymián) či s česnekem.
Kedlubnový salát s jogurtem
Chcete-li si připravit tento chutný a dietní pokrm, budete potřebovat: 4-5 kedluben, 1-2 jarní cibulky, zelenou petrželku nebo jinou bylinku (kopr, bazalku), domácí jogurt, sůl a olivový olej.
Kedlubny oloupejte a nastrouhejte na hrubém struhadle. Jarní cibulky s natí nakrájejte na kolečka a petrželku jemně nasekejte. Promíchejte, mírně osolte a vmíchejte jogurt. Vzniklou dobrotu můžete dochutit olivovým olejem, citrónovou šťávou a pepřem. Před podáváním nechte salát chvíli odležet. Dobrou chuť.
Autor: Eva Leňová, Zdroj: Akademie léčivé výživy
Foto: Shutterstock