Hodnotných látek mají na rozdávání, přesto nejsou příliš známé. Seznamte se s quinoou, tahini nebo například s oříškovým máslem.

Zvykli jsme si vařit z určitých surovin a často nás ani nenapadne zkoušet novinky. Nechceme riskovat, že danou přísadou zkazíme chuť celého oběda. Obchody se zdravou výživou však často ukrývají pravé poklady, které jistě stojí za vyzkoušení, neboť jsou chutné, dostupné a navíc opravdu zdravé.

Přílohy

Starodávná obilovina quinoa, která bývala součástí jídelníčku Inků, získává čím dál větší popularitu pro svou jemnou chuť a nadýchanou strukturu. Je jednoduchá na přípravu a navíc se pyšní vysokým obsahem vlákniny, železa, vápníku i hořčíku. Další plodinou, která stojí za zmínku, je pohanka. Není sice tolik rozšířená, ale má podobné složení jako quinoa: vysoký obsah vlákniny, vitaminů i minerálů. Pokud hledáte zdravější alternativu k bílé rýži, vyzkoušejte rýži hnědou, která díky odlišnému výrobnímu procesu obsahuje téměř všechny původní výživné látky.

Na saláty, omáčky a zálivky

Tahini se vyrábí ze sezamových semínek a chutí i texturou se podobá burákovému máslu. Je bohaté na vápník, vitaminy B, hořčík i železo a hodí se na přípravu salátových dresinků či dipů. Vyzkoušejte také bezlepkové Tamari, zdravější variantu sójové omáčky. Můžete jej použít místo soli, ale také k podtržení chuti různých omáček a zálivek.
Semínka povýší vaše saláty i smoothies na vyšší úroveň: dýňová obohatí pokrm o antioxidanty a zinek, slunečnicová zase o vitamin E. Nezapomínejte ani na chia semínka, která jsou díky svým vlastnostem (při smíchání s jakoukoli tekutinou vytvoří gelovitou směs) výborná na pečení či pudinky. Navíc jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, vápníku, bílkovin a železa.
Jablečný ocet je skvělou náhradou citronu, limetek i octu balsamico, jelikož podobně chutná a navíc pomáhá při problémech s trávením. Dokonale vám poslouží k dochucení salátových zálivek, omáček či obilovin. Pokud jste milovníkem orientálních pokrmů, naučte se používat zdravé koření, jako je chilli, zázvor, římský kmín nebo kurkuma.
Jedinci alergičtí na laktózu mají k dispozici široký výběr rostlinných alternativ ke kravskému mléku. Vyzkoušejte třeba mléko mandlové, z lískových ořechů, rýžové či ovesné. Nebo si vyrobte domácí, třeba makové. Ode všech výše zmiňovaných se liší mléko kokosové, které je díky své krémové konzistenci vynikající přísadou do snídaňových kaší, smoothies, omáček, rizota, či indických pokrmů.

Zdravé pečení

Kokosový olej má univerzální využití a navíc obsahuje vysoké množství zdravých tuků. Můžete ho použít nejen k výrobě koláčů, brownies a cupcaků, ale i do smoothies a na restování zeleniny. Upotřebení pro něj naleznete jistě i mimo kuchyni, neboť je skvělý pro vlasové masky a péči o pleť.
Jako zdravou náhradu běžného kakaa či čokolády vyzkoušejte raw kakao. Při jeho výrobě se kakaové boby nepraží, tudíž neztrácí užitečné antioxidanty, vitaminy a minerály. Navíc má výraznější a lahodnější chuť a využijete ho nejen na pečení, ale i do snídaňových kaší nebo horkých domácích nápojů.
Pro „slepení“ těsta vyzkoušejte místo vajec třeba oříškové máslo či datle a místo cukru používejte zdravější sirupy, výborný je třeba javorový či agávový. Skvělým pomocníkem vám také bude již zmiňovaný kokosový olej nebo rostlinná mléka.

Foto: Shutterstock