V Císařské konírně Pražského hradu právě probíhá výstava ke 100. výročí zavedení československé měny. Korunu používáme dodnes, ale v Praze najdeme řadu míst, kde se nejen dá, ale i musí platit jinak. Budeme mít tedy za dalších sto let, co se koruny týče, ještě co vystavovat? A nastává s nástupem chytrých řešení i soumrak placení v "cashi"?
Na Florenci nedávno po úspěšné první sezóně fungování znovu otevřeli první cashless pop-up market Manifesto, kde si za hotové nekoupíte ani pivo. Loni v červnu fungoval na podobném principu obří hudební festival nabitý zahraničními hvězdami Metronome. Nabili jste si náramek a pak už jen běhali od stánku ke stánku a přikládali zápěstí. Dokud vám tedy nedošly peníze. A dokud se systém jeden večer nezhroutil, ale to je teď vedlejší...
Nepovedou bezhotovostní platby jen k tomu, že o nás bude přesně zaznamenáno, kde jsme byli a za co jsme tam platili?
V Praze se mi běžně stává, že v peněžence nemám v hotovosti ani korunu, a jsem v klidu. Jídlo si hravě objednám a zaplatím kartou přímo v aplikaci, stejně tak jízdenku na vlak, taxi nebo cokoli jiného. Karty berou ve většině obchodů, restaurací, a dokonce i v hospodě na rohu. Přijdeme jednou o počítání bankovek a drobných úplně? A nepovedou bezhotovostní platby jen k tomu, že o nás bude přesně zaznamenáno, kde jsme byli a za co jsme tam platili? Filozofie stranou. Představujeme vám pět podniků, kde se tradičního dotazu "hotově, nebo kartou?" nedočkáte. A hlavně tu platíte tak trochu netradičně. Názor na současné trendy a budoucnost našich mincí a bankovek si pak už udělejte sami.
1. Manifesto. Jenom kartou
Brány prvního pražského cashless „pop-up marketu“ Manifesto se veřejnosti otevřely 15. března. Svébytný prostor tvoří 27 kontejnerů, ve kterých najdete tři bary a víc než dvacet restaurací. Návštěvníky je tržnice často označována za designový a gastronomický ráj.
A právě v tomhle ráji se bez platební karty neobejdete. Unikátní cashless zónu zde vytvořila společnost Mastercard. Podle našich informací jde o jediný, zcela bezhotovostní komplex v ČR. A platit zde můžete samozřejmě i kartou VISA.
2. Robotovi mobilem
V pražských Butovicích vzniklo vědecko-technické informační centrum s robotickou vinárnou. Nese název Cyberdog a obslouží vás v něm robotická ruka. Pití a jídlo si objednáte prostřednictvím aplikace, ke které se dostanete naskenováním QR kódu nalepeného na stole. V robovinárně, která je otevřena denně od 17 do 23 hodin, vás sklenka vína vyjde na 75 korun. A zaplatíte za ni kartou přímo v aplikaci.
3. Cash Only bar
Tohle není čtyřka, kam ještě nedorazila wifi. Jak samotný název "Cash Only" napovídá, tento bar na Praze 1 neakceptuje a ani nikdy v budoucnu nebude přijímat platební karty. Podnik, jenž je stejně jako jeho "bratr" inspirovaný Ernestem Hemingwayem, je pokrokový, co se v přístupu k zákazníkovi a tvorby drinků týká, ale co se týká platebních metod, drží se zpátky. Spolu s koncem mincí i bankovek by pak pravděpodobně skončil i tento bar a jeho název by se stal nostalgickou vzpomínkou na staré dobré časy.
4. Jakkoli, ale bez marže
Tullamorka za dvacet dva korun, Aperol Spritz za pade a cappucino za patnáct? Tohle nejsou ceny z kategorie třetí cenové, ale z originálního ostravského baru 2to2, který si patentoval netradiční cenovou politiku. Cena drinků je zde bez marže a místo toho platíte za čas strávený v baru.
Každá půlhodina vás do 17:00 vyjde na 25 korun a od 17:00 pak na 35. Kolik skleniček za tu dobu vypijete a jestli za ně zaplatíte v hotovosti nebo kartou, už je jen a jen na vás. Takže tady se vás na otázku "hotově, či kartou" zeptat mohou. Ale taky se vás zeptají, jak dlouho už tu sedíte.
5. Leda v kryptoměnách
V holešovické Paralelní Polis zaplatíte za kávu pouze v kryptoměnách. Akceptují Bitcoin, Litecoin, Dash nebo Monero. Kavárna je bitcoin-only, takže s platební kartou ani hotovostí nepochodíte. Pokud stejně jako já žádnými bitcoiny neoplýváte, neznamená to, že zůstanete bez kafe. Bitcoiny si zde můžete nakoupit ve speciálním bankomatu.