Depresivní poruchy jsou léčeny farmakologicky a pomocí psychoterapie. Podpůrná opatření zahrnují úpravu životního stylu včetně složení stravy a užívání doplňků stravy. Některé výzkumy naznačují, že určité vitamíny, minerály a byliny mají na depresivní stavy pozitivní vliv. Nicméně u doplňků stravy a přípravků, které nejsou předepsány lékařem, je na místě obezřetnost a kontrola jejich složení.
Tyto přípravky totiž obvykle nepodléhají kontrole úřadů pro kontrolu léčiv. Před zahájením užívání jakéhokoliv lékařsky nedoporučeného přípravku je více než vhodné si o něm zjistit co nejvíce informací a případně konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Níže uvádíme 11 přípravků, které mohou v léčbě depresivních stavů pomoci.
Hořčík
Nedostatek hořčíku je u osob s diagnostikovanou depresí běžný jev a studie potvrdily, že jeho doplňování může projevy deprese zmírnit.
Šafrán
Šafrán je koření nabité antioxidačními složkami včetně karotenoidů krocinu a krocetinu. Studie prokázaly, že šafrán zvyšuje hladinu serotoninu v mozku.
Potvrdila to analýza pěti randomizovaných studií, prokázala výrazné omezení symptomů deprese u dospělých osob s diagnostikovanou klinickou depresí. Výsledky podávání šafránu byly srovnatelné s farmakologickou léčbou.
Omega-3 mastné kyseliny
Studie, jíž se v roce 2020 zúčastnilo 638 žen buď těhotných, nebo v období šestinedělí, prokázala, že dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin symptomy deprese výrazně omezuje. Některé studie však vyvrací jejich účinky u dětí a dospívajících s diagnózou klinické deprese.
N-acetylcystein (NAC)
NAC je předchůdcem L-cysteinu a glutathionu. Glutathion je považován za jeden z nejdůležitějších antioxidantů v těle, zásadní pro redukci zánětlivých procesů. NAC také redukuje zánětlivé procesy v těle a zmírňuje symptomy deprese. Předpokládané účinné dávkování je 2–2,4 g denně.
Vitamín D
Vitamín D je pro fungování lidského těla nepostradatelný, bohužel však ho velké množství lidí má nedostatek. U osob s depresí je vyšší pravděpodobnost nedostatku právě vitamínu D a naopak, lidé s jeho nejnižší hladinou mívají nejvýraznější symptomy depresivních poruch.
Studie prokázaly, že dostatečná hladina vitamínu D může výrazně symptomy deprese zmírnit, a ačkoliv výsledky jeho podávání jsou velmi slibné, před doporučením vitamínu D jako prostředku k léčbě deprese bude potřeba dosavadní zjištění potvrdit dalšími výzkumy.
Vitamíny B
Mají zásadní vliv na neurologické funkce a regulaci nálady. Výzkumy prokázaly, že nedostatek vitamínu B12 a folátu zvyšuje riziko rozvoje deprese a naopak jejich užívání u některých osob symptomy deprese zmírňuje nebo potlačuje, například u dětí nebo dospělých s geneticky podmíněnou poruchou metabolismu folátu.
U doplňků stravy a přípravků, které nejsou předepsány lékařem, je na místě obezřetnost a kontrola jejich složení – tyto přípravky obvykle nepodléhají kontrole úřadů pro kontrolu léčiv.
U dospělých s diagnostikovanou klinickou depresí její symptomy potlačuje, pokud je užíván s předepsanými farmaky.
Třezalka tečkovaná
Výzkumy potvrdily účinek třezalky na projevy deprese u osob s mírnou nebo střední depresí. Nicméně stejně jako u dalších bylin existuje u třezalky riziko nežádoucí interakce s dalšími užívanými přípravky (antidepresivy), což může vést ke vzniku závažných zdravotních stavů.
Zinek
Zinek je nepostradatelný pro fungování mozku a regulaci neurotransmiterů. Nedostatek zinku je jednoznačně spojován se zvýšeným rizikem rozvoje deprese a závažnosti jejího průběhu.
S-adenosylmethionin (SAMe)
V těle se vyskytuje přirozeně, má zásadní vliv na fungování mozku. Nedostatek je možno doplňovat užíváním doplňku stravy. Bylo prokázáno, že jeho užívání společně s předepsanými farmaky dále zmírňuje projevy klinické deprese.
Rozchodnice růžová
Ve formě doplňku stravy jí bývá připisováno množství pozitivních účinků, včetně zmírnění depresivních symptomů a zlepšené odpovědi na stres. Antidepresivní účinky má díky schopnosti podpořit komunikaci nervových buněk a omezit nadměrnou aktivitu HPA osy.
Studie, jíž se zúčastnilo 57 osob, dospěla k závěru, že užívání 340 mg rozchodnice denně po dobu 12 týdnů výrazně symptomy deprese redukuje. Jiná studie zkoumala účinky rozchodnice a šafránu na úzkosti a depresi u dospělých s mírnou až středně těžkou depresí. Tam došlo k výraznému omezení symptomů po 6 týdnech užívání.
Kreatin
Kreatin je organická kyselina, která má zásadní význam pro energii mozku, jejíž kolísání je spojováno s rozvojem deprese. Některé studie naznačují, že podávání 2 až 10 gramů kreatinu denně zmírňuje projevy klinické deprese.
Reklama
foto: Shutterstock, zdroj: Healthline