Akce pořádaná společností Huawei s podporou organizací, jako jsou GSMA a GTI, přivítala více než tisícovku velkých průmyslových hráčů a expertů z odvětví. Ti diskutovali především o revolučních možnostech, které pro svět mobilní komunikace přináší propojení umělé inteligence a pokročilé sítě 5.5G.
Společnost Huawei ve spolupráci s tureckými operátory představila živé ukázky praktického využití těchto inovativních technologií, a to zejména v oblasti řešení pro domácnosti, průmysl, dopravu a osobní zařízení. Úvodní slovo pronesl současný předseda představenstva společnosti Huawei Ken Chu, který zdůraznil, že s rozvojem AI se promění všechna odvětví a každý uživatel získá přístup k umělé inteligenci kdykoliv a kdekoliv. Podle něj se mobilní sítě a zařízení stanou klíčovým mostem k využívání AI, podobně jako tomu bylo při zavedení internetu a chytrých telefonů.
Sítě 5.5G jako základ nových možností
Nová technologie 5.5G se začala komerčně nasazovat v letošním roce a spolu s ní se do každodenního života také poprvé masivně rozšiřuje umělá inteligence. Podle statistik již byly vyvinuty více než tři miliony aplikací s možností podpory AI, což v současné době přesahuje počet tradičních aplikací bez této podpory. Pro mobilní průmysl je tak nástup umělé inteligence novým milníkem.
„Éra mobilní umělé inteligence je tady,“ prohlásil prezident divize ICT Sales & Service ve společnosti Huawei Li Pcheng. „Budeme pozorovat nové formy interakce se zařízeními, nové inteligentní služby i restrukturalizaci modelů datového provozu.“ Li Pcheng zdůraznil, že toto přinese mobilnímu průmyslu obrovské příležitosti. Právě proto je podle něj důležité, aby operátoři připravili své sítě na nástup umělé inteligence a aby využívali AI k optimalizaci provozu a zajištění špičkového uživatelského zážitku.
Jang Čchao-pin, člen představenstva Huawei a prezident divize ICT Products and Solutions ve společnosti Huawei.
„Mobile going AI“ a „AI going Mobile“
To, že nadcházející éra mobilní umělé inteligence zásadně ovlivní příští desetiletí, potvrdil i člen představenstva Huawei a prezident divize ICT Products and Solutions Jang Čchao-pin. „Rozvoj technologie 5.5G bude klíčem k uvolnění potenciálu mobilní AI,“ prohlásil Jang. Podle něj vznikají v současné době dva hlavní trendy rozvoje, které návštěvníkům představil jako „Mobile going AI“ a „AI going Mobile“. V prvním případě dochází k proměně mobilních internetových služeb díky novým službám a obchodním modelům, v druhém případě otevírají obrovské obchodní příležitosti vznikající mobilní služby, jako je ovládání chytrých vozidel nebo robotů.
Společnost Huawei věří, že tyto trendy promění ICT průmysl hned ve třech oblastech. V první řadě bude mít každý svého vlastního AI asistenta a sítě tak budou muset podporovat individualizované služby v reálném čase. Změnou projde také mobilita, kde se díky vysoké uplink kapacitě 5.5G sítí z vozidel stanou flexibilní a inteligentní prostory. Třetí oblastí je pak tzv. „embodovaná“ inteligence, tedy využití AI v robotických zařízeních a dalších produktivních systémech, což umožní rozvoj robotického trhu a přinese vysoce efektivní řešení pro průmyslové aplikace.
Od energetické účinnosti až po nové obchodní příležitosti
Jang Čchao-pin vysvětlil, že pro podporu všech zmíněných inovací jsou 5.5G sítě klíčové. Tato technologie nabízí vysokou šířkou pásma a díky dostatečné flexibilitě lze nabízet různým skupinám zákazníkům přizpůsobené služby. Technologie „0 bitů 0 wattů“ také vyniká výbornou energetickou účinností.
Nástup 5.5G zároveň otevírá celou řadu nových možností v rámci Internetu věcí (IoT). Pomocí technologií, jako je RedCap a Passive IoT, dokáže síť propojit širokou škálu zařízení s nižšími provozními náklady a výrazně vyšší efektivitou. V oblasti obchodních příležitostí pak 5.5G nabízí možnosti diferencované monetizace uživatelských zážitků a služeb. Jednotné portály, které poskytují nativní AI služby, umožní operátorům sdílet síťové kapacity s třetími stranami. To zpřístupní inteligentní služby i na levnějších mobilních zařízeních, což je ve finále atraktivní jak pro uživatele, tak pro průmysl. V neposlední řadě Jang poukázal na tzv. „Telecom Foundation Model“, který s konceptem „0 Touch, 0 Wait, 0 Fault“ přináší novou úroveň automatizace do správy sítě.
Reklama
foto: Media List, zdroj: Media List