Klíčem k posílení imunity je nejen zdravý životní styl, ale také vyvážená strava bohatá na důležité vitamíny a minerály, dostatek pohybu a péče o střevní mikrobiom. Jakými drobnými změnami v každodenních návycích můžete zásadně podpořit obranyschopnost svého těla a pořádně jej připravit na podzim a zimu?

Důležitá součást komplexního zdraví člověka

Imunita představuje klíčovou obrannou linii lidského organismu. Pomáhá chránit tělo před infekcemi, toxiny a dalšími škodlivými látkami. Tento systém spolu s nervovou a endokrinní soustavou tvoří základní hnací motor celého těla. Imunitní systém zajišťuje rozpoznávání a odstraňování potenciálních škůdců, koordinaci mezi jednotlivými složkami a komplexní imunitní odezvu. Imunita tak ovlivňuje prakticky všechny tělesné systémy – od ochrany před infekcemi až po regeneraci tkání, hormonální rovnováhu, psychickou pohodu a správnou funkci orgánů. Závisí na ní i schopnost těla opravovat poškozené buňky a chránit je například před rakovinným bujením.

Mikrobiom trénuje imunitní buňky a podporuje rovnováhu mezi tolerancí a obranou. Mikroorganismy ve střevech navíc produkují látky, které zajišťují zdraví sliznic, kde dochází k prvnímu kontaktu s patogeny.

Je proto nezbytné imunitu aktivně posilovat, zvláště během podzimu a zimy. „Tato roční období jsou spojena s oslabením odolnosti organismu vůči infekcím a zánětlivým procesům, které mohou přerůst v chronická onemocnění. Nejde však o jediný faktor – imunitní systém je u každého člověka jinak odolný, což ovlivňuje i genetika. Pokud je naše imunita oslabená, projeví se to častějšími infekčními nebo autoimunitními onemocněními a záněty. Ty mohou poškodit důležité tkáně,“ upozorňuje genetička Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D., která se mimo jiné věnuje vývoji genetických testů a testování střevního mikrobiomu v Chromozoom.

Co když dojde k narušení?

Jedním z nejčastějších projevů poruch imunity jsou alergie, které jsou velmi rozšířené. Závažnější skupinou jsou však tzv. autoimunitní onemocnění. Ta vznikají, když imunitní systém z různých příčin (např. viry, bakterie, hormonální změny či stres) začne napadat vlastní orgány a tkáně. Mezi tato onemocnění patří například revmatoidní artritida nebo lupus. Dalším problémem jsou imunodeficience, tedy stavy, kdy organismus nedostatečně reaguje na antigenní podněty, což snižuje jeho odolnost vůči infekcím. Některé z těchto stavů mohou mít i genetický základ.

Pro správné fungování imunitního systému je zásadní zdravý mikrobiom. „Imunitní systém a mikrobiom úzce spolupracují. Mikrobiom například trénuje imunitní buňky a podporuje rovnováhu mezi tolerancí a obranou. Mikroorganismy ve střevech navíc produkují látky, které zajišťují zdraví sliznic, kde dochází k prvnímu kontaktu s patogeny,“ vysvětluje Procházková. Dodává, že zdraví obou těchto systémů ohrožují stejné faktory, jako jsou dlouhodobý stres, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, špatná výživa a nedostatek spánku.

Základem je pohyb, vyvážená strava a kvalitní spánek!

Genetička také zdůrazňuje důležitost pohybu, který prospívá jak mikrobiomu, tak imunitnímu systému. Tělesná aktivita stimuluje krevní oběh, čímž zlepšuje transport imunitních buněk do všech částí těla. Výsledkem je celková imunitní rovnováha. S přibývajícím věkem však imunita stárne. Tento proces je odborníky označován jako imunosenescence. Jde o postupné snižování funkčnosti vlivem genetických, epigenetických a enviromentálních faktorů, které ovlivňují vrozenou i adaptivní složku imunitního systému. Starší lidé by proto měli tento úbytek kompenzovat vyváženou stravou, pohybem, kvalitním spánkem a dostatečným příjmem vitamínů.

Mezi klíčové vitamíny pro imunitu řadí Procházková především vitamíny C, D, A a některé ze skupiny B (B6, B9 a B12). „Důležitou roli hrají také zinek a selen. Tyto látky jsme s týmem v Chromozoom zahrnuli do potravinového doplňku IMMUNE BOOST+. Jedná se o směs na podporu imunity, jejíž složení vychází z moderní vědy i tradiční ajurvédy. Obsahuje například echinaceu, kozinec blanitý, hlívu ústřičnou, kurkumin s piperinem a zázvor. Tyto ingredience jsou vhodné v jakékoliv formě, pokud chcete posílit svou obranyschopnost nebo máte pocit, že na vás něco leze,“ uzavírá genetička Procházková.

Věděli jste, že…

  • 80 % imunitních buněk sídlí ve střevech. Proto hrají klíčovou roli v lidském zdraví.
  • pravidelný spánek delší než 7 hodin zvyšuje odolnost vůči nachlazení až o 30 %.
  • stres může snížit obranyschopnost těla až o 70 %. Příčinou je zvýšená produkce kortizolu, jenž potlačuje imunitní reakce.
  • pravidelné saunování může snížit výskyt nachlazení až o 50 %. Důvodem je adaptivní reakce zvaná hormeze, během které dochází ke stimulaci bílých krvinek.
  • mírné cvičení imunitu zlepšuje, přetrénování ji naopak oslabuje.
  • půlhodina na slunci denně podporuje přirozenou tvorbu vitaminu D, který je označován za přírodní „posilovač“ imunity.
  • zinek významně ovlivňuje produkci bílých krvinek. V případě jeho chronického nedostatku dochází ke značnému imunitnímu oslabení.
  • studená sprcha může krátkodobě zvýšit aktivitu imunitních buněk.
  • strava bohatá na brukvovitou zeleninu obsahující kyselinu listovou efektivně podporuje tvorbu bílých krvinek.
  • adaptivní imunita potřebuje 4-7 dní pro vytvoření dostatku protilátek potřebných v boji proti konkrétnímu patogenu.

Související…

Když ani zdravý životní styl nestačí: Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem!
red

 

 

foto: Adobe Stock, zdroj: Chromozoom