fbpx

Zveřejněno: 25. 3. 2017

Regály v obchodech doslova přetékají umělohmotnými hračkami, které hýří barvami, mají rozmanité tvary, hrají, pískají, blikají a tváří se jako reklama na dokonalé dětské štěstí. Dovedou jim ale tuto spokojenost opravdu přinést?

Jedna z nejdůležitějších funkcí rodičovství je vytvářet vzpomínky. Každý z nás si určitě vybaví chuť oblíbeného jídla od mámy nebo si zapamatuje čtení pohádek s tátou, ale ty nejzarytější vjemy se pojí s hračkami. Ty utváří dětský svět. Ratolesti s nimi přichází do styku po celý den, doma, ve školce nebo na hřišti, a dokonce s nimi i usínají. Umějí dítě motivovat a pomáhají mu vytvářet hodnoty. Ty průmyslově vyráběné ale takové funkce trochu postrádají. Při hře třeba s mluvící panenkou holčičky ztrácí potřebu zapojovat fantazii a dinosaurus vydávající zvuky chlapcům také nepomůže v rozvoji kreativity. 

hracky shutterstock 412894213
Takové hračky podporují spíše pasivitu než aktivitu. Umělá hmota je levná a praktická, dítě ale přichází už odmalička o kontakt s přírodními materiály, které by ho měly obklopovat v mnohem větší míře, než do jaké je to v dnešní době zvykem.

Umělá hmota? Proč?

Každý z nás měl určitě doma dřevěné kostky nebo látkového maňáska. Proč jsou ale takové hračky dnes už spíše v hledáčku jenom alternativně smýšlejících rodičů? Proč dnes pro své ratolesti pořizujeme kousky, které jsou vyráběné ,,ve velkém“, a ztrácíme potřebu dětem ukázat materiály, které jsou bližší přírodě? Takové hračky mají mnoho výhod – jsou příjemnější na omak, voňavé, kreativní a osobité, nabízí více prostoru pro hru. Ty plastové nemají tak dlouhou životnost, jako je tomu u těch ze dřeva. I když je jejich velkou výhodou, že nevyžadují žádnou speciální údržbu, často poslouží jenom jedné generaci – a mnohdy ani to ne.
Hračky z plastů mohou samozřejmě obsahovat i nežádoucí látky, třeba ftaláty. Ty se používají jako změkčovadlo. Do produktů, se kterými přijdou do styku naši potomci, se pro svou zdravotní závadnost přidávat nesmějí, přesto se v nich ale občas vyskytují. Základním doporučením tedy je nekupovat nic z měkčených plastů. Pokud nemáte na výběr, tak volte certifikované produkty v důvěryhodných prodejnách a e-shopech. Bezpečnost hraček upravuje Směrnice Evropského parlamentu a rady o bezpečnosti hraček 2009/48/ES; všechny bezpečné hračky by měly splňovat normu ČSN EN 71.

Maminko, uháčkuj!

hracky shutterstock 317539664
Zručné maminky zvládnou hračky z přírodních materiálů udělat i doma – přesně na míru potřebám a zálibám konkrétního dítěte. Různé postavičky se dají dobře ušít i uháčkovat. Šikovní tatínkové si dozajista poradí s výrobou jednoduchých dřevěných kostek a stavebnic.Udělejte z toho hru a zapojte i samotné děti, např. výběrem materiálu. Prostřednictvím spolupráce s rodičem se tak dítě může naučit specifikovat svoje představy a měnit fantazii ve skutečnost.

Ano, věci z plastu nám v mnohém ulehčují život a asi by to bez nich už dnes vůbec nešlo. Je jenom na nás, do jaké míry si je pustíme do každodenního života. Mají v dětském pokoji opravdu své opodstatněné místo?

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...