fbpx

Malé děti neumí o pocitech mluvit. Psycholog odhalil 10 signálů, jak u nich poznat depresi 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Deprese se u dětí projevuje nenápadně, je však čím dál častější. Zdaleka nejde o problém teenagerů, psychická nepohoda se týká i mnohem mladších. Jak problém včas odhalit a zabránit nejhoršímu?

Zveřejněno: 2. 2. 2024

V říjnu 2023 Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) zveřejnil šokující data, vyplývající z monitoringu žáků devátých tříd. Až 70 % dětí cítí nějakou formu psychické nepohody, z toho 40 % dokonce vykazuje známky střední až těžké deprese, 30 % z nich má pak úzkosti. Častěji se depresivnost projevuje u dívek. Výsledky tohoto prvního plošného monitoringu překvapily i samotné odborníky v oboru.

Ač jsou data nanejvýš znepokojující, musíme se k nim postavit čelem a zamyslet se, na co se zaměřit, abychom náznaky těchto obtíží rozpoznali co nejdříve a věděli, jaké kroky případně podniknout. I zde je nejzásadnější prevence a včasná intervence. Klíčovou roli zde máme my, rodiče. Vzhledem k tomu, že dítě známe a jsme s ním každý den, můžeme vypozorovat plíživé odchylky v chování, které můžou být prvním signálem duševní nepohody.

Varovné znaky

Podle odborníků z organizace Nevypusť duši je nutné brát v potaz, že každé dítě je jiné. Co je standardní chování u jednoho, může být neobvyklé u druhého. Proto se musí každý případ posuzovat vzhledem k běžnému stavu. Zpozornět byste měli zejména v těchto případech:

1. Ztráta zájmu o činnosti, které dítě dříve těšily – dítě je apatické, nic se mu nechce, nic ho nebaví

2. Změna denního návyku – dítě chodí spát pozdě, probouzí se pozdě. Nebo naopak příliš brzo

3. Výrazné změny v chování – pokud máme klidné dítě, může být najednou přehnaně aktivní. U aktivnějšího dítěte nás naopak může zarazit náhlá pasivita a nechuť vykonávat ani oblíbené činnosti

4. Významné zhoršení prospěchu – nesoustředěnost, konflikty s učiteli, poznámky a stížnosti

5. Velká únava – bez objektivního důvodu dítě během dne polehává

6. Vinění se za problémy v rodině – dítě může říkat věci typu: Kvůli mně jste se rozvedli apod.

7. Náhlá změna ve stravování – odmítání jídla, či naopak přejídání

8. Sebepodceňování a negativita – můžeme slýchat věty typu: Nejsem v ničem dobrý, nic mi nejde, jsem k ničemu

9. Problémy se spánkem – objevují se noční můry, špatná kvalita spánku

10. Sebepoškozování – tomuto problému čelí bohužel čím dál více rodičů. Jedná se o způsob, jak se děti vyrovnávají s nezvladatelnými emocemi. Ačkoliv to vypadá děsivě, nesmíme propadat panice. Dítě potřebuje naši oporu a lásku, rozhodně ne výčitky

Dítě v předškolním věku není schopné o svých pocitech obvykle mluvit. Neví, jak verbálně vyjádřit, že je v nepohodě. Jeho nepohodu musí rodič vypozorovat z jeho chování a celkových projevů.

Komunikace jako klíč

Podle klinického psychologa Radka Ptáčka by měl rodič s dítětem mluvit každý den. Zároveň, pokud jsme si s dítětem vytvořili vztah založený na důvěře, dítě nám sdělí vše. Jak se cítilo, co prožilo a na co myslí. Pokud jsme naopak něco zanedbali, může to být velmi těžké. Nicméně ve chvíli, kdy vidíme, že náš potomek není v pohodě, je nutné se k tomu odhodlat. Začít můžeme slovy: „Vidím, že nejsi úplně v pohodě. Chceš mi říct, co se děje?“ Když na to dítě nereaguje, neměli bychom tlačit, ale dát mu prostor: „Až o tom budeš chtít mluvit, jsem tu pro tebe.“

Deprese se bohužel nevyhýbá ani dětem předškolního věku. U nich se projevuje zejména bolestí bříška, průjmy. Příčinou může být nástup do školky, zvykání si na nové prostředí, první sociální interakce bez rodičů, hádky mezi rodiči, narození sourozence. K této problematice Ptáček dodává: „Dítě v předškolním věku není schopné o svých pocitech obvykle mluvit. Neví, jak verbálně vyjádřit, že je v nepohodě. Jeho nepohodu musí rodič vypozorovat z jeho chování a celkových projevů.“

Zlomové dva týdny

Odbornou pomoc je důležité vyhledat ve chvíli, kdy vidím, že se s dítětem něco děje a jako rodič na to nestačím. Ptáček dále osvětluje: „Základní interval je 14 dní. Když vidím, že je dítě skleslé déle než dva týdny a nereaguje na běžné snahy zapojit ho do zajímavých aktivit, uzavírá se do sebe apod., je rozhodně na místě vyhledat odborníka. Toto pravidlo platí u dětí všech věkových kategorií.“

Můžeme se obrátit na pediatra, který nás následně pošle k odborníkovi na dětskou duši. Je však všeobecně známo, že formální pomoci je málo. Proto také existují telefonní linky, kam se můžete obrátit pro okamžitou pomoc.

  • Linka bezpečí: 116 111 (pro děti a dospívající)
  • Linka pro rodinu a školu – 116 000 (rodiče a učitelé)
  • Mobilní aplikace Nepanikař – první pomoc při psychických potížích lidem s depresemi, úzkostmi/panikou, sebepoškozováním, myšlenkami na sebevraždu, poruchami příjmu potravy
  • Velký rozcestník kontaktů v oblasti duševního zdraví: www.nevypustdusi.cz/kde-hledat-pomoc 

Prof. Radek Ptáček

Radek Ptáček je profesor lékařské psychologie, klinický psycholog, psychoterapeut. Autor a spoluautor více než 100 původních vědeckých prací, které ve světě dosáhly téměř 1000 citací. www.radekptacek.cz

Související…

Děti trpí úzkostmi a depresí. Proč psychologové nestíhají a stát selhal?
Hlídací Pes

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...