Znáte to. Může to začít úplně nevinnou zprávou, obyčejným „lajkem“ u fotky, komentářem k něčímu statusu anebo klidně i hádkou nad nesouhlasným politickým názorem. A flirt, který se může zvrhnout v nevěru, je na světě.

Možná se ptáte, co může být špatného na trochu nevinném flirtu online? Pro některé páry je to ale začátek konce. Virtuální svět se totiž poslední roky stává místem, kde vztah přeroste i do skutečného života. Podívejme se na skutečné příběhy lidí, jejichž životy se obrátily naruby kvůli zprávám, které by nikdy neměly být poslané, anebo lajkům, které postupně přerostly v erotické konverzace. Ty po jejich odhalení vedly ke konci reálného vztahu v životě a zprvu nevinný palec nahoru skončil rozvodem.

Co dělat, když emotikon přeroste ve skutečný problém

Petru (není to její skutečné jméno) nikdy nenapadlo, že by ji její manžel dokázal podvádět. „Měli jsme skvělý vztah,“ říká. „Já jsem spíš technický typ, miluju nové technologie, ale manžel byl vždycky opak. Ani neměl chytrý telefon, zhlédl se i v celebritách, které technologie odmítají, a hrdě si žmoulal v ruce svůj starý tlačítkový telefon. Jenže děti mu daly vloni k Vánocům smartphone a naučily ho jej používat. Nejdřív to bylo fajn, protože manžel se našel v receptech, hledal si tam věci, které ho bavily.

Související…

Manžel mi sice odpustil, ale nikdy jsme to nepřekonali úplně. Nevěra vztah změní napořád
Tereza Theerová

Bylo to fajn a já jsem byla ráda, že není takový technický odpůrce, jak jsem si myslela. Jenže jak šly týdny a měsíce, všimla jsem si, že tráví na telefonu hodiny. Když jsem se zeptala, s kým si píše, odpověděl: ‚Jen kamarádka z práce.‘“ Petra ale postupně zjistila, že ta „kamarádka“ znala až příliš mnoho detailů z jejich společného života. Zatímco její manžel tvrdil, že šlo jen o nevinné zprávy, Petra se cítila zrazená. Přitom se asi opravdu ve skutečnosti neviděli a nechtěli. „Jsem žárlivá, to asi jo, přiznávám. Ale on se s ní bavil online víc než se mnou doma! Několikrát jsem ho upozornila, že si to nepřeju, až to došlo tak daleko, že jsme se rozešli. Já doufám, že jen dočasně, že mu dojde, že tohle se prostě nedělá. A že se k sobě vrátíme. Ale tohle tolerovat nebudu,“ komentuje současný stav jejího vztahu s manželem Petra.

Ze zájmové skupiny k flirtu

Podobných případů je nespočet. Ženy si píší s muži, které potkají třeba v cestovatelských skupinách na sociálních sítích. Nejdřív si píšou jen o zážitcích z dovolených, vyměňují si tipy a nápady, ale pak se to může zvrtnout. Společný zájem ukáže i shody v ostatních názorech a problém je na světě. U obou pohlaví. „Když jsem ho pozorovala, jak se nad jejími zprávami usmívá a směje, bylo mi jasné, že je něco špatně,“ vzpomíná ještě Petra.

A není to jen o individuálních pocitech. Podle studie z roku 2022 až 45 % lidí považuje online flirtování za formu nevěry, zatímco pro druhé je to jen neškodná zábava. Kde je tedy hranice?

Příběhy, které se zamotaly více než zprávy v chatu

Petra nakonec kápla božskou. Právě to bylo důvodem ke stále trvajícímu odloučení. „Nevydržela jsem to a podívala se do jeho telefonu. Ta ‚kamarádka‘ mu posílala fotky a dokonce psala, že by chtěla, aby se rozvedl.“ Když Petra svého manžela konfrontovala, snažil se to zlehčit: „Bylo to jen psaní, nikdy jsme se nepotkali.“ Petra však měla jasno, protože je zastánkyní názoru, že nevěra nemusí být fyzická, aby bolela. Ať už její příběh dopadne jakkoli, je jasným příkladem toho, že za nevěru považuje každý něco jiného.

Flirtování není vždy snadné odhalit. Ze své podstaty je otevřené interpretaci. Gesto, úsměv nebo emotikon mohou být použity ke zdůraznění určité myšlenky – nebo k naznačení touhy po něčem víc. Jemnost je vlastně to, co dělá flirtování zábavným a vzrušujícím.

Naopak Tomáš Stoklasa (42 let) stojí na druhé straně barikády? „Přiznávám, že jsem si psal se dvěma ženami online. A teda měl jsem přítelkyni. Můj vztah už nefungoval, a tohle byla cesta, jak si připomenout, že jsem pořád atraktivní. Jenže když to moje ex zjistila, nebylo cesty zpět. Řekla mi, že ji to bolí víc než klasická nevěra. Prý u klasické nevěry bych aspoň něco dělal, tady se prostě jen předvádím a exhibuju online. No a vlastně měla tak trochu pravdu...“

Hranice je někdy nesmírně tenká

Podle výzkumu, který je starý již deset let, záleží na tom, jak si partneři definují nevěru. Pro některé lidi je nevěra čistě fyzická. Pro jiné je emocionální intimita s někým jiným ještě horší. Studie publikovaná v časopise Cyberpsychology naznačuje, že lidé často podceňují dopad virtuální komunikace na své partnery.

Virtuální nevěra totiž skutečně existuje a navíc má i své specifické rysy. Je velmi snadno dostupná, můžete si s někým psát kdykoliv a kdekoliv. Poskytuje obrovskou intimitu, protože psaní si s někým umožňuje sdílet více osobních věcí, než byste sdíleli tváří v tvář. A hlavně, a to je velmi důležité, je neviditelná. Bez fyzických důkazů je snadné vše popírat.

„Flirtování není vždy snadné odhalit. Ze své podstaty je otevřené interpretaci. Gesto, úsměv nebo emotikon mohou být použity ke zdůraznění určité myšlenky – nebo k naznačení touhy po něčem víc. Jemnost je vlastně to, co dělá flirtování zábavným a vzrušujícím,“ říká psychoterapeutka Suzette Brayová pro Vogue. A v témže článku stojí i následující: „Rozdíl mezi přátelským a flirtujícím chováním tedy spočívá v záměru. Být přátelský znamená projevovat laskavost, být vřelý a skutečně se o někoho zajímat. Flirtování je naproti tomu laskavost zabalená do přitažlivosti nebo touhy. Má jinou energii. Často je hravé nebo škádlivé, s příměsí sexuálního napětí,“ vysvětluje psychoterapeutka.

Věda o virtuální nevěře

Jedna z nejcitovanějších studií na toto téma, jež byla vydána vloni v květnu, tvrdí, že virtuální nevěra aktivuje stejné mozkové oblasti jako reálný milostný vztah. Když si píšete s někým, kdo vás zajímá, váš mozek uvolňuje dopamin, což je stejná chemická látka, která se uvolňuje při fyzické blízkosti.

Virtuální nevěra je téma, které budí emoce, a právem. I když se fyzicky nic nestane, intenzivní zprávy s někým jiným mohou zasáhnout do vztahu stejně hluboce jako klasická nevěra.

Další studie provedená ve Velké Británii pak odhalila, že vztahy, které započaly online, mají větší pravděpodobnost rozvodu než ty, které začaly osobně. Zvláštní je, že i další studie uvádí manželství vzniklá online za druhá nejvíce rozvodová, ale prim, tedy největší rozvodovost, vykazují páry, které se potkaly v práci. Je to zřejmě proto, že virtuální komunikace vytváří idealizovaný obraz druhé osoby, který se v realitě rychle rozplyne. Prostě váš vysněný avatar je v reálu zase jen žena z masa a kostí, nebo muž, který vyžaduje teplou večeři a pozornost hodnou pána tvorstva.

Když flirt neškodí (nebo ano?)

Samozřejmě ne všechny virtuální interakce vedou k rozvodu skutečného manželství. Některé páry se s online flirtováním dokážou vyrovnat. A ostatně k tomu nabádají i někteří odborníci. „Myslím, že virtuální nevěra, ač často skutečně skončí špatně, se dá poměrně lehce překonat, pokud proti sobě stojí dva soudní lidé, a pokud skutečně zůstala jen virtuální. Páry by si měly ujasnit, co považují za přijatelné, a co už je přes čáru. Partneři by si měli otevřeně povídat o svých pocitech. A pokud si nejste jistí, proč váš partner flirtuje online, hledejte příčinu v komunikaci mezi vámi,“ říká pro Flowee studentka psychologie sociálních médií Martina Žemlová.

Takže na závěr si shrňme, že ano, flirtování se může stát šikmou plochou. Zejména tehdy, když překračuje hranici a když přechází z hravé interakce do situace, kdy někdo hledá něco víc – hlubší citové spojení nebo potenciální fyzickou intimitu. Navíc, pokud je flirtování vašemu partnerovi nepříjemné, už tuto nevinnou fázi překročilo a může vést k dalšímu odloučení. Navíc pak když se jeden nepoučí, a to je dost často, opakované flirtování může mezi partnery vytvořit emocionální odstup a může zplodit nejistotu, žárlivost nebo podezíravost.

Flirt je považován za nevěru

Takže, co myslíte? Je virtuální vypisování si s opačným pohlavím nevěra, nebo ne? Ať už se k tomuto tématu postavíte jakkoli, měli byste mít v první řadě respekt ke svému partnerovi. Citové aféry totiž skutečně často začínají něčím na první pohled přátelským a zcela nevinným. Jenže ono „cokoli, co vás byť jen trochu romanticky přitahuje mimo váš vztah, může být považováno za nevěru“. Takže ano. Flirtování může být považováno za nevěru. A každý online flirt vlastně odráží kvalitu vašeho skutečného vztahu.

Virtuální nevěra je téma, které budí emoce, a právem. I když se fyzicky nic nestane, intenzivní zprávy s někým jiným mohou zasáhnout do vztahu stejně hluboce jako klasická nevěra. Jak říká Petra: „Nevěra nezačíná v ložnici, ale v hlavě.“

Každý pár si musí stanovit vlastní hranice, ale jedno je jisté: virtuální svět není rozhodně tak nevinný, jak se na první pohled zdá. Ať už jde o „like“ na instagramu nebo fejsáči, nebo intimní zprávy, je důležité si uvědomit, jak tyto malé digitální kroky ovlivňují naše reálné životy.

Takže až vás zase příště bude svrbět prst a budete chtít dát jen nevinný lajk té krásné influencerce, a přitom máte už někde (snad) v mozku představu, jak se nad vámi vášnivě sklání, převraťte si situaci jako zrcadlo. Co kdyby tohle udělala vaše přítelkyně s nějakým pěkným MMR zápasníkem? Jak nevinný by vám pak tenhle lajk přišel? Platí to samozřejmě i pro dámy. Nejlepší je zůstat nohama na zemi a s notebookem jen na stole a snažit se udržet stávající vztah tak, jak bylo dříve zvykem, „v dobrém i ve zlém, v nemoci i ve zdraví“.

Dáte mi lajk?

Související…

Manžel mi sice odpustil, ale nikdy jsme to nepřekonali úplně. Nevěra vztah změní napořád
Tereza Theerová