fbpx

Potvrzeno. Rána jsou nejšťastnější částí dne 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Snad každý z nás někdy slyšel hlášku ve stylu: „Vyspi se na to“ nebo „Ráno moudřejší večera“. Tato pořekadla nám naznačují, že ráno prostě býváme bystřejší. A teď to potvrzuje i věda.

Zveřejněno: 1. 3. 2025

Nově vydaná studie analyzovala výkyvy nálady lidí v různých částech dne a zjistila, že psychická pohoda je na vrcholu ráno a postupně klesá. Nejnižšího bodu pak dosahuje kolem půlnoci.

Vědci v dané studii analyzovali údaje od téměř 50 tisíc dospělých osob v průběhu dvou let. V úvahu byly brány faktory jako věk, zdravotní stav a to, zda lidé pracovali. Výzkum konkrétně sledoval šest klíčových ukazatelů psychické pohody, jako jsou míra deprese, příznaky úzkostí, pocity štěstí a smysluplnosti, životní spokojenost či sociální život. Ve všech těchto oblastech ráno nad nocí zvítězilo. 

Důvodem může být přes den nahromaděná únava, která často zhoršuje pochmurné stavy. Večer máme ale také více prostoru na negativní myšlenky, přichází zklamání z nesplněných cílů, ozývá se nakumulovaný stres z celého dne, jsme citlivější na hormonální změny a roli hraje i osamělost. To vše přispívá k zesíleným pocitům úzkosti.

Studie také zjistila, že negativní nálady se s postupujícím dnem zhoršují a vrcholí kolem půlnoci. Proč? Důvodem může být opět únava, sociální izolace a také tma. Ranní sluneční světlo totiž pomáhá regulovat náladu a zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu, klíčových neurotransmiterů spojovaných s dobrými pocity.

Pondělí lepší než neděle?

Výsledky studie také ukázaly, že hodnocení štěstí, životní spokojenosti a smysluplnosti bylo v pondělí a v pátek vyšší než v neděli. Že by se v jednotlivých dnech týdne lišily pocity osamělosti, naopak prokázáno nebylo.

Když hned ráno uděláte něco, co se vám nechce, potom kdykoli budete v podobné situaci během dne, bude pro vás jednodušší ji překonat, protože už ráno jste ten hlas „nechce se mi“ neposlechli. Budete se cítit jako šampion.

Prokázalo se také, jak naši náladu ovlivňuje roční období. Ve srovnání se zimou měli lidé v ostatních třech ročních obdobích tendenci vykazovat nižší úroveň depresivních i úzkostných příznaků a osamělosti a vyšší úroveň štěstí a životní spokojenosti. O tom, jak se v zimě vyrovnat s negativními pocity, jsme na Flowee psali už dříve.

V létě bylo duševní zdraví účastníků ve všech ukazatelích nejlepší. Roční období však nemělo vliv na nálady pociťované napříč dnem.

Vstávat co nejdřív?

Člověka by mohlo napadnout, že když jsou rána nejlepší, měl by si je udělat také co nejdelší. A existuje spousta lidí, kteří přísahají, že jim brzké vstávání opravdu zásadně zlepšilo život. „Brzké vstávání mi poskytlo čas na sebereflexi a naplánování dne. Je to nerušený prostor pro sladění se s vizí, kterou máte. Mám víc času na fyzický, duševní a duchovní růst. Poskytlo mi čas na čtení, cvičení a meditaci,“ napsal jeden nadšenec na síti Quora s tím, že udělat veškerou práci ráno mu také dává možnost předběhnout všechny ostatní.

Tím, že vstává brzy ráno, konkrétně ve 4:00, je mimo jiné známý také český podnikatel a milionář Václav Tomanec. Ten v tuto dobu stíhá například hodinovou meditaci, cvičení a také ponor do ledové vody. Když hned ráno uděláte něco, co se vám nechce, potom kdykoli budete v podobné situaci během dne, bude pro vás jednodušší ji překonat, protože už ráno jste ten hlas ,nechce se mi‘ neposlechli. Budete se cítit jako šampion,“ říká nadšeně v jednom ze svých videí

Ať jsou rána podle výzkumníků a také některých jedinců jakkoliv skvělá, názor ,miluju rána!‘ není mezi lidmi úplně oblíbený. Možná je to proto, že takoví lidé často dobrovolně vstávají brzy, a také o tom neustále mluví. O brzkém vstávání se píšou knihy, nahrávají podcasty a pořádají semináře. A to ke všeobecné nenávisti stačí.

Dobrá nálada po celý den

Tak jako tak, nejlepší by stejně bylo si udržet psychickou pohodu během celého dne. I tím, jak toho docílit, se vědci ve studii zabývali. Klíčové je prý dopřát si dostatek spánku, po probuzení se vystavit rannímu slunci, nezapomínat na pravidelný pohyb, večer omezit čas u obrazovek a udržovat zdravé vztahy. 

Na závěr je nutné zmínit, že i když je stav po probuzení pro většinu lidí nejlepší částí dne, někteří jedinci se cítí nejlépe až odpoledne nebo večer. To může souviset s genetikou, životním stylem nebo zvyky.

Související…

Sovy umírají dřív než ranní ptáčata. Také rychleji tloustnou, tvrdí vědci
Tereza Hermochová

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...