Stůl pro dva, popcornové menu pro dva v kině, wellness pobyty pro pár. Zdá se, jako by společnost upřednostňovala páry před single lidmi. Také mnohé stereotypy naznačují, že když je člověk sám, „musí s ním být něco v nepořádku“. Je ale svobodný život opravdu tak špatný? Nemůže mít dokonce proti tomu partnerskému své výhody?
„Z pohledu klinického psychologa může mít dlouhodobá nezadanost řadu psychologických dopadů, které jsou ovlivněny osobní odolností, společenskými normami, stylem připoutání a sociální podporou. Lidé prožívají dlouhodobou samotu různě a může vést jak k pozitivním, tak k náročným výsledkům,“ říká v rozhovoru pro magazín Body+Soul klinická psycholožka Caroline Weinsteinová.
Podle ní může zkušenost s dlouhodobou samotou vést, nepřekvapivě, k pocitům osamělosti, zejména pokud člověk touží po partnerovi, ale nemůže najít vhodného. „Psychická zátěž často závisí na tom, zda se jedinec cítí ve své svobodě spokojený, nebo zda ji vnímá jako nechtěnou či nežádoucí,“ říká.
Vědomá volba, ne únikový mechanismus
Psycholožka a terapeutka Radana Rovena Štěpánková v rozhovoru pro Flowee říká, že celkově vzato je single život skvělou fází pro osobní rozvoj. Varuje ale před tím, aby se nestával spíš únikovým mechanismem než vědomou volbou. „Z mého pozorování obzvláště u mužů vidím, že považují mládenecký život za něco, čeho se nechtějí vzdát, a zároveň nejsou schopni ve svém nastavení vytvořit plnohodnotný vztah,“ říká.
Samota je podle ní problematická také v případě, že se člověk uzavře a sociálně izoluje. „A postupně jeho tělo i duše upadá. Samota pro člověka není přirozená. Mnozí single lidé se cítí osamělí a je u nich větší pravděpodobnost rozvoje psychických potíží,“ varuje.
Pro některé lidi je svobodný život žádoucí, protože jste to vy, kdo má vše na starosti; nikdo jiný na vás neklade požadavky ani vám neříká, co máte dělat.
Jak už bylo nicméně zmíněno, na své svobodné roky lze ale pohlížet i jako na příležitost. A právě příležitostmi, které s sebou může nést svobodný život, se zabývaly i dvě řecké studie, na které upozorňuje server Psycholog Today. Ty zkoumaly vnímané výhody u asi 260, respektive 600 lidí, kteří byli v určitém okamžiku svého dospělého života single. Jaká jsou tedy podle odborníků ona pozitiva single života?
Čas na sebe
Ve zmiňovaných řeckých šetřeních podle Psychology Today uváděli respondenti jako největší výhodu single života to, že mají více času a mohou ho využít tak, jak chtějí. „Udržování romantického vztahu je velkou časovou investicí. Svobodný život umožňuje lidem využít čas podle vlastních představ a flexibilně se věnovat vlastním zájmům,“ uvádí portál.
Sebepoznání a sebedůvěra
S časem na sebe úzce souvisí i další výhoda toho, když je člověk delší dobu single. Podle Weinsteinové jde o možnost hlubokého sebepoznání a sebedůvěry. „Bez vlivu partnera mají lidé často možnost ujasnit si své hodnoty, zájmy a osobní cíle,“ vysvětluje. Mohou se také naučit být více soběstační a zvládat lépe problémy, jelikož se musejí sami vyrovnávat s životními výzvami.
Také podle Štěpánkové přináší single život příležitost „projít vývojem od závislosti k samostatnosti ve všech oblastech života“. To se podle ní týká jak péče o vlastní tělo, tak i o duši. „Můžete se naučit pracovat se svými převzatými vzorci a programy, můžete se naučit vlastní emoční stabilitě.“
Silnější sociální vazby
Pokud je člověk dlouhodobě single, může to podle Weinsteinové vést také k tomu, že si vybuduje blízká přátelství a silnější sociální sítě. „Tyto vazby mohou poskytovat naplnění, které by někteří mohli tradičně hledat v partnerovi, a umožňují lidem najít smysluplnou společnost v jiných vztazích,“ nastiňuje.
Starat se jen sám o sebe
Každý vztah vyžaduje kompromisy a přizpůsobování se potřebám partnera. Když jste svobodní, nemusíte se nikomu hlásit nebo ho informovat o tom, co zrovna děláte – pokud se náhle rozhodnete pracovat do půlnoci, objednat si jídlo nebo začít sledovat nový seriál, můžete. „Pro některé lidi je svobodný život žádoucí, protože jste to vy, kdo má vše na starosti; nikdo jiný na vás neklade požadavky ani vám neříká, co máte dělat,“ píše Psychology Today.

Mgr. Radana Rovena Štěpánková
Zkušená psycholožka a terapeutka, která se specializuje na mezilidské vztahy, osobní rozvoj a zvládání životních krizí. Ve své praxi i publikační činnosti se zaměřuje na hlubší porozumění emocím, partnerskou dynamiku a cestu k vnitřní rovnováze. Její články a odborné komentáře pomáhají čtenářům lépe chápat vlastní prožívání a nacházet efektivní způsoby, jak budovat zdravé vztahy a spokojenější život.
Single lidé si tak mohou svobodněji vybírat, jak chtějí nakládat se svým časem a energií. Nemusí se starat o druhého nebo vynakládat energii na udržování vztahu nebo řešení problémů partnera. „Single život přináší nezávislost v dobrém i zlém – člověk si organizuje život podle sebe a i na životní strasti je obvykle sám. Zralejším lidem se daří mít zdravější životní styl, protože se jim snadněji daří nastavit si prospěšné návyky na pohyb, rozjímání či rozvoj jiných dovedností,“ popisuje Štěpánková.
Nedělat věci, které nechcete
Další z klíčových výhod svobodného života je podle řeckých výzkumníků možnost nedělat věci, které dělat nechcete – takové, které byste možná museli dělat, abyste si udrželi klid ve vztahu. Zapomeňte na partnerův sraz ze střední školy, další večer s jeho přáteli nebo na každotýdenní oběd u rodičů.
Bez dramat
Rozchody jsou bolestivé. Jednou z výhod stabilního svobodného života je, že se můžete vyhnout těmto citovým otřesům, které s sebou ukončení vztahu přináší. A nejde jen o rozchod. Pro některé lidi je hlavním lákadlem svobodného života možnost vyhnout se hádkám a neshodám, které mohou být spojeny s romantickými vztahy, jak vyplývá z dat řeckých výzkumníků. Nikdo vám nenadržuje mlčením ani nenabízí nevítanou kritiku. Lepší je být svobodný a šťastný, než být ve vztahu, který je plný napětí.
Příprava půdy pro další vztah
Podle Weinsteinové může zkušenost se single životem posílit odolnost a pocit vlastní síly, stejně jako vlastní identitu, což může být prospěšné v jakémkoli budoucím vztahu. Štěpánková podotýká, že člověk, který se umí postarat sám o sebe po všech stránkách, má větší pravděpodobnost, že nebude činit partnera zodpovědného za své štěstí, což je podle ní velmi zásadní postoj. „Avšak samo o sobě to záruka není – až v partnerství procházíme testem, jak je naše stabilita skutečná a jak konstruktivní přístupy k sobě a druhému máme,“ upozorňuje.
Reklama