Nedávný průzkum zorganizovaný Betty for schools přichází s překvapivým závěrem. Dva tisíce žen ve Velké Británii se svěřily se svou první zkušeností s menstruací a vzpomínky to byly nemilé. Jedna z žen uvedla, že když začala menstruovat v 11 letech, vůbec nevěděla, co se s ní děje. Myslela si, že se musela pořezat. Ve škole neměly žádnou sexuální výchovu. Její matka ji později vyděsila tím, že se s tímto bude muset potýkat po většinu svého života každý měsíc, a obdarovala ji obrovskými vložkami.
Přitom postoj mámy velmi ovlivňuje to, jak dívky budou periodu prožívat a vnímat. „Pokud je matčina první reakce ´Ach bože, už je to tady!´, tak dívce předává program, že menstruace je něco negativního. Přestože se její reakce může vztahovat spíše k tomu, že dívka přichází do složitého období puberty,“ vysvětlila gynekoložka Helena Máslová pro idnes.cz, kde se také dozvíme, že příchod menses bychom coby matky neměly podceňovat. U dívky se dnes může objevit klidně už v deseti letech.
Představa valící se krve
O tom, že dívky nejsou ani v dnešní době dostatečně o menstruaci poučeny, svědčí i řada internetových diskuzí. Například na emimino.cz se jedna dívka dotazuje, jak má zabránit tomu, aby při plavání v bazénu nebyla během menstruace všude kolem ní krev. Představa, že krev se spustí tak rychle, že poteče proudem, trápí hodně dívek.
Ani úloha rodičů však v tomto směru není jednoduchá. Flowee se svěřila jedna maminka jedenáctileté dívky. „Svou dceru poučuji, ale je to těžké, nechce o tom moc mluvit, ale vím, že menstruace už se blíží. Já sama jsem měla z měsíčků vždy hrůzu. Dost se strašilo, že to bolí a že některé ženy nemohou ani do práce.
Většina respondentek měla negativní zkušenosti. Více než polovina žen se cítila tak vystrašeně a rozpačitě, že nedokázala nikomu říct, že menstruace začala.
Měla jsem strach, že to na mně všichni poznají, že vložka nedokáže vše pojmout a že budu chodit se špinavými kalhotami. Nejvíce jsem se bála, že se to spustí najednou a že zničehonic poteče tolik krve, že budu mít úplně nasáklé oblečení,“ vzpomíná 42letá paní. Nevzpomíná si, že by jí matka o menstruaci něco řekla. Jen ji upozornila, že přijde, ale víc ani ťuk. Proto se snaží svou dceru lépe připravit.
„Je dobré svoji menstruaci před dcerou netajit, včas jí říkat, jak to dospívající dívky a potom ženy mají, aby věděla, že i matka používá nějaké hygienické pomůcky, aby věděla, na co jsou vložky a tampony, že je to zboží, kterého je v obchodech tolik,“ uvedla pro web prozeny.cz psycholožka Olga Kučerová.
Menstruovat začala ve škole
Jak upozornila v rozhovoru pro refresher.cz porodní asistentka Linda Jirásková, i v dnešní době se najdou dívky, kterým nikdo neřekne, co je během menstruace čeká a jak se používají vložky. Z německého průzkumu „Zaměřeno na menstruaci“, kterého se účastnilo 1000 dospívajících žen, vyplývá, že 21 procent dívek nevědělo, co se s jejich tělem při menstruaci děje, a 13 procent o ní dokonce vůbec nebylo poučeno.
Vraťme se k průzkumu z Velké Británie. Tam na tom nejsou o moc lépe. „Bohužel, většina respondentek měla negativní zkušenosti. Více než polovina žen se cítila tak vystrašeně a rozpačitě, že nedokázala nikomu říct, že menstruace začala. Přibližně 44 procent žen pak uvedlo, že nevěděly, co se s jejich tělem děje, a pouze 57 procent zmínilo, že ve škole dostaly nějaké informace o menstruaci před svou první zkušeností,“ komentuje průzkum Ilona Bittnerová z Maluna.cz.
Dívce by mělo být taktně sděleno, že začalo období, které ovlivní několik desítek let jejího života, a pomoci jí tvořit pozitivní vztah k vlastnímu tělu a pochopit, co se v něm odehrává. Zároveň naučit dívku vnímat a přijmout stav, který nemusí být vždy zrovna příjemný.
Další dívka z průzkumu vzpomínala na to, jak byla vyděšená, když se jí poprvé spustila krev. „Nebyla jsem na to připravená, protože jsem začala menstruovat, když jsem byla ve škole, a strašně jsem se styděla,“ uvedla. Z průzkumu dále vyplývá, jaké informace by ženy před svou první menstruací ocenily. A sice jak moc může být bolestivá, jak se během ní mohou cítit a jak se s tím vším mají vypořádat.
Menstruace není zlo
Neměli bychom zapomínat ani na to, co menstruace ve skutečnosti znamená, a že je tedy možné o ní mluvit i v pozitivním duchu. Hezky tohle téma pojal ceskolipsky.denik.cz, který zdůraznil, že první menstruace je důležitá, a podle slov jedné diplomové práce jde v podstatě o rituál. „Dívce by mělo být taktně sděleno, že začalo období, které ovlivní několik desítek let jejího života, a pomoci jí tvořit pozitivní vztah k vlastnímu tělu a pochopit, co se v něm odehrává. Zároveň naučit dívku vnímat a přijmout stav, který nemusí být vždy zrovna příjemný,“ píše autorka Kamila Černá.
Reklama
Mámy, které nevědí jak na to, si mohou samozřejmě pomoci různými knihami. Například Moje první menstruace od Marie Husákové, lektorky a poradkyně v oblasti ženského reprodukčního zdraví, pomáhá citlivě a srozumitelně vysvětlit, co menstruace vlastně je. Přidává také informace týkající se cykličnosti. Další kniha, která se zaměřuje na vyvracení mýtů o menstruaci, má výstižný název Červená je přece fajn. Její autorkou je německá spisovatelka Lucia Zamolo.
Velmi výstižný návod najdeme také na webové stránce zdravedospivani.eu, kde je uvedeno, že o první menstruaci nemusí vždy mluvit pouze matka, ale důležité je ji zmiňovat průběžně a odpovídat na otázky dítěte už od raného dětství.
O menstruačním cyklu je zároveň důležité mluvit i s chlapci. „Většinu života budou pravděpodobně žít s menstruující ženou a měli by vědět, o co se jedná. Měli by vědět o hormonálních změnách, které mají zásadní dopad na ženiny nálady a postoje, měli by vědět o cykličnosti, o tom, že ženy mohou být během měsíce čtyřikrát jiné a mít na stejné věci jiné názory,“ dozvíme se na zmiňovaném webu.
Trauma z první menstruace tedy vůbec nemusí nastat. Stačí jen dívky připravit na to, že to přijde a že to není nic špatného. Naopak, celý náš cyklus je o tom, že jsme ženy, a měly bychom se učit mít rády své tělo v každé jeho fázi.