Ve Spojených státech amerických je v těsném závěsu za obezitou porucha soustředění největší položkou státního rozpočtu. Nárůst dětí s ADHD samozřejmě pozorujeme i u nás. Proč tomu ale tak je a můžeme s tím dětem vůbec nějak pomoct? I na tyto otázky odpoví v dnešním díle Odemykání dětského potenciálu globální stratég a kouč Jan Mühlfeit spolu s lektorkou Kateřinou Novotnou.
"Podle nejnovějších průzkumů se dnešní populace dokáže soustředit pouhých jedenáct minut v kuse. Vaše dítě musí ale za týden zpracovat stejné množství informací (díky všem zařízením a technologiím, které máme), jako byly schopny zpracovat mozky našich předků za celý svůj život," vysvětluje Jan Mühlfeit jeden z důvodů, proč jsou dnešní děti tolik roztěkané. Ve videu vám Jan s Kateřinou přiblíží, jak můžete dětem se soustředěním pomoci.
Dále vás diváky také zajímalo, zdali může být rodič zároveň i dobrým koučem nebo trenérem svého dítěte. "Rodič by si měl dát pozor, aby svému dítěti v rámci kolektivních sportů jako trenér nenadržoval. Ale může zde nastat samozřejmě i opačný problém. Jakmile se začnete příliš bránit, abyste svého potomka neupřednostňovali před ostatními, může se stát, že na něj budete zbytečně moc tvrdí nebo ho dokonce budete upozaďovat," říká Kateřina Novotná.
Role trenéra a rodiče se musí vybalancovat tak, aby byly v rovnováze. Výborným příkladem, jak by to mělo vypadat, je olympijský vítěz v kanoistice Martin Doktor, kterého ke skvělým výsledkům dovedl jeho trenér-otec. Ale to už se dozvíte v našem videu včetně toho, jak mohou děti využít poznatky z kurzů Odemykání dětského potenciálu v reálném životě. A samozřejmě uslyšíte i pár příběhů z praxe.
foto: Alex Tran