fbpx


O józe, nezdravém důrazu na výkon a síle objetí Matky Ammy 2 fotografie
Pro herečku Petru Špindlerovou se jóga stala láskou na celý život

Herečka Petra Špindlerová začala cvičit ásány, když byla ještě jóga považována za nepřijatelně alternativní styl.

Zveřejněno: 24. 5. 2018

Herečka Petra Špindlerová je známá jako stoupenkyně jógy, které se věnuje už spoustu let.  Začínala, když v Praze bylo jen pár jógových studií, zatímco dnes jsou všude jak houby po dešti. Petra dnes předcvičuje jógu dospělým, ale také předškolákům v Dětském centru v Krči, autistickým a neslyšícím dětem i dospívajícím dívkám.

Společně s láskou k józe v ní postupně rostla i láska k její kolébce Indii, kterou do dnešních dnů navštívila už šestkrát. „Určitě jsem v Indii žila v jiných inkarnacích, protože jinak se moje vášeň pro vše indické vysvětlit nedá,“ směje se herečka. Svému pejskovi, kterého si pořídila před rokem, dala jméno Shanti, což v sanskrtu znamená klid a mír. K Indii a její kultuře silně tíhnou i její dvě děti Kryštof a Kristýnka, které s Petrou občas cvičí jógu a také mají svoje mantry. Osobní mantry všichni dostali při nedávné návštěvě Indie, při níž pobývali v ášramu Sri Maty Amritanandamayi Devi, známé po celém světě jako Amma (Matka). Více o ní ZDE

Objetí, které mění život

„V jejím ášramu jsem spolu s dětmi a dalšími stovkami lidí z celého světa byla na přelomu roku a opravdu se nám poštěstilo, že nás Amma objala. Něco takového člověk jen tak nezažije, protože se tím opravdu dotkne něčeho hluboko v nás. Kromě objetí s ní každý také může sdílet i to, s čím by v životě potřeboval pohnout a poprosit o požehnání,“ vypráví Petra Špindlerová s tím, že Amma na místě požehnala nadačnímu fondu YogaHelp. Ten herečka založila přesně před rokem a jeho cílem je shromažďovat prostředky a pomáhat těm, kteří nemají na zaplacení jógových lekcí. Týká se to maminek na mateřské dovolené, dlouhodobě nemocných lidí, seniorů a dětí ze sociálně slabých rodin.

Jóga není jen tělesné cvičení, skutečný význam toho slova je sjednocení a míněno je tím sjednocení ducha, mysli a těla.

„Největší událostí je, že na mezinárodní den jógy 21. června přijede na naše pozvání na duchovní přednášku s živou hudbou a meditací Br. Shubamrita Chaitanya, který je jedním z nejbližších spolupracovníků Ammy. Kromě toho jsme začali spolupracovat s Centrem Černý Most, kde mohou mít děti lekci jógy zdarma, v červnu tu bude výstava o Indii a ášramu v Kerale i s přednáškou.

Současně se začíná rozbíhat jóga pro Psychiatrickou kliniku v Bohnicích, kde jsme rozjeli spolupráci s Kateřinou Černou a jejím projektem Druhá šance pod značkou K. BANA. Jde o recyklaci modelů a výtěžek putuje právě na kundalini jógu do Bohnic,“ vypočítává Petra Špindlerová a vysvětluje, že jóga sice není terapie, ale má terapeutické účinky. „Kromě toho, že dokáže zmírnit projevy některých nemocí, pomáhá také na nespavost, deprese a podobně. Jóga tedy není jen tělesné cvičení, skutečný význam toho slova je sjednocení a míněno je tím sjednocení ducha, mysli a těla.“

Výstava k mezinárodnímu dni jógy

Svým zápalem pro jógu nakazila Petra Špindlerovvá i své herecké kolegy, například Markétu Plánkovou a Radima Fialu, kteří se také zúčastní vernisáže unikátní výstavy fotografií indického státu Kérala 31. 5 v 18 hodin v nákupním centru Černý Most. Součástí programu bude posvátný rituál ohně, tanec a podobně.

 

plankova

S Markétou Plánkovou při předvádění modelů, jejichž výtěžek z prodeje je určen na lekce kundalini jógy v Psychiatrické léčebně v Bohnicích


Petra s jógou začínala kvůli svému tělu asi jako většina lidí, ale během let se posunula jinam. „Jóga má svoji filozofii, jde o tzv. Patandžaliho stezku, kde jsou návody k morálnímu, nekonfliktnímu životu. Jsou to základy jógy Jama a Nijama, kde se podobně jako v desateru mluví o nekradení, nelhaní i zdrženlivosti, která mimo jiné zahrnuje zvažování všech vyřčených slov.

Dále sem patří zásada nepáchání násilí na sobě ani na jiných a podobně. Důraz je kladen na očistu mysli včetně zbavení se pocitu výkonu, na nějž je naše společnost orientována až nezdravě, a tak vesměs žijeme pod velkým tlakem. I to se snažím následovat, aby praktikování jógy nezůstávalo jen na fyzické úrovni, protože to by byla opravdu škoda.“

Jóga je dnes spojována s kultem těla, ohybností a pružností. To samé se stalo s tantrou, což je původně hluboká a krásná filozofie. 

Obecně se jóga v současnosti stala jakousi módou, ale to je podle Petry málo. „Jóga je dnes spojována s kultem těla, ohybností a pružností. To samé se stalo s tantrou, což je původně hluboká a krásná filozofie. Náš západní svět zkrátka vše přetransformovává ke svému komerčnímu obrazu, nicméně kdoví, jaké ovoce to přinese v dalších letech, možná se postupně dopracujeme i k tomu hlubšímu.“

foto: Šárka Martinů

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...