fbpx

Zveřejněno: 29. 3. 2017

Když přijde na svět malé miminko, je to velká radost. S péčí o něj úzce souvisí i nákup všemožných zlepšováků a pomůcek, které po použití skončí v odpadkovém koši. Existuje ale i jiná cesta. 

Přebalovací podložky, vložky do podprsenky a vlhčené ubrousky, to všechno jsou nezbytnosti, které musí mít každá maminka. A nebo ne? Tyto kousky jsou neekologické a je z nich ohromné množství odpadu. Ukážeme vám, že to jde i jinak. 

Vyprat a znovu

recyklovatelne materstvi shutterstock 182465732

Pomůcky na přebalování a kojení z látky dovedou ušetřit rodinný rozpočet.

Jednorázové papírovo-plastové přebalovací podložky jsou v dnešní době nezbytnou součástí výbavy každého miminka. Jsou praktické, skladné a stále po ruce. Mají však dvě hlavní nevýhody – jsou celkem drahé (na to, že je dítě často znečistí hned po prvním použití) a neustále se musí dokupovat. Výbornou alternativou jsou ty pratelné.

V současné době jsou na trhu dvě varianty. První jsou výrobky s nepromokavou vrstvou z polyesteru s polyuretanovým zátěrem (PUL). Nepropustí žádnou tekutinu, jsou skladné a dají se využít, i když je dítě starší třeba jako podložka na mokrou lavičku nebo na vlhkou trávu na sezení. Druhou variantu představují přebalovací produkty z kočárkoviny – ty nejsou nepromokavé, ale vodu odpuzují. Nehodí se tedy na přebalování na posteli, ale umí udržet dítě v suchu, když ho uložíte do vlhké trávy. Nezachytí tolik tekutiny jako pomůcky s PUL zátěrem. Dotykovou vrstvu obou druhů tvoří vždy příjemně měkká látka – například froté nebo fleec. Pratelné přebalovací podložky se perou ideálně na 60 stupňů a rychle schnou. Jejich pořizovací cena je srovnatelná s nákupem 25 papírových podložek – takže se tato investice brzy vrátí.

Látka i do podprsenky

Vložky do podprsenky jsou nezbytností pro kojící maminky, a to hlavně v prvních týdnech mateřství. I ty mají samozřejmě svou ekologickou variantu. Dá se pořídit jejich látková obměna, a to ve dvou základních provedeních – buď bavlněné (bambusové) vložky s PUL zátěrem, nebo bavlněné (bambusové) vložky s úpletem. Hlavní rozdíl je ten, že PUL zátěr je nepropustný, zatímco úplet nikoliv. Druhá varianta je ale naopak více prodyšná, takže se hodí pro rozbolavěné bradavky, které je opravdu důležité větrat a předcházet u nich zapaření. Oba druhy prsních vložek se šijí buď kulaté, nebo trojhranné. Perou se na 60 stupňů. Jejich nevýhoda je, že nepůsobí pod oblečením moc diskrétně, hodí se tak pro použití především doma.

Zpátky o třicet let – látkové ubrousky a voda

recyklovatelne materstvi shutterstock 432869236

Vhčené ubrousky jsou praktické na cesty, doma je ale lepší využít ty látkové.

Vlhčené ubrousky jsou velkým trendem. Nelze jim upřít, že dovedou nejednu maminku zachránit, když není po ruce voda. Dětská pokožka na ně ale mnohdy reaguje velmi špatně, ratolesti po nich bývají opruzené a olepené. Výbornou alternativou je jejich oldschoolová látková varianta. Tyto kousky se většinou šijí z dvouvrstvého materiálu – bavlněného úpletu a froté nebo kojeneckého plyše. Jsou hebké, tenké a často krásně barevné. Do vody namočený látkový ubrousek mnohdy k základní plenkové hygieně stačí. Dozajista si své místo najdou v domácnosti i po odplenkování dítěte – dobře slouží jako žínka nebo kapesník na otírání dětského nosíku.

Místo látkových ubrousků se dá použít i perlan. Ten je k sehnání v lékárnách buď v roli, nebo nastřihaný. Nelekejte se – na první pocit působí tvrdě, ale jakmile ho namočíte, příjemně změkne. Pokud není znečištěný, dá se také minimálně jednou vyprat. Pro domácí prostředí jsou ubrousky s perlanem ideální řešení, těm vlhčeným však určitě na cestách zůstává nezastupitelné místo. Je ovšem dobré volit značky, které jsou šetrné k dětské pokožce.

 

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...