Katarína Miroš Baniari se už dlouhá léta zaměřuje na ženské zdraví. Pomohla mnoha ženám navrátit či upravit menstruační cykly, obnovit ovulaci, a dokonce i otěhotnět.

Jak má vypadat zdravý ženský cyklus? Je to „jen“ o pravidelnosti?

Optimální menstruační cyklus dnešních žen by měl být hlavně o tom, že dokážou ovulovat. Protože to není samozřejmost každé ženy. Ovulovat znamená, že dokážete vytvořit adekvátní hladiny hormonů, váš mozek s vaječníky komunikuje a váš mozek usoudil, že je vhodné ovulovat a nejste v ohrožení. To o vašem zdravotním stavu vypoví velmi mnoho.

To, jak dlouhé cykly máme, jednotlivé fáze, jaké symptomy zažíváme či jak probíhá samotná menstruace, odhalí zase další aspekty našeho zdraví, které mohou signalizovat problém, který je ještě čas podchytit. Takže zdravý cyklus je ten, který je ovulační, pak s ideálním minimem nekomfortu během menstruační a premenstruační fáze. Jednoduše nemáte pocit, že vás cyklus omezuje, a objevuje se v přibližně podobných intervalech +/-3 dny alespoň 10x do roka.

V tomto směru doporučuji sledovat svůj cyklus. Je to nástroj, který ještě velmi málo žen využívá k tomu, aby nejen předešly mnoha zdravotním problémům, měly pod kontrolou svou plodnost, ale i uměly efektivněji pracovat či dobíjet vlastní baterky.

Vy dokonce připravujete vlastní aplikaci na sledování cyklu. V čem bude jiná než ostatní aplikace na sledování menstruace?

Aplikace, kterou vyvíjím, bude jedinečná v tom, že spojuje dohromady funkce, které mnoho aplikací obsahuje jednotlivě. Buď je zaměřena na klasické kalendářní zapisování menstruace a oznámení, kdy vám přijde další, jiné se věnují podrobnému zápisu cyklu v podobě grafů, nebo jsou už i ty, které hovoří o cykličnosti ženského těla. Mou vizí bylo spojit appky, které jsem i já sama ráda používala.

Byla jsem svědkem případů, kdy žena měla ukázkové cykly, přesto to k otěhotnění nestačilo. V tu chvíli jsem nejvíce viděla dopad psychiky na ženské tělo.

Navíc žádná zahraniční aplikace se nezajímá o dvě malé země, ve které ne každá žena ovládá anglický jazyk. Jednoduše jsem chtěla našim ženám přinést aplikaci, která jim umožní sledovat si cykly podrobněji, přehledněji a dozvědět se o svém těle to, co jim častokrát neřekne ani gynekolog.

Jedinečnost mé aplikace také spočívá ve vytvoření individuálního plánu péče pro každou ženu, a to na základě podrobného vstupního dotazníku. Dozví se, co se děje s jejím cyklem, jak se její cyklus projevuje s ohledem na její životní fázi, co jednotlivé symptomy znamenají, a v neposlední řadě tam budou praktické tipy a doporučení, co udělat, a to ještě v daný den.

Jak můžeme pracovat s přirozenou křivkou energie během jednotlivých fází menstruačního cyklu a přizpůsobit tomu naše aktivity a péči o sebe?

Je to jednodušší, než se zdá. Stačilo by jen poslouchat své tělo. Každá víme, že pár dní před menstruací nebo během jejích prvních dní preferujeme pomalejší tempo, odpočinek, komfort. Možná jste si všimly i potřeby být více o samotě. Naopak na konci menstruace a první dva týdny po ní se cítíte víc „ve své kůži“, kdy je energie dost, dokážete dělat několik činností a nic vás jen tak nerozhodí.

Kdyby ženy následovaly to, co jim tělo naznačuje, a nesnažily se to potlačit nebo utlumit, uměly by svou křivku energie následovat bez nějakého návodu. Návod na nás ženy však vzniká nebo se poslední dobou objevuje stále častěji, což je skvělý pokrok, ale jen proto, že jsme se ocitly v mužském světě s odlišně fungujícím tělem. A bráníme se tomu.

Pokud má žena nepravidelnou nebo chybějící menstruaci, na co by se měla zaměřit?

Na první pohled se zdá, že se jedná o dva odlišné problémy, ale koneckonců mají obě tyto ženy několik společných rysů. Ten hlavní a často opakující se je nedostatečný energetický příjem a mnohdy z nevinného omezení určitých potravin nebo zavedení „diety“ pro zdraví. U žen se objevuje novější trend poruch příjmu potravy a to je ortorexie. Jednoduše se bojíme jíst potraviny, které mají nálepku „nezdravé“ z jakéhokoli důvodu.

Na PMS a hlavně nepříjemné stavy mým klientkám nebo účastnicím programu pomohla často maličkost. Komunikovat své potřeby. 

 

Samozřejmě stále běžné je nedostatečné pokrytí energetických potřeb těla. My ženy totiž věříme, že máme jíst méně než muži, a někdy se zuby nehty držíme vzorečku „když méně jíš a více cvičíš, zhubneš“. Samozřejmě jsou další body, na něž by se ženy měly zaměřit. Asi každá víme, že stres nám škodí. V praxi jsem viděla i mnoho případů, kdy i ne optimální prostředí nenarušovalo cykly ženy. Avšak častěji byla příčinou problémů strava plná omezení, proto jí věnuji tolik pozornosti.

Když jsme u výživy, doporučujete ženám doplňování některých vitamínů nebo byliny pro zdravý menstruační cyklus?

Určitě jsem v první řadě zastánce kvalitní a pestré stravy jako zdroje pro naše zdravé tělo a cykly. Jsem však současně realista a je důležité si uvědomit, že naše dnešní strava má své limity. Od toho jsou zde právě doplňky stravy či používané bylinky. Mezi základní považuji hořčík v bisglycinátové formě pro zmírnění PMS či zvládání každodenního stresu, vitamín D, kterého je hlavně v zimě málo a který ovlivňuje naše hormonální nastavení.

Z bylinek naopak doporučuji ženám, aby po nich sahaly méně a raději pod dohledem, jelikož většina „ženských“ bylinek kdysi ženám pomáhala k doplnění estrogenu, ale v dnešní době je to pro mnohé ženy zdroj zhoršení problému.

Mnoho žen kolem mě řeší buď diagnostikované, nebo podezření na PCOS (syndrom polycystických ovarií). Jak můžeme při této diagnóze se svým tělem pracovat, pokud nechceme brát často doporučovanou antikoncepci?

PCOS není jen záležitost moderních žen, ale je tu s námi už celé lidstvo. Je to forma adaptace, která v minulosti byla přínosná. Lepší imunita, větší ochrana před častým otěhotněním nebo větší podíl tuku a svalů, které přispívaly k větší síle, ale i zdroji energie v těžkých časech. V dnešní době je však tato „adaptace“ méně vítaná, protože se potýká s moderním způsobem života.

Jsme židličková generace, žijící v nadbytku energie ze zpracovaných potravin a se všude přístupným rychlým zdrojem energie. To je vlastně odpověď na vaši otázku – adekvátní stravování a pohyb. Bohužel naše představa o ideálním stravování a pohybu je v dnešní době velmi zkreslená a mnohdy převrácená, zejména u nás žen. Moje klientky s PCOS jedí všechno, neomezují žádnou makroživinu, nedrží kalorický deficit, nedietují, hýbou se každý den na procházkách nebo silovým tréninkem a nestresují se během. Žena s PCOS dostane jako první radu od lékaře, aby zhubla, jenže to je první krok ke zhoršení jejích symptomů, protože začne dietovat a běhat. A tělo začne protestovat.

Když jsme zmínili antikoncepci, tak pokud právě neplánujeme miminko, jak se jinak můžeme chránit? Je počítání plodných a neplodných dnů do nějaké míry spolehlivé?

Velmi spolehlivé. Až tak, že to konkuruje hormonální antikoncepci. Někdo by namítal, že braní antikoncepce je jednodušší a spolehlivější, avšak pozor na to, mnoho žen ani netuší, že si snižují efekt ochrany antikoncepce například braním antibiotik, užíváním alkoholu nebo kouřením, problémy s trávením, nepravidelným užíváním antikoncepce, či dokonce používáním některých bylinek.

Z bylinek naopak doporučuji ženám, aby po nich sahaly méně a raději pod dohledem, jelikož většina „ženských“ bylinek kdysi ženám pomáhala k doplnění estrogenu, ale v dnešní době je to pro mnohé ženy zdroj zhoršení problému.

 

U stanovování plodných a neplodných dnů podle měření bazální teploty je častým argumentem žen to, že si zapomenou ráno teplotu změřit. Je to ale stejný zvyk jako si nezapomenout vzít hormony. Abych se však vrátila k ochraně. Existuje nejen forma sledování plodných a neplodných dnů (kterou doporučuji i pro poznání svého zdravotního stavu), ale i bariérové ​​metody, jako je diafragma, pesar (klobouček), ženský nebo mužský kondom. A pro maximální ochranu stačí kombinovat například sledování cyklu s používáním bariérové ​​ochrany. Ovšem nezapomeňme, jedná se o pár dní v cyklu, kdy potřebujete tuto dvojí ochranu. Žena totiž neotěhotní každý den v cyklu, má pouze omezené „okno“, kdy žije samotné vajíčko a kolik dokáží spermie přežít v těle.

A naopak, pokud chceme otěhotnět, máme pravidelnou menstruaci, ale delší dobu se početí nedaří... Co pro dvě čárky na testu můžeme udělat?

Na začátek si neodpustím říci, že my jsme jen 50 %, dalších 50 % je váš partner. Vyšetření partnera je často to poslední, co děláme. My ženy musíme absolvovat několik nepříjemných vyšetření, která se mohou podepsat na naší psychice. U muže však stačí zajít alespoň na spermiogram a přiznat si, jaký životní styl vede, případně ho upravit.

Tlak na sebe jako ženu je v nás hluboce zakořeněný, o to víc chci vyzdvihnout, že v posledních letech se zjišťuje, že ani oplodnění nefunguje, jak jsme si mysleli. To ženské vajíčko posílá signál, který přivolá vhodnou spermii za sebou. Nikam nejde, jen čeká a signalizuje. Podívejte se na to, co všechno pro otěhotnění děláte, jak moc se snažíte a stresujete.

A samozřejmě je zde třeba zmínit, že pravidelné krvácení ještě neznamená, že se vždy jedná o pravou menstruaci, které předchází ovulace. Buďte si jisti, že vaše „pravidelné“ cykly jsou opravdu ovulační. Bolest na vaječníku není jasný indikátor, že ovulujete, i na to pozor.

Setkáváte se ve své praxi často se „zázrakem“, že je ženě přisouzena neplodnost, a ona se přesto stane maminkou bez nějakého lékařského zásahu?

Tyto příklady jsou důkazem toho, že fyzické změny mohou udělat hodně, ale zapomínáme na mentální stav ženy. Skutečně jediná osoba, která o vás všechno ví, jste jen vy. Vy víte, co vás trápí, jestli je skutečně váš partner ten pravý (i když tvrdíte opak), co vám v životě chybí, nebo zda cítíte pocit bezpečí. Byla jsem spíše svědkem případů, kdy žena má ukázkové cykly, přesto to nestačilo. V tu chvíli jsem nejvíce viděla dopad psychiky na ženské tělo.

Moje klientky s PCOS jedí všechno, neomezují žádnou makroživinu, nedrží kalorický deficit, nedietují, hýbou se každý den na procházkách nebo silovým tréninkem a nestresují se během. Žena s PCOS dostane jako první radu od lékaře, aby zhubla, jenže to je první krok ke zhoršení jejích symptomů.

PMS a nálady, to je taková klasika. Co můžeme dělat, pokud víme, že je to náročné pro nás i okolí a má to dopad na kvalitu našich vztahů?

Na PMS a hlavně nepříjemné stavy mým klientkám nebo účastnicím programu pomohla často maličkost. Komunikovat své potřeby. Jste třeba nervózní, že si partner po sobě něco neuklidil, a vy si toho v této fázi prostě více všimnete, protože máte větší potřebu čistoty a pořádku kolem sebe. A jediné řešení k tomu není změnit partnera, který to dělá i jindy, ale vám to tolik nevadí, ale komunikovat. Říci nahlas, co se děje.

Pokud jste unavené, potřebujete čas v tichu nebo o samotě, komunikujte to. Na většinu PMS stavů pomáhá jednoduchá věc. Péče o sebe. Napětí přichází z emocí, které pramení zase z myšlenek, které jsou v tomto období prostě jiné. Komunikujte, milé ženy, a uvidíte změnu. A dejte si hořkou kvalitní čokoládu, to bude bohatě stačit. Na nervy i na doplnění hořčíku.

Cyklické je i roční období. Zima a tma má vliv i na naše hormony. Jak se přirozeně vyrovnat se zimními změnami a udržet hormonální rovnováhu?

V rámci zimního období je důležité si uvědomit zásadní změny. Méně denního světla, méně vitamínu D, odlišný typ stravy a přirozená potřeba těla odpočinku a ztišení se. Svět, ve kterém žijeme, tyto změny ignoruje, fungujeme celý rok stejně a jen svátky a roční období nás zachraňují před tím, abychom nežili monotónně.

My ženy máme v sobě cyklus, který pokud využíváme, nám dává prostor pro čas oddechu, ale i čas růstu. Stejně je to i v rámci změny počasí a ročních období. Je proto náročné držet tempo světa, když naše těla přirozeně chtějí doslova hibernovat, stáhnout se do domova a blízkého okolí. Jen takový „malý“ zásah do našeho života udělá změny i na těle, protože je to forma stresu, kterou často nevidíme.

Mgr. Katarína Miroš Baniari, WHC, WIMI, IMH-C

Je vystudovaná biologická antropoložka, poradkyně, autorka online programů PREPROGRAMUJ SVŮJ CYKLUS® a podcastu Bagniari radio. Už 10 let hledá odpovědi na to, jak být zdravá, silná a nezávislá žena a jak žít v souladu se svým tělem. Prošla od nadšenkyně přes studentku a trenérku až na dnešní místo, kde pomáhá ženám napravit menstruační cykly, žít v souladu s jejich ženským tělem, stát se maminkou či podnikatelkou. Miluje život, fascinuje ji ženské tělo a je nesmírně zvědavá, jaký potenciál v sobě skrývá každá jedna žena.

 

Samozřejmě, že na naše cykly má vliv i nižší hladina vitamínu D, která ovlivňuje například délku cyklu, nebo méně pestrá strava, která může přispět k výskytu některých symptomů.

Na druhé straně, vytváříme si i nepřirozené prostředí, kdy se změny ročních cyklů nepodepisují na našich tělech, protože žijeme neustále v hojnosti. V minulosti bylo běžné, že ženy měly například delší cykly, nebo cyklus „vypadl“, protože byl omezen příjem jídla či nějaká sezóna. Je tedy na diskusi, do jaké míry změny v cyklu s vlivem ročního období řešit, a zda se snažit o nějaké optimum během celého života. Nemáme z jakých dat vycházet. Tím samozřejmě nechci, abyste jakýkoli problém s cyklem ignorovaly.

A na závěr se zeptám, v jakém věku a jak vůbec se máme připravovat na menopauzu?

Na menopauzu se ideálně chystáme odmalička, tak jako na mateřství. Protože menopauza, tak jako mateřství, není jen o fyzických změnách. Je hlavně o změně identity ženy. Menopauza je spojena s identitou ženy, kterou na ni klade biologie, ale hlavně společnost. Stát se matkou. A ať jsme se v životě jakkoli rozhodly, zda nám bylo dáno, menopauza je fáze života, kdy tato „možnost“ končí. A každé ženy se to na nějaké úrovni dotkne. Takže za mě příprava začíná velmi brzy, pohledem na své babičky, tety a matky, které nám ukazují, jak s novou etapou života naložit.

Po té fyzické stránce má dnešní generace výhodu v tom, že mnoho fyzických změn umíme lépe překonat a minimalizovat jejich dopad na zdraví. Za pohodovou menopauzou stojí v první řadě zdravé cykly, protože ty jsou zrcadlem našeho zdraví. Chystejte se na menopauzu (alespoň mentálně) již nyní, ať jste v jakémkoli věku. Protože víte, že fyzicky mnoho zvládnete, máte-li silnou mysl a optimismus. Samotné menopauze předchází takzvaná perimenopauza. To je stav, kdy se vám začnou měnit cykly, budete mít pocit, že vaše tělo nepoznáváte a nefunguje to, co kdysi. Je to čas změny, je to čas začít dávat sebe na první místo. Pro některé ženy mohou první změny nastat již po 35. roce života.

foto: Se svolením Kataríny Miroš Baniari, zdroj: Autorský článek