Estetické zákroky dnes již rozhodně nejsou jen záležitostí ultrabohatých lidí a celebrit. Nějakou tu zkrášlovací proceduru pro lepší sebevědomí anebo zpomalení běhu času si může dovolit téměř každý. Ti, kdo chtějí ušetřit, se ale často mohou dostat nevědomky do nebezpečí. Nechat si píchnout výplň v kadeřnictví vám asi ušetří poměrně dost peněz, ale hrozí zde daleko větší rizika s trvalými následky.
O tom, jaké jsou trendy v estetické medicíně, jaké ženy se nechávají zkrášlovat a jaké procedury jsou nejžádanější, jsme si popovídali s MUDr. Zuzanou Macko, odbornicí v oblasti estetické medicíny, korektivní dermatologie a anti-agingu.
Jaké jsou, a dají se vůbec definovat ženy, které využívají vaše služby? Jsou to ženy, které trpí třeba nízkým sebevědomím, nebo jsou to naopak krásné ženy, které chtějí být dokonalé s ohledem na současné trendy?
Já si myslím, že se tento trend hodně změnil. Dříve to bylo tak, že estetické služby řešily skutečně spíše ženy, které měly nějaký konkrétní problém a chtěly ho řešit. Nyní už estetických služeb využívá hodně žen, které se o sebe starají, chtějí vypadat lépe a chtějí delší dobu vypadat mladě. Estetické služby jsou pro ně taková jako kdyby sebepéče a už zdaleka nejsou tak raritní. Tedy vůbec to neznamená, že by k nám dnes přicházely ženy s nízkým sebevědomím. Dokonce myslím, že naopak, protože ženy, které o sebe skutečně pečují, hezky se oblékají, nosí hezký make-up a chtějí se o sebe starat, si chtějí dopřát i to, aby déle vypadaly mladě a dobře.
Jde u nich o výrazné změny?
Někdy ano, ale spíše jde ženám o to, aby zvýraznily svoji přirozenou krásu. Co si budeme povídat, dnes je taková doba, že i v zaměstnání je důležité, jak člověk vypadá.
Reklama
A spolu s tím se rozšiřují i naše možnosti, stále více se do popředí dostávají neinvazivní techniky, kdy opravdu dokážeme ženu dlouho udržet tak, aby vypadala skvěle i ve věku, kdy třeba už někdy v minulosti bylo potřeba nějakého chirurgického zásahu. Dnes i preventivní péčí dokážeme ženy udržet dlouho svěží a mladé.
Určitě ale máte ženy, které si k vám přicházejí splnit nějaký sen…?
Samozřejmě. Jsou i ženy, které mají třeba nějaký dlouholetý komplex, třeba větší nos, problematickou pleť, nelíbí se jim jejich profil. Ale ve velké většině jde o ženy, které estetické služby vyhledávají v rámci self-care.
Stále více populární jsou neinvazivní zákroky. To je tedy asi úleva i pro ženy, které se třeba zákroků bojí… Co to jsou neinvazivní zákroky, pro laika?
Neinvazivní zákroky jsou zákroky, při nichž se nepoužívá skalpel a nevyžadují dlouhou rekonvalescenci. To je asi nejdůležitější, protože invazivnější zákroky pak vyžadují delší dobu hojení, a tedy i na nějakou dobu pracovní neschopnost. To u neinvazivních zákroků úplně odpadá. A patří sem veškeré zákroky, které de facto absolvujete během maximálně hodinky, pak odcházíte domů a normálně fungujete. Nevyřadí vás z pracovního procesu. Jsou to veškeré injekční aplikace nebo přístrojová ošetření, která na klinice nabízíme.
Jak dlouhou dobu jsou tyto neinvazivní procedury tak populární?
O jejich boomu bych mluvila posledních pět let, kdy přišly na trh nové technologie. Kdysi byly k dispozici vlastně jen výplně na bázi kyseliny hyaluronové a botulotoxin a nic jiného tu nebylo. A s tím souvisel i ten strach, který jste zmiňovala. Nemusel to být strach ze samotného procesu aplikace, ale spíše strach z tzv. přeplněného obličeje…
Myslíte ztráta mimiky a přílišné vyhlazení vrásek, které vypadá až nepřirozeně?
Ano, samozřejmě. Protože když se dříve pořád dokola obličeje jen vyplňovaly, ženy chodily na botox každý rok a vždy si nechaly aplikovat několik mililitrů, tak skutečně časem vypadaly otekle a ženy měly pocit, že už ani nevypadají jako ony. Rysy obličeje se velmi změnily.
Mnohé kosmetičky třeba lidem aplikují výplně nejasného původu, koupené někde na čínských e-shopech.
Dnes už máme k dispozici nejenom výplně a botulotoxin, ale máme i velmi účinné přístroje, které vůbec nemění rysy obličeje, ale jen zpevňují tkáň, stimulují kolagen, takže dojde k přirozenému liftingu. A pak zde máme biostimulační materiály.
Co jsou biostimulační materiály?
To jsou materiály, které obsahují určitou látku, která stimuluje kolagen a revitalizuje tkáně, ale absolutně bez objemových změn. Takže se není třeba obávat změn v obličeji, otoků a podobně. Příkladem tohoto obrovského vývoje jsou třeba i mnohé celebrity, které vypadaly skvěle, pak si začaly aplikovat botox a vypadaly neskutečně nepřirozeně. Třeba Demi Moore. A teď zase vypadají dobře. Je to proto, že se v terapeutické medicíně vrátily k té přirozenosti.
A je pravda, že po některých těchto stimulačních neinvazivních zákrocích není efekt okamžitý, musíte třeba čekat i několik měsíců?
U biostimulačních a přístrojových zákroků je efekt viditelný až za měsíc nebo v řádu šesti týdnů, a to proto, že čekáme na stimulaci kolagenu. Takže výsledek nenastupuje tak rychle, ale je pak přirozenější a vydrží déle. Určitě nikdo nechce, aby přišel na sraz třídy třeba po dvaceti letech, a nikdo ho nepozná…
Vrátím se na chvíli k těm celebritám anebo k době, kdy se právě vše vyplňovalo jen botulotoxinem. Některé celebrity si pak nechávaly výplně po nějaké době rozpustit, aby vypadaly přirozeněji…
Ano, přesně. Nevypadaly už jako ony, z jejich původního vzhledu jim nic nezůstalo. Není to totiž vždycky tak, že výplně samy odejdou. Při malém množství se vstřebají, ale pokud vám někdy někdo udělal něco špatně a hodně, tak se může tato látka potom v tkáni zapouzdřit a zůstane v ní leta letoucí. Je to podobné jako se silikonovým implantátem. Tělo ho obalí a už se pak nedá lehce vyjmout. Navíc mnohé kosmetičky třeba lidem aplikují výplně nejasného původu, koupené někde na čínských e-shopech.
Ano, to jsem se právě chtěla zeptat. Výplně vám dnes aplikují klidně i v kadeřnictví. Co tam hrozí za rizika?
Například botulotoxin je zdravotní prostředek v první kategorii, což znamená, že je to léčivo, a měli by ho aplikovat lékaři. Ke kosmetičce si také nepřijdete pro antibiotika… Takže to je obrovský problém. A výplně jsou zdravotní prostředky ve třetí kategorii, které může aplikovat zase jenom lékař. Pravý botulotoxin si můžete objednat jenom z lékárny, vozí se v autě, které má chlazení do 5 °C, a doveze vám ho lékárna jen do zdravotnického zařízení.
Tělo musí kyselinu hyaluronovou přijmout jako sobě vlastní. Když se to nestane, hrozí obrovské alergické reakce, jako jsou granulomy, otoky nebo cévní komplikace. Pokud výplň nepíchnu přesně tam, kam mám, a neznám perfektně anatomii, může dojít k aplikaci intracévní, tedy k narušení cévních struktur.
Kosmetičky tedy většinou nemají možnost dostat se k pravému botulotoxinu, i když se děje, že často do těchto kosmetických salonů chodí výplně aplikovat o víkendech i lékaři.
A pokud neznáte původ té látky, je to obrovské riziko. Navíc když je látka ze zahraničí, nikdy není dodržen onen teplotní režim, takže ani výsledky nejsou stejné. Podobně je to i u výplňových materiálů, vůbec vám nemusí aplikovat kyselinu hyaluronovou, ale něco, co není ošetřeno imunitně.
Co to znamená?
To znamená, že ta kyselina hyaluronová musí být nastříhaná v té výplni tak, aby vám nezpůsobovala nějaké reakce v těle. Kdybychom aplikovali kyselinu hyaluronovou přesně v té podobě, v jaké ji máme v těle, pak by do 48 hodin vyprchala. Proto firmy, které ji nabízejí, ji různě síťují, aby byl efekt co nejdelší. A za tím jsou léta výzkumů a bádání, protože tělo musí tuto látku přijmout jako sobě vlastní. Když se to nestane, hrozí obrovské alergické reakce, jako jsou granulomy, otoky, a to je jen jedna část nebezpečí. Druhá je, že hrozí i cévní komplikace, takže pokud výplň nepíchnu přesně tam, kam mám, a neznám perfektně anatomii, může dojít k aplikaci intracévní, tedy k narušení cévních struktur. Ty pak mohou zabránit průtoku krve a je možné třeba i oslepnutí. Není to nic obvyklého, ale stává se to. Nekrózy tkáně jsou skutečně následkem špatně píchnutých výplní.
Je dobré o tom mluvit, protože estetická medicína je dnes daleko dostupnější.
Ano, dříve to byla záležitost jen několika celebrit a ultrabohatých lidí, dnes si ji může dovolit daleko širší škála lidi. Všichni dnes pod tlakem sociálních sítí chtějí vypadat dobře, takže i ženy, které nemají tak vysoké finance, aby si pro sebe našetřily těch 10 tisíc korun, aby byly se sebou spokojené, si pak raději nechají výplně píchnout u kosmetičky za 3000, se všemi riziky. Přirovnala bych to k tomu, jako mít fejkovou kabelku. Každý chce mít kabelku Loius Vuitton, ale jen někdo má originál. Ale u kabelky to zase tak nevadí a hned to nepoznáte, zatímco když máte nepravý materiál v obličeji, může to způsobit obrovské zdravotní komplikace do budoucna.
Co to je podle vás krása?
Podle mě krása znamená, když má žena zdravé sebevědomí. Když vyzařuje energii, sebevědomí a cítí se dobře ve vlastní kůži. Je spokojená sama se sebou, nebojí se použít červenou rtěnku. Dokáže ukázat ženství. Často se stává, že k nám přijde krásná žena a řekne, že ji k nám poslal partner, protože na ní chce něco zlepšit. Taková žena si pak úplně neuvědomuje, jak je hezká.
Na kosmetické zákroky ženy často posílají jejich partneři.
A pak přijde žena, která má klidně větší nos, kila navíc, ale má energii a sebevědomí, cítí se dobře ve vlastním těle, je se sebou spokojená. Taková žena se pak mužům líbí daleko víc. Takže tato ženská energie je pro mě krása.
Zmínila jste, že ženy k vám občas posílají jejich partneři?
Ano, je to časté a je to právě to, co bere ženám sebevědomí. Ženy jsou pak doslova traumatizované. Potkáváme se s tím často, protože jak v našich ambulancích řešíme estetiku, tak jsme vlastně i „psychologové“. Musíme s klienty řešit i tyto věci, úzce to spolu souvisí.
A jakou roli hrají v kráse a procesu stárnutí geny?
Geny samozřejmě hrají obrovskou roli. Ale jedna věc jsou geny, jiná věc pak životní styl člověka, jak se o sebe stará a jakým životním stylem žije. Celkově slovanské ženy a slovanský typ má velice často deformační typ stárnutí. To je takový, že mají těžké tváře, mimika jim padá dolů. U Slovanek je to vysoké procento, klidně 60, 70 % naší populace má tendenci mít takové těžší tkáně. A právě pro nás je potom lepší začít se zákroky dříve, preventivně.
Hovoříte o preventivních výplních?
Prevence je důležitá proto, aby tkáň úplně nespadla dolů. Protože když už se to stane, pak se chirurgickému zákroku nevyhnete. Stačí se někdy podívat i na rodiče. Pokud vidíte, že máte dispozičně nerovnou konturu obličeje a velké propady už v mladším věku, pak je dobré se o sebe začít starat už třeba od třiceti. Ale pak jsou samozřejmě lidi, kteří k nám přijdou v 50, a nemají žádnou vrásku a nic nepotřebují. Takže, geny jsou geny.
A jaká prevence je dobrá? Jakou péči byste doporučila ženám, aby nemusely estetickou medicínu vyhledat vůbec, po případě jak se o sebe opravdu dobře starat?
Estetická medicína je tu určitě pro radost, protože je to dobrý pocit. Ale nemusí ji vyhledat každý. Pokud se někdo cítí dobře, proč by to dělal? Já ale doporučuji si zajít na konzultaci okolo třicítky, najít nějakého lékaře, který vám bude sympatický. Je velmi důležité, abyste měli stejný pohled na krásu. Když se podíváte na svého doktora, na jeho instagram, na proměny, které přidává, je důležité, aby se vám to líbilo, aby to pro vás nebylo moc, nebo naopak málo. Krása je relativní a pro každého znamená něco jiného. A od 30 let by se žena měla o sebe začít starat s nějakým odborníkem. Když je lékař kvalitní, zanalyzuje, jak se asi bude žena měnit, a podle toho přizpůsobí prevence.
Například niťové liftingy, které jsou dělané pro asijský trh, by byly pro nás zcela nevhodné. Asiati mají zcela jiné podkoží, jinou tukovou vrstvu, proto je třeba postupovat odlišně.
Někdo potřebuje hydrataci, má suchou pleť, někdo třeba nepotřebuje nic, někdo jiný zase přístrojovou stimulaci kolagenu. Takže já doporučuji najít si někoho, komu člověk důvěřuje, a nechat se vést cestou toho zrání tak, aby bylo co nejpomalejší.
A pokud jde o krémy, pomáhají také? Jde mi o to, zda se lze o sebe starat natolik, aby případné zákroky estetické medicíny byly naprosto minimální...
Krém se dostane jen do určité hloubky, ale nedostane se do hlubokých tkání. Já proto doporučuju už od 25 let používat krémy s deriváty retinolu, to je hodně důležité. Retinol je v kosmetice něco jako zlatý grál, protože proniká přímo k receptorům buněk a má úžasné omlazující účinky. To, jak vypadá naše pleť, je velmi důležité. Hned poznám na klientkách, když používají retinol v účinné koncentraci, pleť vypadá jinak.
Základem je rozhodně hydratace a samozřejmě, že genetika i zdravý životní styl udělají určitě hodně. Když někdo cvičí, jí zdravou stravu, nemá moc stresu, hodně spí, tak určitě bude stárnout pomaleji…
Aha, a to dnes jde?
Přesně. Moc to nejde. Samozřejmě už kolem pětadvaceti let hodně ubývá kolagenu, tak proto doporučuji věk kolem třiceti pro začátek spolupráce s nějakým odborníkem. Už od třiceti doporučuji začít s nějakým drobným zákrokem, který určitě zpomalí přirozené procesy. A pokud jde o stravu, pak určitě doporučuji jíst hodně bílkovin.
Proteiny by měly být součástí naší stravy určitě daleko více, než jsou u většiny z nás. Souvisí to i s pletí?
Jednoznačně. Skoro nikdo nepřijme za den tolik proteinu, kolik by ho mělo být. Dát si záležet na kvalitním proteinu je velmi důležité, protože z toho se nám buduje i kolagen. Nezbytné je pít hodně vody a domácí péče je také velmi důležitá.
Takže používat krémy s retinolem, hodně pít…
Ano. A alfa omega je chránit se před slunečním zářením, protože to je největší faktor, přispívající ke stárnutí kůže. Slunce má obrovský vliv a je velmi jednoduché se proti němu chránit. Každé ráno je nezbytné použít pod make-up SPF. To je naprostý základ toho, když chceme vypadat mladě. Spíše než krémy s retinolem bych ale doporučila séra, kde musí být účinná koncentrace retinolu. Obsah 0,1 % retinolu je málo a nestačí to.
Jak rychle jde vývoj v estetické medicíně dopředu? Uznáváte třeba korejskou kosmetiku a péči, jaké jsou obecně trendy?
Největším trendem jsou dneska již zmíněné biostimulace. Světový kongres, který byl hned po konci pandemie, ukázal extrémní boom zcela nových metod a trendů. A právě mezi nimi dominovaly metody, které stimulují kolagen, ale nemají za následek nepřirozené výsledky. Velmi populární je třeba i kyselina polymléčná, hydroxyapatid vapenatý a polykaprolacton, což jsou tekuté biostimulace, které se aplikují i injekčně a stimulují tvorbu kolagenu. A pak jsou to přístroje, to je třeba fokusovaný ultrazvuk, nebo mikrohořčíková radiofrekvence, to jsou nyní dva nejpopulárnější, které pomáhají k neinvazivnímu omlazení.
A máte pravdu, korejská a obecně asijská kosmetika se dostává velmi do popředí, až zcela přehlušily americké a evropské značky, které se používaly dřív. I spousta výplňových materiálů dnes pochází z Koreje, není to jen kosmetika, ale i přístroje.
To je zvláštní, protože Korejci mají zcela jinou pleť, jinou kůži, vlastně i jinou anatomii…
Jistě, proto ne všechno, co vyhovuje jim, vyhovuje i nám. Korejci a Asiaté mají i trošku jiný protokol ošetření, mají jinou anatomii obličeje, mají i jinak umístěné cévy, proto musíte při procedurách postupovat odlišně. Například nějaké niťové liftingy, které jsou dělané pro asijský trh, by byly pro nás zcela nevhodné. Asiati mají zcela jiné podkoží, jinou tukovou vrstvu, proto je třeba postupovat odlišně. Podobně je to i s kosmetikou. Asiati, jak je známo, velmi dbají na ochranu před slunečním zářením, zcela se zahalují a vůbec se neopalují. I proto vypadají tak mladě a mají hezkou pleť, protože se stoprocentně chrání proti slunečnímu záření. Navíc aplikují multikrokovou péči, kterou zcela reálně evropská žena rozhodně nebude dělat… Ale určitě je dobré se nechat alespoň trochu inspirovat.
V čem zejména?
Určitě používat více účinných látek z jejich péče. Já bych doporučila ráno začít aplikací séra s vitaminem C nebo s retinolem, pak použít hydratační sérum a nakonec krém s SPF. Jeden krém, jako to děláme my, opravdu na péči nestačí. Navíc ženy mají velmi často ve všech krémech a sérech chaos, nevědí, jak je používat. Dokonce nevědí, jak důležité je smývat micelární vodu a nenechat ji na obličeji… Zásad je spousta. A jen málokdo se v nich dnes orientuje.
Děkuji za rozhovor.