fbpx

Paraziti v těle nejsou mýtus. Které nemoci způsobují a jak se jich zbavit 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Přestože se o parazitech v lidském těle stále moc nemluví, čím dál víc odborných výzkumů dokazuje, jak závažný dopad na naše zdraví mohou mít

Zveřejněno: 26. 3. 2025

Parazit je živočich, který se živí na úkor hostitelského organismu. Ti, kteří napadají lidi, jsou schopni proniknout téměř do kterékoli části našeho těla. Oslabují celkovou imunitu, ale mohou také ovlivnit hladinu naší energie, náladu, hormony, hladinu cukru v krvi, a dokonce i naše emoce.

To ostatně potvrzuje i mnoho uživatelů na TikToku, mezi nimi i influencerka, která si říká Thelaceyclaire5. V jednom videu se svěřila s tím, že bojovala s depresemi a nedostatkem energie, jen aby zjistila, že má parazity, kterými se pravděpodobně nakazila od kotěte, které před několika měsíci adoptovala.

Mezi parazity, kteří nejčastěji útočí na člověka, patří škrkavky, tasemnice, roupi a motolice, přičemž každý typ napadá jinou část těla a způsobuje odlišné problémy. Mezi ty nejčastější patří: kožní reakce, jako jsou ekzémy, akné, kopřivka, plísňová infekce, dále nervové poruchy včetně úzkosti, neklidu, mozkové mlhy, závratí a špatné koordinace. Rovněž jsme kvůli těmto vetřelcům náchylnější ke kvasinkovým infekcím, nachlazení i různým typům alergií.

Paraziti mohou také způsobovat gastrointestinální poruchy a zažívací potíže, jako je průjem, plynatost a nadýmání. Studie v tomto směru zjistily, že příznaky napadení parazity jsou podobné příznakům Crohnovy choroby, a dokonce mohou být její příčinou. Také existuje silná korelace mezi parazity a autoimunitním onemocněním a zánětlivými střevními poruchami. Paraziti mohou v neposlední řadě způsobovat nespavost či výrazné změny hmotnosti.

Paraziti a autoimunita

Několik studií zkoumalo možný vztah mezi parazitárními infekcemi a autoimunitními chorobami. Jedna z nich ukázala, že chronická parazitární onemocnění mohou vyvolat řadu autoimunitních reakcí. Funguje to tak, že v případě těchto chorob se v organismu vyskytují protilátky, které chybně útočí na vlastní tkáň organismu. A právě paraziti mohou tvorbu těchto protilátek stimulovat.

Ještě na přelomu 19. a 20. století držely ženy viktoriánské éry takzvanou tasemnicovou dietu, která spočívala v doslovném požití vajíčka tasemnice, aby se vešly do korzetů a společenských norem štíhlosti.

Tento proces následně vede k zánětu a poškození tkání, což jsou klíčové znaky autoimunitních stavů.

Kromě toho mohou parazitární infekce vést k nadměrné aktivaci komplementu, složky imunitního systému, která se podílí na zvyšování schopnosti odstraňovat patogeny. Tato nadměrná aktivace se podílí na vzniku několika autoimunitních onemocnění, jako je například vaskulitida či systémový lupus.

Hormonální nerovnováha a cukrovka

Paraziti, zejména tasemnice, jsou endokrinní disruptory, mohou tedy způsobovat hormonální nerovnováhu. To vede k mnoha různým problémům, jako jsou například metabolické poruchy či dysfunkce štítné žlázy.

Někteří parazité, odborně nazývaní Toxoplasma gondii, kteří infikují slinivku břišní, pak mohou poškodit buňky tohoto orgánu, ovlivnit produkci inzulínu a tím zvýšit riziko vzniku cukrovky.

Paraziti a vaše hmotnost

Paraziti, jako je tasemnice, mohou kromě jiného způsobit také rychlý úbytek hmotnosti. Ještě na přelomu 19. a 20. století držely ženy viktoriánské éry takzvanou tasemnicovou dietu, která spočívala v požití vajíčka tasemnice. Důvod byl prostý – chtěly se vejít do korzetů a společenských norem štíhlosti.

Americká onkologická společnost uvádí, že někteří parazité mohou zvyšovat riziko vzniku určitých typů rakoviny.

I v Hollywoodu se ještě nedávno rozmáhaly podobně děsivé metody hubnutí, včetně pojídání tasemnic. V roce 2014 zveřejnil deník Daily Mail příběh matky jedné dívky soutěžící na Miss, která svou dceru krmila tasemnicemi, aby zhubla.

A i dnes patří mezi triky modelek vycestovat do zahraničí, aby se před focením nebo přehlídkou v krátkém čase nakazily parazitem a zhubly.

Paraziti a rakovina

Paraziti bohužel mohou způsobit i smrtelná onemocnění, z nichž nejrozšířenější je malárie. Ačkoli mnozí spojují tyto nevítané organismy s tropickým prostředím třetího světa, jako jsou slumy v Africe, parazitární infekce a nemoci jsou problém i u nás na Západě. 

Americká onkologická společnost uvádí, že někteří parazité mohou zvyšovat riziko vzniku určitých typů rakoviny. Parazité totiž narušují imunitu, oslabují homeostázu, a tedy i imunitní reakce organismu. Rakovina souvisí s poškozením buněk a vyčerpáním imunity, takže dává smysl, že parazité mohou navýšit riziko jejího vzniku.

Jak je poznat?

Nyní si asi pokládáte otázku, jak poznat, že za vaše problémy mohou právě paraziti. Jistotu získáte až na základě lékařského vyšetření, nicméně určité příznaky vám mohou přítomnost parazitů naznačit. Patří mezi ně zejména: bolesti břicha, nadýmání, nevolnost, průjem, slabost a únava, mozková mlha, nervozita/nepokoj, ztráta chuti k jídlu, hubnutí nebo neschopnost zhubnout, nedostatek živin. Roupy také mohou způsobovat svědění konečníku a poruchy spánku, zatímco měchovci zapříčiňují anémii

Pokud se vám zdá nepravděpodobné, že byste se parazity nakazili, když pečlivě dodržujete hygienu, vyvedeme vás z omylu. Možností nákazy je bohužel nespočet. Mezi rizikové faktory patří cestování, zejména do zemí třetího světa, kontakt se zvířaty, chůze naboso, kontaminovaná voda, nedostatečně tepelně upravené maso a ryby, kontaminované jídlo, zejména z rychlého občerstvení. Riziku vás vystavuje také koupání v jezerech, rybnících, potocích, a dokonce i ve veřejných bazénech a vířivkách, protože chlor nezabíjí všechny parazity

Pravidelně zařazujte olivový olej, kokosový olej nebo máslo, ryby, ořechy v omezené míře a avokádo. Vyhýbejte se červenému masu a raději dejte přednost vejcím a drůbeži. 

Jak se jich zbavit?

Pokud chcete parazity zničit, můžete si nechat předepsat od lékaře antiparazitika nebo steroidní léky. Jejich účinnost pak lze podpořit dalšími opatřeními, která zároveň zlepší vaše celkové zdraví a imunitu. 

  • Přejděte na detoxikační očistnou dietu, která parazity oslabí a vyhladoví (viz. níže).
  • Po kontaktu se zvířaty si vždy umyjte ruce.
  • Dodržujte hygienu při pohlavním styku.
  • Vynechejte rychlé občerstvení a pochybné stánky s jídlem.
  • Vyhýbejte se vodě z kohoutku a na cestách pijte pouze balenou vodu. Vodu doma filtrujte pomocí čističe.

Očistná strava

Správná výživa je pro účinnost očisty nezbytná, jinak nevítané návštěvníky ve svém těle pouze přikrmujete. 

Během očisty se tedy zcela vyhněte nebo výrazně omezte následující potraviny:

- cukr, med, javorový sirup, kokosový cukr apod.
- veškeré ovoce kromě bobulovitých plodů, které mají nízký obsah fruktózy a mohou pomoci     stabilizovat hladinu glukózy v krvi
- alkohol, kombucha, limonády, sladký čaj, džusy kromě čerstvé citronové/limetkové šťávy
- slazená ořechová másla, čokoláda, ovocné pomazánky, konzervy, džemy, slazená koření  včetně kečupu, omáček, hořčice, omáčky na těstoviny a salátové dresinky
- všechny lepkové obiloviny, rýže, chléb, nudle, brambory, luštěniny a červené maso
- všechny mléčné výrobky, smetana a všechny slazené alternativy mléčných výrobků kromě másla a ghí

Naopak častěji zařazujte potraviny, které parazity oslabují, či dokonce zabíjí:

  • čerstvý česnek a cibule
  • okurky
  • papaya
  • hřebíček, muškátový oříšek, kurkuma, chilli
  • syrová dýňová semínka
  • oregánový olej
  • zázvor

Konzumujte potraviny s vysokým obsahem proteinů a s dostatkem přírodních tuků. Pravidelně zařazujte olivový olej, kokosový olej nebo máslo, ryby, ořechy v omezené míře a avokádo. Vyhýbejte se červenému masu a raději dejte přednost vejcím a drůbeži. U masa vždy dávejte pozor, aby bylo dopečené. Příležitostně je povoleno menší množství naklíčené čočky a quinoy, ideálně ochucené velkým množstvím čerstvého česneku. Jezte také hodně zelené listové zeleniny. Vhodné jsou také okurky, hrášek, zelené fazolky, papriky, olivy a artyčoky.

Tato strava vám pomůže nejen zbavit se nechtěných návštěvníků, ale také přispěje k celkově vyšší energii a lepšímu zdraví. 

Na závěr jedno upozornění: v oblasti parazitů si dávejte pozor na předražené "zázračné" produkty, které "šmejdi" prodávají díky klamavým informacím a strach vyvolávající reklamě.

Související…

Velký omyl o zvířecích parazitech. Blecha i klíště na člověka jdou.
Jana Hrabáková

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...