fbpx

Zveřejněno: 26. 3. 2017

Cítíte se v poslední době unavení a bez energie? Máte problémy se spaním? Trápí vás bolesti hlavy nebo zad? To všechno mohou být známky překyselení organismu. Nepodceňujte příznaky, jedná se o jednu z nejnebezpečnějších civilizačních chorob dnešní doby.

Kyselost i její opak (zásaditost) se měří v hodnotách pH ve stupnici od 0 do 14. Neutrální je například čistá voda, jejíž pH má hodnotu 7. Jestliže má nějaký roztok hodnotu nad 7, znamená to, že je zásaditý a převažují v něm zásadité látky. Naopak pH pod 7 se vyznačují kyselé roztoky, ve kterých převládají kyselé látky.

woman 909326 640
Zjistěte si hodnotu pH

Ke zjištění pH ve vašem organismu postačí lakmusové papírky, běžně dostupné v lékárnách. Testování spočívá přiložením papírku do proudu moči. Výsledek uvidíte během chvilky. Optimální pH moči přes den by mělo být minimálně 7. Pokud naměříte nižší hodnoty, měli byste okamžitě přehodnotit svůj životní styl. Jakmile se totiž v těle vytvoří příliš kyselé prostředí, stává se zároveň ornou půdou pro bujení nejrůznějších bakterií. 

V počáteční fázi se překyselení projevuje celkem nenápadně. Pociťujete nevysvětlitelnou únavu, jemný tlak v oblasti žaludku a mohou se přidat i střevní potíže. Dlouhodobě překyselený organismus si odebírá vápník z kostí a kvůli tomu dochází často k ochabnutí svalů a osteoporóze. Nedostatek zásaditých látek v těle může však v konečném důsledku vést až k rakovině.

Mezi hlavní příčiny nesprávného pH organismu patří nevhodná strava, nadměrná fyzická námaha, hektický životní styl, stres a nedostatečné dýchání.

Překyselení se můžete zbavit!

1. Upravte si jídelníček a zařaďte do svého menu zásadotvorné jídlo. Poměr zásadité a kyselé stravy by měl být 4:1, proto se doporučuje sníst denně pět porcí zeleniny a méně sladkého ovoce na úkor běžných pokrmů. Nejnebezpečnější kyselinotvornou potravinou je pro člověka maso, cukr a alkohol.

2. Stres je spouštěčem mnoha nemocí. Naučte se relaxovat. Můžete zkusit například ozdravnou koupel, která vám dostane hladinu pH do normálu. Položte se do vany plné studenější vody, hodnota pH musí být daleko za neutrálním bodem, to snadno přeměříte lakmusovým papírkem. Do vany vhoďte jádrové mýdlo, které nechte rozpustit tak, až se voda zcela zakalí, a pak už si jen vychutnejte alespoň hodinku o samotě. 

stacking stones 667432 640

3. Nepříjemné napětí snadno uvolníte i pravidelným cvičením. Pokud nemáte čas, pusťte si oblíbenou písničku a začněte podle ní tancovat, skákat a natřásat se. Uvidíte, jak se vám ihned uleví.

4. Dýchejte pravidelně, pomalu a zhluboka. Problémem dnešní civilizace je tak uspěchaný životní styl, že zapomínáme i na jednu z nejdůležitějších funkcí potřebnou k přežití. Přitom pomalé, hluboké dýchání dokáže v těle způsobit doslova zázraky. Pokud nedodáte vašemu organismu dostatek zásadotvorného kyslíku, nepomůže vám ani sebelepší jídelníček.

5. Zkuste ozdravnou kúru proslulého terapeuta alternativní medicíny Jiřího Janči. Do hrnce nalijte jeden litr vody, vezměte čerstvou polévkovou zeleninu a dejte vařit. Můžete přidat i medvědí česnek, libeček, kopřivu či pampelišku. Jakmile začne voda vřít, hlídejte, aby var trval pouze 12 minut! Poté zeleninu vyjměte a vyhoďte. Vývar vypijte nalačno. Tuto desetidenní kúru byste měli opakovat každé dva měsíce.

Vybírejte správné potraviny

Zásadotvorné: 

• zelenina

• ovoce (avokádo, grapefruit, citron, kokosový ořech,..)

• brambory, tofu

• kozí mléko, sója, jogurt

• slunečnicová, sezamová, dýňová a lněná semínka, mandle

• čočka, pohanka, špalda, kukuřičná kaše

• čerstvé kuchyňské bylinky

• avokádový, kokosový, rybí, olivový a pupalkový olej

christmas cookies 1886760 640
Kyselinotvorné:

• živočišné bílkoviny: hovězí, skopové, vepřové, krůtí, kapr, losos, krevety, tuňák, škeble,..

• ovoce (pomeranč, mandarinka, banán, meruňka, broskev, vodní meloun, ananas, jablko, fíky,..)

• rýže, bílé pečivo, ovesné vločky, těstoviny

• kešu, para ořechy, arašídy, pekanové a lískové oříšky

• alkohol a káva

• fermentované sýry, kravské mléko, máslo

• sladkosti

 

Foto: Pixabay

 

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...