Čajová houba kombucha a tibetská kefírová houba jsou méně známí zástupci superpotravin. Z obou si ale můžete pravidelně dělat lahodné nápoje. Ano, když slyšíte o koktejlu z hub, vaše chuťové pohárky asi nejásají, ale to je velký omyl. Navíc blahodárné účinky těchto malých zástupců rostlinné říše na vaše zdraví jsou nepopiratelné a mohou vám také prodloužit život.
S oběma houbami umí pracovat Milena Hůlová z Prahy. Chutný nápoj z kombuchy je u ní dennodenní must drink. „Uvařím si tři litry jakéhokoliv čaje (preferuji zelený v kombinaci s mátou, šípky a podobně), osladím ho asi osmi deky přírodního cukru (ale postačí i bílý) a nechám vychladnout. Nahoru pak už jen lehce položím houbu,” uvedla. Nádobu s tímto koktejlem zakryje ubrouskem a nechá na světlém, ale ne slunečném místě pět až sedm dní, pak ho přecedí do lahví. „Houbu řádně opláchnu a ponechám si na další výrobu čaje. Ona totiž postupně roste a jedinou péči, kterou vyžaduje, je to, že je nutno občas spodní vrstvu odloupnout a přibližně s dvěma deci nápoje již dříve vyrobeného na chvíli uskladnit - většinou s tímto nálevem smíchám nový drink, který vytvářím. Je potom mnohem účinnější,” dodala. Podle jejích slov není kombuše ve vodě nijak dobře, ale pokud je potřeba přestávka až několik týdnů, přežije ve skleněné nádobě s vodou na nejméně chladném místě v lednici.
Laktóza i pro alergiky
Stejně dobře paní Milena zpracovává tibetskou kefírovou houbu. Jak už sám název vypovídá, připravuje z ní kefírový nápoj. „Hrstku houbiček propláchnu studenou vodou v umělohmotném sítku s většími oky, vložím do hrnku - rozhodně nesmí být kovový. Ráno zaliji asi dvěma deci mléka a nechám přikrytý hrnek přibližně dvanáct hodin stát na kuchyňské lince,” uvedla. Večer znovu kefír přecedí přes sítko, vypije, houby propláchne vodou a opět přelije mlékem. „To je vše, kefírka samozřejmě roste, zvětšuje se, a tak ji stále rozdávám a pro sebe zachovávám pouze optimální množství. Pokud si chci dát od tohoto drinku pauzu, houbu skladuji stejně jako kombuchu,” dodala.Kefírový nápoj pravidelně chystá a popíjí také novinářka Monika Hoření. Oblíbila si ho, protože zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech a odkyseluje organismus. „Díky faktu, že se mléčný kefír živí laktózou z mléka, mohou ho konzumovat i osoby, které jsou na tuto látku alergické,” uvedla. Lidé, kteří jsou ale na laktózu opravdu hodně alergičtí, se musejí na podrobnosti zeptat svého ošetřujícího lékaře. Na internetu lze najít i další deklarované účinky nápoje z tibetské kefírové houby. O účincích houby Monika hovořila s lékařem Zoranem Nerandžičem, který uvedl: „Bioprodukty by neměly škodit. Většinou pomáhají při obnově střevní flóry, čímž se posílí přirozená bariéra a zlepší vstřebávání živin. ” Po požití podle Moniky nehrozí ani rychlá cesta na toaletu... „Jsou indicie, že tibetská kefírová houba zmírňuje jaterní komplikace či vysoký krevní tlak,” tvrdí někteří odborníci.
Živý organismus z kavkazských hor
Kefírka pochází z kavkazských hor a její stáří se odhaduje na 5000 let. Receptura, jak tento živý organismus využít, se předávala z generace na generaci. Obyvatelé Kavkazu používali houbu jako prostředek k uchování kozího, koňského nebo kravského mléka. Neměli ledničky a toto byl jediný způsob, jak uchránit mléko před znehodnocením. Uchovávali ho spolu s kefírovými kulturami v kožených vacích a mimo jiné i díky pozitivním účinkům těchto kultur na lidský organismus se dožívali extrémně vysokého věku.
Symbióza kvasinek a octových bakterií
Co se týče kombuchy, jedná se o symbiózu několika druhů kvasinek rodu Saccharomyces a octových bakterií. „Každá kultura má trochu jiné složení, které se mění s podmínkami, v jakých je pěstována. Kombuchu jako takovou tvoří celulóza vytvořená octovými bakteriemi,” uvádí odborníci. Ve velkém se tato houba začala pěstovat nedlouho po konci první světové války. Její obliba však výrazně poklesla mezi lety 1926 a 1928, kdy se začaly šířit fámy o tom, že houba roste dál i v lidském organizmu. V roce 1928 byly publikovány první články českých odborníků - mykologů. Ti zmiňovali, že nápoj obsahuje vitamíny, alkohol, kyselinu uhličitou (oxid uhličitý), octovou a mléčnou... Názory na možné léčivé účinky nebyly mezi odborníky zcela jednotné – vesměs připouštěli pozitivní vliv přítomných vitamínů a podobný efekt jako u jiných kvašených (kysaných) nápojů, které ale ještě nebyly příliš rozšířené.Pozitivní zdravotní účinky těchto hub nejsou podpořeny nezlomnými vědeckými důkazy. Jedno je ale jisté – oba nápoje jsou lahodné a stojí za to je vyzkoušet.
Andrea Cerqueirová
Foto: Shutterstock