fbpx

Zveřejněno: 30. 3. 2017

Kateřina Lišková, která se zabývá genderovými tématy, tvrdí, že podle měnícího se pohledu na sex můžeme sledovat i celkovou proměnu moderní společnosti. To, jak se intimní vztahy mezi mužem a ženou vyvíjely v komunismu, se můžeme dozvědět v její přednášce. 

Sexualitě za minulého režimu se věnoval výzkum Kateřiny Liškové, která působí na oboru genderová studia katedry sociologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. V rámci své přednášky, kde výzkum představila, nejprve zmínila dobu ještě dávnější – máme totiž světový primát, v roce 1921 u nás vzniklo první univerzitní sexuologické pracoviště na světě. Sexuologický ústav pak působil od roku 1945 nepřetržitě, po celou dobu komunismu (funguje i dnes). Na konci sedmdesátých let už byli sexuologové v každém krajském i okresním městě – blízko lidem.

shutterstock 570932443

V 50. letech podle slov Liškové bylo v prezentaci sexu hodně zdůrazňováno zrušení soukromého vlastnictví, odmítnutí buržoazního pojetí vztahu, kde šlo mnohdy o sňatek kvůli penězům, kdy se spojily dvě bohaté rodiny. Po válce bylo preferováno socialistické manželství bez finančních imperativů.

Pokud muž nemyje nádobí, manželka nedosáhne orgasmu

Sexuologové se již v padesátých letech zaměřili na ženský orgasmus, i když nikde jinde na světě (a to jak ve východním, tak v západním bloku) se toto téma neřešilo. U nás proběhl velký výzkum už v roce 1952. Lékařskou pozornost vlastně spustil zájem o reprodukci. Vědci věděli, že ženy, kterým se nedaří otěhotnět, nemají žádné zdravotní problémy, a chtěli zjistit, čím to tedy je. Badatelé vedli rozhovory se vzorkem 500 žen, které nemohly počít, a s dalšími 250, které již byly těhotné. Zjistili, že první skupina není sexuálně uspokojená. Třetina z těchto dam vůbec nevěděla, co je to orgasmus a ani ho nikdy nezažily, zatímco těhotné ženy nebyly šťastné se svým intimním životem jen z 19 procent.

Vědci všechny získané poznatky komplexně posuzovali a vyvodili z toho východisko, že ženy, které nemohou počít, nemilují své manžele, protože vstupovaly do sňatku z rozumových důvodů. Psychiatrička Knoblochová pak tvrdila, že muži se musí podílet na domácích pracích, a díky tomu jejich manželky dosáhnou orgasmu. Pokud se dámy cítí přehlížené a od manžela se jim nedostává dostatečné pozornosti či pomoci, tak nemohou být nikdy uspokojeny. 

Přechod k terapeutizaci

shutterstock 526133224

Heslo té doby znělo, že socialismus osvobozuje ženu. “Vycházely knihy, kde byly otevřené informace o těle, o funkcích pohlavních orgánů, osvěta byla ve filozofických esejích,” řekla při přednášce Lišková. Jednalo se doslova o traktáty. “S nástupem normalizace přicházel potichu trend terapeutizace. Navenek se sice pořád promlouvalo k masám, ale stěží na koho to působilo. Terapeutický, individualizovaný přístup se ukazoval jako mnohem účinnější,” popsala Lišková.

Na přednášce zmínila i jednoho z nejznámějších sexuologů té doby – Miroslava Plzáka. “Rovnost považoval za nežádoucí iluzi,” řekla. Podle ní apeloval na to, aby ženy netahaly muže k péči o domácnost, manželství podle něj mělo fungovat jako stroj.  Prudérní nebyl, takže sex ano, ale pravidelně, třeba ve středu a v pátek.

 

 

 

 

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...