fbpx

Zveřejněno: 17. 3. 2017

Jsou místa, která energii rozdávají i taková, která ji berou. Víme, kde jsou a prozradíme například i to, kam poslat úhlavního nepřítele. 

Když navštívíte jakýkoliv středověký hrad, žádný správný průvodce se jistě nezapomene zmínit o místních legendách. Například zřícenina hradu Landštejn nedaleko jihočeských Slavonic k sobě váže pověst o duchu kvílejícího Viléma z Landštejna, který býval majitelem nemovitosti. Také zde můžete při troše štěstí narazit na zazděnou Markétu, jež se v těchto místech zjevuje jako bílá paní. Za nadpřirozeným dobrodružstvím se sem dokonce vypravil pátrat i Paranormal tým, který o tom publikoval video, které můžete shlédnout zde.

houska 3

Přes bránu do pekel až k tajemným značkám

O raně gotickém hradu Houska na Kokořínsku jste jistě už slyšeli. Legenda říká, že byl postaven na skále, v jejíž průrvě se nachází brána do pekel. Přímo nad trhlinou dnes stojí hradní kaple. Citlivější lidé zde cítí velice negativní energie. „Byla jsem tam a v jedné místnosti jsem sebou málem švihla. Jsem na tyhle věci hodně citlivá a nechápala jsem, že tam ostatní můžou být a v klidu chodit,“ popsala svůj zážitek paní Klára.

Naproti tomu paní Zuzana si místo pochvaluje: „Hrad Houska je senzační místo. Určitě i díky kastelánovi, jehož komentář k prohlídce je jedinečný. My jsme se v jeho kapli s manželem brali a mělo to obrovské kouzlo. Já osobně tam žádnou negativní energii necítím.“ V listopadu roku 2014 zde byla odkryta i tajemná zazděná místnost, kam se lze dostat mimo sezónu po domluvě. Neví se, k čemu sloužila, protože ji nikdo nenalezl ve stavebních plánech.

Zájem záhadologů budí i věž na jihočeském hradě Zvíkov, která se tyčí nad soutokem Otavy s Vltavou. Asi dvacetimetrová Hlízová dominanta, které se též říká Markomanka, byla postavena zpočátku 13. století. Na některých kamenech, z nichž je vybudována, jsou vyryty tajemné značky. Panují dohady o tom, co záhadné obrázky znamenají. Vědci se domnívají, že se jedná o označení jednotlivých hutí nebo kamenolomů, které stavební materiál dodaly.

Kolují i dohady, že zde měly problémy různé filmové štáby. Při natáčení pohádky Marie Růžička se zde děly velmi podivné věci. I český záhadolog Ivan Mackerle díky tomuto místo prožil pár bezesných nocí. Uvnitř věže se též často vybíjejí baterie fotoaparátů a kamer a některým lidem se tu dělá špatně nebo zde zažívají nepříjemné pocity. 

nedostaveny chram

Kameny, co vás vyléčí

Nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci na Lounsku ze 14. století je populárním místem výletů, ale i svatebních obřadů. V roce 2014 dokonce získal ocenění DestinaCze, kterou vyhlásila agentura CzechTourism, a to v kategorii Genius loci – nejmagičtější místo Česka, ale stal se s velkým náskokem i absolutním vítězem celé soutěže.

Panenský Týnec je proslulý tím, že zde lidé cítí pozitivní energii, a údajně má i léčivé účinky. Dejte sbohem depresím a přineste do svého života trochu pozitivní nálady. Dle bývalého starosty Švajcra tu prý zastavují skoro každý den plné autobusy. Paní Marie ale upozorňuje, že přílišná věhlasnost tohoto místa má i své nevýhody: „Doporučuji tam jet večer, klidně za tmy, kdy už tam většinou nikdo není. Přes den, hlavně o víkendech, se tam budete prodírat skupinkami jogínů, svatebčanů, běžných návštěvníků a nejspíš tu sílu energie přes všechny ty lidi ani nepocítíte.“

Podobné pocity můžete zažít i v klášteře Rosa Coeli v Dolních Kounicích na jižní Moravě. Turisté se shodují, že zde jde o jedno z nejpříjemnějších míst u nás. Tento klášter často připomíná památky v Anglii. 

 Foto: Pixabay, oficiální stránky hradů a zámků

Galerie

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...