fbpx


Tvoje tělo, moje volba. Tvoje tvář, moje pěst 1 fotografie
zdroj: Profimedia

Po znovuzvolení Donalda Trumpa získává genderová válka nové rozměry a nabírá na intenzitě

Zveřejněno: 22. 11. 2024

Říká se, že vítězství Trumpa bylo vítězstvím mužů, a někteří z nich se teď na sítích škodolibě radují a jsou agresivní. Vypadá to, že větší část  amerických žen je tak naštvaná, že už nechtějí mít s muži nic společného. Na jejich útoky začaly reagovat agresí a bojkotem v sexuálním i osobním životě. Hrozí, že polarizace společnosti bude horší a horší.

Tvoje tělo patří mně

Okamžitě po oznámení Trumpova vítězství prudce narostl počet misogynních útoků na sociálních sítích.  Tento jev není jen náhodný – jedná se o přímý důsledek agresívní atmosféry, kterou Trumpova rétorika pomohla vytvořit. Nejprve se objevila hláška „Repeal the 19th“ (Zrušte devatenáctý dodatek ústavy), což je výzva k tomu odebrat ženám volební právo. Nejviditelnějším hlasem této nenávistné vlny ale byl krajně pravicový aktivista Nick Fuentes, který natočil video s provokativním výrokem „Your body, my choice“ (Tvoje tělo, moje volba).

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Michael W. Twitty (@thecookinggene)

 

Sarkastická variace feministického sloganu „My body, my choice“ (Moje tělo, moje volba), který propaguje právo na potrat a reprodukční svobodu, se rychle stala virální. Muži ji masivně sdíleli na všech sociálních sítích nebo posílali ženám do osobních zpráv a přidávali do komentářů pod jejich fotky. Pod příspěvky náhodných žen na TikToku, ať už se týkaly vaření, fitness nebo feminismu, se začaly objevovat stovky komentářů, obsahujících frázi „Your body, my choice“. Jeden z populárních TikToků feministické influencerky @LilySpeaks obdržel přes 300 komentářů od různých uživatelů, často anonymních, kteří psali variace této hlášky, například „Your body, but still my rules.“(Tvoje tělo, ale pořád moje pravidla) a spoustu dalších zrýmovaných frází.

Trochu moc mluví na to, že je jasné, že žadoní o mužské vedení.

Několik aktivistek za práva žen, včetně významných novinářek, sdílelo screenshoty přímých zpráv od mužů, které obsahovaly frázi „Your body, my choice“, doplněnou o rozličné výhružky. Například novinářka @AnnaFreeman zveřejnila zprávu: „Your body, my choice, and I’d gladly exercise it if you were in my kitchen.“ (Tvoje tělo, moje volba, a kdybys byla v mojí kuchyni, rád si svoje právo vynutím). Hashtag #YourBodyMyChoice byl všude, a často ho doprovázely memy, zobrazující ženy v podřízených rolích nebo domácím prostředí.

Na redditu v diskuzi  r/TheDonald a dalších krajně pravicových fórech se šířily různé obrázky parodující feministické slogany. V diskuzích jste si mohli přečíst například „Women can’t handle losing control. Sad!“ (Ženy nedokážou unést, že ztrácejí kontrolu. Smutné!) nebo „This is why we don’t let them run things.“ (Proto jim nedovolíme vládnout.)

Nejděsivější byly útoky na jednotlivé osoby, tak jak se to například dělo při hromadné kyberšikaně žen v herním průmyslu v roce 2014 a 2015, Gamergate. Známá tiktokerka @FeministEmma, která natočila video reagující na Nicka Fuentese, dostala stovky negativních komentářů. Jeden z nejsdílenějších zněl: „She talks a lot for someone who’s clearly begging for a man’s rules.“ (Trochu moc mluví na to, že je jasné, že žadoní o mužské vedení)

Sexmise realitou?

Další ženy sdílely příběhy o tom, jak jim byly po zveřejnění různých příspěvků podporujících ženská práva rozesílány výhrůžky do zpráv. Aktivistka @ClaireUnchained na Twitteru uvedla, že jí někdo do přímých zpráv poslal její adresu a připojil komentář: „Your body, your choice? Not if I know where you live.“ (Tvoje tělo, tvoje volba? Ne, když vím, kde bydlíš.)

Reakce žen na sebe nenechala dlouho čekat a postupně nabírala na síle. Ženy se zprvu bránily převracením fráze, jako například „Your face, my fist“ (Tvoje tvář, moje pěst), nebo o dost šílenější „Your cock, my glock“(Tvůj pták, můj glock – zbraň). Zbytek celého incidentu ale tak vtipný nebyl. Některé ženy začaly na agresivitu reagovat agresivitou,  TikTok, Instagram i Reddit se staly platformami pro otevřené výzvy k bojkotu VŠECH mužů. Jednou z nejvýraznějších reakcí bylo masové přijetí hnutí 4B, původně jihokorejské iniciativy odmítající heterosexuální vztahy, manželství, sex a mateřství.

Your body, my choice.
byu/iareslice incomics

 

Akce vyvolává reakci..

Celé hnutí 4B odstartovala událost v roce 2016, kdy muž ubodal náhodnou ženu v gangnamském metru jenom proto, že ho prý „celý život ženy ponižovaly“. Hnutí také pomohl nabrat obrátky jihokorejský prezident Yoon-Suk-yeol, který díky svým antifeministickým postojům fakticky zvítězil ve volbách. Nálada v Jižní Koreji je, co se týče žen, tak špatná, že pokud projevíte sympatie s feministickým hnutím, můžete klidně přijít o práci. Na redditu v komunitě r/4b teď Američanky říkají, že budou žít jako jejich „korejské sestry“, a některé se chystají hnutí posunout na ještě vyšší level. 

Američanky nejenže na sítích deklarují, že s nikým nebudou chodit, nikoho si nevezmou, s nikým nebudou mít sex ani romantický vztah, ale nebudou taky kupovat sexistické výrobky a dodržovat stereotypy krásy. Pokračování 4B hnutí je 6B4T, kde je už pravidel mnohem víc.  Ty nejrozzuřenější z nich dokonce chtějí minimalizovat s muži veškeré interakce. Hlásají: „Nepovídejte si s muži, nemějte kamarády. Nepodporujte byznysy, které vedou muži. Pokud máte firmu, nenajímejte muže.“

Tyto ženy se rozhodly,  že dokud se něco nezmění, bude jim bez mužů líp – už nechtějí proti sexismu bojovat, chtějí ho (a muže celkem) prostě ignorovat. Na TikToku uživatelka @SarahUnfiltered natočila video, kde slavnostně prohlásila: „Přestávám randit. Přestávám dělat cokoliv pro muže. Přidávám se k 4B.“ Její příspěvek má přes milion zhlédnutí a stal se inspirací pro další ženy, které hnutí přizpůsobují americkým podmínkám.

Pokud jsi volil Trumpa, čekej, že tvoje ex ti zničí život. Jsme unavené z vašich her.

Na redditu v diskuzích jako r/femaleseparatism (která byla mezitím zabanována) ženy plánovaly posunout hnutí 4B do naprostého extrému: úplný ženský separatismus. Další ženy dokonce vybízejí ostatní, aby se rozešly či rozvedly se svými partnery, bez ohledu na jejich politické názory. „Nemůžeš milovat muže v této době,“ napsala jedna uživatelka na Twitter. Jiná přidala: „I když nevolil Trumpa, je součástí systému, který tě utlačuje.“

Agrese na obou stranách

Ženský vztek je v této situaci pochopitelný, ale některé reakce překročily hranici běžné kritiky. Příkladem je doxxing Nicka Fuentese, při kterém byly zveřejněny jeho osobní údaje včetně adresy. U jeho dveří zazvonila žena a vyústilo to v násilný incident. Na Twitteru to lidé komentovali: „Your home, our choice“ (Tvůj dům, naše volba). Fuentes je bezpochyby idiot, který si to zaslouží, ale používání podobných nástrojů v kulturní válce ji akorát dále eskaluje.

Dále  se na internetu objevily výzvy k organizovanému obtěžování Trumpových voličů. Na Twitteru například uživatelka @FemmeRevolt napsala: „Pokud jsi volil Trumpa, čekej, že tvoje ex ti zničí život. Jsme unavené z vašich her.“ Je pochopitelné, když se ženy kvůli Trumpovi s mužem rozejdou – přece jenom volil někoho, kdo je pro ženy jako skupinu pohroma. Mstít se komukoliv je ale pořádná pitomost, která může dojít za hranu zákona.

Tyto agresivní projevy celou situaci rozdělené společnosti a propasti mezi pohlavími zhoršují. Zatímco některé ženy bojují za rovnost a respekt, jiné se uchylují k výzvám, které mohou být stejně škodlivé jako misogynní útoky, proti kterým vystupují.

Vzestup hnutí 4B v Americe je signálem, že genderové konflikty se dostaly na bod varu. Výrok „Your body, my choice“ se stal symbolem nenávisti proti ženám a snaze je kontrolovat, ale také katalyzátorem pro velmi silné emoce ženského vzteku a strachu. Díky této epizodě se ale ženy více semkly – více kladou důraz na nezávislost na mužích a vzájemnou solidaritu. Přece jenom, Američankám jde o hodně – kromě toho, že mohou kompletně ztratit právo na potrat, hrozí i omezení antikoncepce a právo rozvést se, aniž byste dokazovali, že se partner nějak závažně provinil, nebo podpora obětem domácího násilí. Jak říkala tiktokerka Dalina (@senoracabrona): „Toto není vtip, toto je hrozba.“

Související…

Feminismus na steroidech: Nerandit, nevdávat se, nerodit a hlavně žádná romantika
Olivie Doleželová

Předchozí článek o hnutí 4B jsem pojmenovala „Feminismus na steroidech“. Předtím jsem k hnutí 4B měla mnohem kritičtější postoj. Po výhře Trumpa a skutečnosti, že republikáni ovládli senát a nejvyšší soud, se americkým ženám vůbec nedivím, že začínají vyšilovat. Nechtěla bych být na jejich místě. Snad se většina z nich vyvaruje toho, aby na všechny muže aplikovaly kolektivní vinu, a situace se postupem času uklidní, rozhodně to ale nebude v době, kdy je v Bílém domě Trump.

Otázkou zůstává, zda tento nový ženský odpor ubere na agresivitě a povede tak k většímu pochopení a dialogu, nebo bude jen dál prohlubovat propast mezi pohlavími. Kvůli společenskému klimatu taky může  porodnost v USA klesnout stejně významně, jako se to stalo v Jižní Koreji.

foto: Profimedia, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...