„Jsem nejvíc sexy muž světa, kterému ženy nemohou odolat,“ tak se na sociální síti X prezentuje Andrew Tate. Influencer, který se kromě misogynních, sexistických a toxických výrokům proti ženám „proslavil“ i podezřením z obchodování s lidmi, znásilněním a vedením zločinecké organizace.
Jak uvádí web The Guardian, Tate si myslí, že ženy patří do domácnosti, neumějí řídit, jsou majetkem mužů a za znásilnění si mohou sami. Tateovi připadá zcela legitimní šířit, že je naprosto v pořádku praštit ženu do obličeje. Své výroky střídá s prostřihy, kde pózuje před rychlými auty, se zbraněmi, představuje se jako playboy kouřící doutníky a svoji mužnost dokládá budováním svalové hmoty. Těžko hledat výraznější archetyp toxické maskulinity.
Nejvíce alarmující je fakt, že Tate se nekrčí někde v koutku online světa jako bizarní úkaz, kterého matka v dětství zřejmě dostatečně neobjímala, ale táhne za sebou celou komunitu fanoušků. Alfa samec, jak sám sebe prezentuje, má 10 milionů sledujících, jeho videa mají miliardy zhlédnutí a stal se modlou a vzorem pro mnoho dospívajících, ale i dospělých mužů.
Představte si 16letého puberťáka, kterému se stále formuje osobnost, chaoticky hledá sám sebe a potom přijde někdo, kdo mu ukáže „pravdy“ o mužském světě, kde hlavní roli hrají peníze, svaly, úspěch a ponižování žen. Snadno se pro něj stane vzorem a bude se ho snažit napodobovat. Přečtěte si příběh, který se nedávno stal Sabině.
Zůstal jen strach, slzy a šok
Je pátek večer. Sabina se vrací městem domů a v hlavě si přehrává rozhovor s kamarádkou, se kterou před chvílí mluvila. Míjejí ji mladí muži, kteří zavírají dveře za pubertou a nahlížejí do světa dospělých.
Skupiny mužů se sdružují v „manosféře“, síti blogů, subredditů a dalších internetových fór, v nichž bez obalu vyjadřují svůj odpor k feministkám, a zároveň tvrdí, že oni jsou skutečnými oběťmi. Své frustrace sdílejí zejména na fórech Redditu, kde odhalují extrémně misogynní názory a v některých případech obhajují násilí na ženách.
„Máš cigáro?“ ozve se hlas vedle ní. Druhý z mladíků jí strhává čepici. Něco je špatně. Sabina registruje vzrušený a zároveň pohrdavý výraz. V těle se jí spouští poplach – oprávněně.
„Napadla jsi mého kamaráda,“ křičí na ni jeden z mužů a Sabina dostává první ránu. A pak přicházejí další, dokud mladá žena neupadne. „Musíš vstát,“ běží jí hlavou a bolest vnímá jen jako tupé ozvěny.
„Mám zavolat policajty?“ křičí Sabina. V tu chvíli se mladíci otáčejí a běží pryč. Zůstává jen strach, slzy a šok.
Sabina se už přes týden z hrůzného zážitku vzpamatovává. Nechápe, co to mělo znamenat. Žádné věci jí nevzali, tak proč? „Až poté, co jsem si o tom promluvila s kolegy z práce a s rodinou, mi došlo, že by za tím mohla být misogynie. Do té doby jsem ani nevěděla, že nějaký Andrew Tate existuje,“ dává si Sabina po pár dnech věci do souvislostí.
Bojí se, že na sebe přitáhne pozornost, a prosí naši redakci, aby zůstala v anonymitě a nestala se znovu terčem nenávistného útoku. S největší pravděpodobností se skutečně setkala s frustrovanými mladými muži, kteří si svoji hodnotu dokazují toxickým chováním vůči ženám.
Sexuálně neúspěšní muži
K události se pro Flowee vyjádřil i psycholog Jan Gruber. „Takové agresivní útoky nejsou tak typické. Daleko častější je muž, kterého ženy berou ,jako kamaráda‘ a který nedokáže zapnout namlouvací rituál. Po straně, mezi muži, na ženy samozřejmě nadává,“ vysvětluje odborník. I když jsou fyzické útoky frustrovaných mužů spíše výjimkou, online svět je pohrdáním vůči ženám plný.
Skupiny mužů se sdružují v „manosféře“, síti blogů, subredditů a dalších internetových fór, v nichž bez obalu vyjadřují svůj odpor k feministkám, a zároveň tvrdí, že oni jsou skutečnými oběťmi. Své frustrace sdílejí zejména na fórech Redditu, kde odhalují extrémně misogynní názory a v některých případech obhajují násilí na ženách. Jejich stížnosti odrážejí stud za jejich sexuální „selhání“, protože pro ně sexuální úspěch zůstává ústředním bodem skutečného mužství.
Říká se jim incelové, heterosexuální muži, kteří na poli vztahů neuspěli a žijí v nedobrovolném celibátu. Neúspěšní beta samci se proto sdružují na internetových fórech, která vedou alfa samci, jako je například Tate, aby zde dali průchod své frustraci. Bojují s krizí maskulinity a cokoliv, co jen trochu zavání feminismem, je pro ně jako červený hadr pro býka.
Muži, kteří nepochopili ženy, je mají tendenci trestat. Podle studie uvedené v Journal of Sex Research, kterou cituje web Swansea university, se ukazuje, že incelové se dopouštějí zásadních omylů v tom, co ženy hledají u romantického partnera. Přeceňují význam fyzické atraktivity a finančních prostředků, zatímco podceňují význam, který ženy přikládají inteligenci, laskavosti, humoru a věrnosti. Také trpí řadou psychických problémů, včetně těžkých depresí, úzkostí a osamělosti. Andrew Thomas, vedoucí lektor psychologie a spoluautor studie, řekl: „Incelové jsou v tomto ohledu velmi nešťastní.“ Odkazuje na to, že se jedná o muže, kteří mají problém se sebevědomím.
Autor webu, skrytý za pseudonymem, se stylizuje do role guru, který má klíč k ženské mysli. Za několik tisíc nabízí kurzy, které mají muže naučit, „jak svléknout ženu přes webkameru“, dále návod, „jak žít v polygamii a spravovat harémy“ nebo „jak sbalit Ukrajinku, která bude vděčná“.
Jan Gruber vysvětluje, co se děje v mysli takových mužů. „Mohou samozřejmě vyhledat společnost podobných, jako jsou oni sami, ale to pomůže jen trochu. Je to vlastně docela dobrá obrana, kdyby se jí dokázali občas vzdát. Jenomže právě tohle nedokáží, ať se snaží, jak se snaží. A nejhorší je, že mohou mít jenom celkem slabou tendenci takto přemýšlet, ale ve společnosti těch, kteří tenhle způsob vidění světa zdůrazňují, se ,nakazí‘,“ říká psycholog. K tomu dodává, že taková obrana těžko nahradí vřelý kontakt s partnerkou.
Misogynie pod pláštíkem seberozvoje
Tyto tendence se bohužel objevují i u nás v Česku a skupina neúspěšných mužů ve vztazích se stala cílem marketingu a byznysu. Například web Streetgame se na první pohled tváří jako platforma pro osobní rozvoj mužů, slibuje zlepšení společenského postavení, charismatu a přístupu k ženám. Pod povrchem však číhá temná realita: obsah, který systematicky ponižuje ženy, redukuje je na sexuální objekty a cílí tak na muže, kteří se cítí sexuálně neúspěšní, včetně potenciálních incelů.
Autor webu, skrytý za pseudonymem, se stylizuje do role guru, který má klíč k ženské mysli. Ve skutečnosti ale jeho texty odhalují hluboký despekt, ženy nejsou vnímané jako rovnocenné bytosti, ale jako prostředek k uspokojení mužského ega. Za několik tisíc nabízí kurzy, které mají muže naučit, „jak svléknout ženu přes webkameru“, dále návod, „jak žít v polygamii a spravovat harémy“ nebo „jak sbalit Ukrajinku, která bude vděčná“.
Struktura je postavená na oslavě tzv. „tiché dominance“, techniky, která má muže naučit, jak působit sebevědomě a ovládat situaci. Jenže za tímto sebevědomím není skutečná autenticita, ale snaha maskovat nejistotu a frustraci. Cílovou skupinou jsou muži, kteří se cítí odsunuti na okraj společnosti, často kvůli odmítnutí ženami. Tím se přímo napojují na mentalitu incelů, kteří věří, že jim ženy něco dluží, například sex, pozornost či obdiv.
O tom, že se téma dostává do širšího povědomí, svědčí i film Adolescent. Portrét pubescenta, jehož osamělost a frustrace se pomalu mění v tichý hněv. V online světě nasává ideologii incelů a sám začíná věřit toxickému „pravidlu 80 na 20“, domněnce, že 80 procent žen touží po pouhých 20 procentech mužů, a zbytek je odsouzen k životu v sexuální pustině. Film ukazuje, jak snadno může mladý muž, který se cítí neviditelný a ztracený, sklouznout do myšlenkového systému, který mu konečně nabídne nějaké „vysvětlení“, byť pokřivené a nebezpečné. Jak snadno se frustrace změní v pohrdání a pohrdání v nenávist.