fbpx

Popularita čteček klesá. Stará dobrá kniha nepůjde tak snadno nahradit

Zveřejněno: 11. 3. 2018

Číst elekronicky bylo skoro neslýchané. Před osmi lety je nikdo neznal, ale už čtyři roky nato měla elektronickou čtečku polovina Američanů. Pamatuji si, jak rostl počet elektronických titulů, byla jsem jednou z oplakávaček na pohřbu klasické tištěné knihy. Snažila jsem se upozorňovat na to, že pro budoucí vzdělávání dětí, rozvoj jejich paměti i objevování světa, je prachobyčejná knížka nenahraditelně důležitá. Dnes to už dokládá řada výzkumů. A kde jsou e-knihy dneska?

V těchto dnech dva světově největší trhy v elektronických titulech – americký a anglický – vyhlásily porážku. Prodej elektronických knih se už několik roků (nezadržitelně) propadá. Ještě před pár lety si cestovatel stáhl na dovolenou tolik titulů, na které by mu kdysi nestačil celý kufr. A nelámal si hlavu počtem stránek a jejich váhou.

Časem ale přišel na to, že není nic strastiplnějšího než číst elektronická písmenka na slunci, nic horšího než přijít na to, že svůj tablet zapomněl na pláži nebo že mu umřel ve chvíli, kdy jeho potomci v bezprostřední blízkosti skočili do bazénu „kufra“. Kniha je praktická, levná, postradatelná, dá se do ní založit neobvyklé kvítí... Kniha je zkrátka jako starobylý sen a lidi zjistili, že se jí nehodlají vzdát.

Vinu na tom mají hlavně sami vydavatelé. Jsou tak zvyklí vydávat ploché černobílé stránky, že s elektronickými knihami úplně selhali. Udělali jednoduše elektronickou verzi prachobyčejné staré knihy. Žádné vyskakující obrázky, žádná magie, žádné elektronické kouzlo...

Nebudu raději příliš nahlas říkat, že vinu na tom mají hlavně sami vydavatelé. Jsou tak zvyklí vydávat ploché černobílé stránky, že s elektronickými knihami úplně selhali. Udělali jednoduše elektronickou verzi prachobyčejné staré knihy. Žádné vyskakující obrázky, žádná magie, žádné elektronické kouzlo. A přitom by to bylo relativně tak snadné. A krásné, a zábavné. No, tak snad někdy příště…

Čtěte také:

Taxikáři, Uber: Terapie nesystémovou aplikací Sociální média jsou vlastně asociální, tvrdí studie. Kde je pravda? Na Facebooku jsou všichni dokonalí. Jak z toho nebýt ve stresu? V Portoriku vzniká ráj, kde se platí jen kryptoměnami Jak 50 Cent zapomněl, že má bitcoiny. V hodnotě 8 milionů dolarů

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...