Virtuální model Prahy vyvíjí přibližně od začátku roku startup Grey Dot, respektive jeho divize DEV:GUERILLA. Výsledný trojrozměrný model bude znázorňovat násobné množství dat v širších souvislostech, než umožňuje pouhé 2D zobrazení. Návštěvníci konference Czech VR fest, která probíhá od 10. do 12. května, si budou moct zblízka prohlédnout, jak simulace hlavního města poslouží pro pochopení jeho fungování i jako podklad pro další plánování coby součást koncepce Smart Prague.
Prezident pořádající Asociace virtuální a rozšířené reality (AVRAR) Martin Kotek k tomu říká: „Beseda Virtualizace a Smart City bude koncipována od celkového konceptu Smart Prague po samotné virtuální dvojče Prahy. Na ten naváže tým Grey Dot s podrobnou prezentací virtuálního modelu Dejvic v jeho současném stavu.“
Reklama
Zatímco celkový model ukáže třeba data na hlavních dopravních tazích nebo živé přenosy z dopravních kamer, simulace konkrétní městské části zobrazí podrobné údaje. Pomůže například analyzovat informace o budovách, znečištění, proudění a směru větru nebo i vliv nové zástavby na město.
Celosvětově unikátní
Benedikt Kotmel ze společnosti Operátor ICT popisuje systém virtualizace Prahy jako model několika mezi sebou komunikujících jednotek. „Koncový uživatel má na hlavě brýle Microsoft Hololens, které pro něj renderují dané vizualizace. Jelikož ale výkon brýlí je v současné době stále silně omezený, vyžaduje celá technologie podpůrné prostředky ve formě synchronizačního serveru. Ten propojuje datovou platformu hlavního města Prahy a optimalizuje data pro použití v brýlích. Toto je jedna z největších výzev celého systému, jelikož musíme být schopni zpracovat a vizualizovat veliké množství dat současně.“
Virtuální model Prahy ukáže data na hlavních tazích nebo živé přenosy z dopravních kamer, simulace konkrétní městské části zobrazí podrobné údaje
Mezi podobnými projekty vyniká Smart Prague svým přístupem, kdy se na základní vizualizaci města mohou aplikovat další možná využití. Vznikající platforma by tak do budoucna mohla být užitečná pro řadu institucí, a to nejen veřejných. Roman Werner z Grey Dot dodává: „Smart Prague najde využití pro urbanistické plánování, návrh dopravních řešení, krizové řízení města a mnohé další případy. Z tohoto hlediska půjde díky postupnému napojení na senzorickou síť a real time vizualizaci o platformu unikátní v celosvětovém měřítku.“
Více na festu
Festival Czech VR Fest je největší oborovou událostí ve střední a východní Evropě. Letošní ročník opět ukáže, kam se scéna virtuální (VR) a rozšířené reality (AR) za poslední rok posunula. Jedním z hlavních témat bude byznys ve virtuální realitě, návštěvníci si ale vyzkouší také VR a AR aplikace pro vzdělávání, lékařství, umění nebo zábavu. Kromě představení projektu Smart Prague se fanoušci mohou těšit na nejmodernější pohyblivý simulátor Škoda Vision E nebo třeba nejnovější VR brýle na trhu. Mezi vystavovateli nebudou chybět Cleverance, PresentiGo, Pocket Virtuality nebo Playstation.
Konference s více než 80 mezinárodními řečníky slibuje rovnoměrné rozdělení na byznysovou a vývojářskou část s workshopy. V nově vybudované laboratoři VR například proběhne výuka základů tvorby vlastních shaderů pro vizuální efekty nebo pokročilého snímání pohybu objektů pro 3D modely. „Budoucnost virtuální a rozšířené reality v každodenním životě spočívá v chytrých městech a kombinaci internetu věcí s umělou inteligencí. O tom všem chceme v květnu mluvit,“ uzavírá Martin Kotek.
foto: DEV:GUERILLA, zdroj: Největší festival VR & AR ve střední a východní Evropě