Výrazná většina obyvatel Spojených států má snad poprvé v dějinách za to, že „užívání konopí je z morálního hlediska přijatelné“, zjistil nedávný průzkum veřejného mínění renomovaného Gallupova ústavu. Pětašedesát procent dotázaných se shodlo na tom, že s kouřením konopí nemá problém. Stejný počet Američanů si myslí, že by konopí mělo být legalizováno – přitom ještě před pár lety se toto číslo pohybovalo kolem padesáti procent.
Konopí jako alkohol
Jakou míru (ne)slušnosti dnes lidé takovému zapálení jointa, dýmky či inhalaci vaporizéru připisují? Popíjení alkoholu pokládá sice za eticky přijatelné vyšší počet Američanů (78 procent), ovšem konzumaci konopí mají i tak za ospravedlnitelnější než například pokusy na zvířatech, asistované sebevraždy, potraty, pornografii, klonování lidí i zvířat, manželskou nevěru či sebevraždu.
Lidé vnímají konopí jako léčivou rostlinu, která ani při takzvaném „rekreačním“ užívání není nebezpečnější než legální alkohol nebo tabák
Pracovníci Gallupova ústavu, který patří mezi největší společnosti zaměřené na průzkumy veřejného mínění na světě, poněkud překvapivé výsledky okomentovali následovně: „Většina Američanů nemá v dnešní době s lidmi, kteří pijí alkohol nebo kouří konopí, z morálního hlediska problém. Z obou možností je pro ně přijatelnější pití alkoholu, což patrně souvisí s tím, že tato droga je všude legální, kdežto kouření konopí zatím ne.“
Reklama
Řada států ale v posledních letech tuto rostlinu legalizovala (včetně nejlidnatější a nejvyspělejší Kalifornie) a další o tomto kroku uvažují. Podle Gallupova ústavu bude „tento trend postupně přispívat k odstraňování stigmat obklopujících konopí. Ve chvíli, kdy si dvě třetiny veřejnosti myslí, že jeho užívání je z morálního hlediska přijatelné, bude se těžko hledat dostatečně silná opozice, která by postupující legalizaci dokázala zastavit.“
Generační rozdíly se stírají
Stejně jako u otázky legalizace se i v názorech na etickou stránku užívání konopí projevují určité demografické a generační rozdíly – ostatně podobně tomu je i ve zbytku „západního“ světa včetně České republiky. Kupříkladu u „silně nábožensky založených“ obyvatel (nejen) USA lze s vysokou pravděpodobností očekávat, že konzumaci konopí i alkoholu budou považovat za nemorální.
Do 34 považují konopí za přijatelné tři čtvrtiny respondentů, nad 55 let je to již „jen“ 58 %.
V případě věku jsou rozdíly také markantní: Zhruba tři čtvrtiny účastníků průzkumu ve věku mezi 18 a 34 lety pokládají užívání konopí za přijatelné, kdežto z jejich spoluobčanů starších 55 let zastává podobný názor již „jen“ 58 procent. I to je nicméně mnohem více než před pár lety a hlavním důvodem je to, že senioři ve velmi rychle rostoucím počtu objevují všestranné léčebné účinky konopí. Jediné dvě skupiny, které ve více než polovině odmítají konopí jako amorální, byli v novém Gallupově průzkumu pravidelní návštěvníci kostela (pouze 41 procent) a ti, kdo sami sebe označovali za politicky „konzervativní“ (47 procent).
V České republice sice podobné průzkumy zatím neprobíhají, nicméně na základě vlastních zkušeností můžeme konstatovat, že demografická specifika jsou u nás stejná jako za oceánem – většina mladých lidí nevnímá konopí, zejména ve srovnání s legálním tabákem a alkoholem, negativně a postupně se k nim skrze objevování terapeutických účinků přidávají i generace našich otců, dědečků a pradědečků.
foto: Shutterstock, zdroj: Gallup