Generální ředitel společnosti Hoobox Robotics Paulo Gurgel Pinheiro představil systém Wheelie jako velkého pomocníka lidem na vozíku, kteří mají problém s jeho běžným ovládáním. Výraz v obličeji, který snímá 3D kamera, je tu vlastně prostředkem, kterým se dá takto vybavený vozík ovládat.
„Výraz tváře k pohybu vpřed je polibek, takže když uživatelé našpulí pusu, jejich invalidní vozík se začne pohybovat dopředu. Cítí se tak šťastní, že se začínají usmívat, ale úsměv může znamenat i příkaz stop, takže invalidní vozík se zastaví," popsal počáteční starosti uživatelů Paulo Gurgel Pinheiro.
Uživatel takto vylepšeného vozíku obvykle ujede skoro kilometr za den a do kamery vyšle víc než 400 ovládacích signálů.
Sada Wheelie, tedy spojení 3D kamery RealSense a elektrického vozíku, vznikla jako součást výzkumu v Brazílii a nyní se pracuje na dodávce šedesáti kompletů pro uživatele ve Spojených státech.
Podle Pinheira uživatel takto vylepšeného vozíku obvykle ujede skoro kilometr za den a do kamery vyšle víc než 400 ovládacích signálů. Wheelie se vyrábí především pro lidi, kteří postrádají schopnost pohybovat částmi těla od krku dolů, a dokáže rozpoznat 10 výrazů v obličeji.
Vypláznu a couvám
Jde například o pokrčený nos, nadzdvižené obočí nebo už zmíněný polibek. Každý si může rozhodnout, jaký výraz preferuje jako signál pro pohyb vpřed, zpět, vpravo nebo vlevo. „Většina našich uživatelů ráda používá polibek k pohybu vpřed, protože je to pozitivní výraz a je snadné si na něj vzpomenout. Pro jízdu zpět pak obvykle slouží vyplazený jazyk, no a k zastavení je to pořád často úsměv,“ řekl Pinheiro.
Doposud byly pro uživatele bez možnosti ovládat vozík rukama používány senzory, napojené na různé části těla, výraz obličeje je v tomto ohledu poměrně revolučním nápadem.
Národní statistické centrum pro zranění míchy uvádí, že v USA žije přibližně 288 000 lidí, kteří trpí poraněním míchy, a každoročně přibude 17 700 nových případů. Studie ukázaly, že fyzická mobilita může mít největší dopad na kvalitu života lidí s tímto postižením. Často jsou odkázáni jen na invalidní vozíky nebo pečovatele, jinak se přemisťovat nemohou.
foto: VentureBeat, zdroj: VentureBeat