Pro lidi, kteří tímto neurologickým onemocněním trpí, to je velmi nepříjemné. Narušuje nejen kvalitu spánku, ale je také příčinou bolesti dolních končetin. Žádná léčba příliš neexistuje, přestože tímto problémem trpí téměř desetina populace v ČR. Příčina potíží je spíše dohadem. Mluví se o genech, nedostatku železa v mozku nebo poruchách v oblasti metabolizace dopaminu.
Příznaky
Základním příznakem pro diagnózu SNN je pulzování, mravenčení či cukání v končetinách a nutkání s nimi neustále pohybovat. Tyto pocity mohou být lehce nepříjemné, ale také velmi bolestivé.
Syndrom neklidných nohou je přesně ten druh potíží, kdy stojí za to, se obrátit na čínskou medicínu.
Nejčastěji projevy SNN nastupují, když by měl člověk být v klidu (navečer před spaním a v průběhu spánku). Důsledek SNN může být rozvoj dlouhodobé silné nespavosti. Na to se nabalují problémy se soustředěním, problémy s pamětí, ale i rozvoj deprese.
Z pohledu celostního přístupu
Pro hledání souvislostí jsou zajímavá tato fakta:
- Onemocnění postihuje více ženy než muže.
- Projevy se objevují ve večerních a nočních hodinách, kdy je člověk v klidu. Nad ránem většinou mizí.
- Mohou se objevit v pozdní fázi těhotenství, ale nějakou dobu po porodu většinou mizí.
- Projev je horší po konzumaci alkoholu.
- Lidé zároveň pociťují horkost v končetinách a opět zase jen ve večerních hodinách.
- Je přítomen určitý neklid – nutkavý pohyb nohou, který nelze kontrolovat.
- Poruchy odeznívají při pohybu.
- Často se u pacientů objevuje anémie (nedostatek železa).
Syndrom neklidných nohou je přesně ten druh potíží, kdy stojí za to, se obrátit na čínskou medicínu. Při přečtení výše uvedených příznaků si totiž zkušený praktik spojí, že se jedná o tzv. prázdnotu jin a krve, která v důsledku generuje horkost, a může nasadit vhodnou bylinnou terapii. Samozřejmě se musí doptat na další otázky, aby zjistil, kde přesně má doplňovat a kde třeba trochu uvolnit a pročistit, ale v rámci znalostí souvislostí může výrazně pomoci. Tím, že je terapie zaměřena na kořen potíží, může ulevit i od dalších projevů, jako jsou např. mžitky před očima, pálení žáhy nebo ušní šelesty. Nejsou řešeny jen projevy, ale příčina.
Co může pro sebe udělat každý sám?
Rozhodně změnit životní styl. Snížit spotřebu alkoholu, tabáku či kofeinu. Zaměřit se na vnitřní pocit. SNN je název diagnózy, kdy se vaše nohy nemohou uklidnit, když vy máte pocit, že v klidu jste. Když se zastavíte a podíváte se na svůj vnitřní prostor, tak ale na určitý neklid narazíte. Většinou jej již nevnímáme, protože je v těch našich každodenních „musech“ běžnou součástí. Vždy je dobré sáhnout po hořčíku, a to konkrétně po magnesiu glycinát, který je výrazně zklidňující. Dávka by měla být až 1 600 mg denně. Užívá se i několik měsíců až let.
Bylinné směsi, které doplňují jin a krev, by měl doporučit terapeut. Nejčastěji půjde zřejmě o směs YI GUAN JIAN WAN (Rozpletení zamotaného klubíčka). Vždy je ale lepší, když jsou potíže zkonzultovány. Určitě by se jinak postupovalo, kdyby byla přítomna i anémie, bolesti velkých kloubů a pocit velké horkosti nebo by byl SNN diagnostikován u pacienta s cukrovkou. Na našem e-shopu Prirodnilekarna.cz můžete využít online poradnu.
Vždy je potřeba se obrnit trpělivostí. Řešit kořen potíží trvá, je to jako doplácet hodně vysoký kontokorent.
Reklama
foto: Shutterstock, zdroj: Prirodnilekarna.cz