fbpx

Přirozené zapomínání, nebo první příznak demence? Varování najdete v peněžence 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Ztráta schopnosti spravovat své běžné finance může být prvním příznakem úbytku kognitivních schopností

Zveřejněno: 11. 11. 2024

Máte v rodině seniora a děláte si občas starosti, co je z hlediska zapomínání ještě v pořádku? Občasné pletení si jmen vnoučat bývá úplně normální, a co se týká zapomínání výročí nebo nákupů, tady si můžeme sáhnout do svědomí snad skoro všichni.

Podle nového výzkumu bychom ale měli zbystřit, pokud senior v rodině přestává mít pod kontrolou běžný finanční rozpočet. Podle autorů této studie diagnóze Alzheimerovy choroby dlouhodobě předchází pokles kognitivních funkcí, viditelný zejména při hospodaření s penězi.

Když peníze nevychází

Výraznější zhoršení duševních sil se u seniorů projevuje v každodenních aktivitách. Ačkoliv to zní jako rutina, mnoho běžných činností vyžaduje sledování hned několika věcí a zvládání mezilidských vztahů.

U lidí, u kterých byla nakonec diagnostikována demence, byl finanční pokles mnohem rychlejší. Ztratili téměř polovinu svého majetku ve srovnání s přibližně desetiprocentním poklesem u kontrolní skupiny.

Lidé s demencí mívají problémy s osobní hygienou, zapomínají ale také na jídlo a pitný režim, nebo pravidelné braní léků. V celkovém součtu tyto věci přispívají k postupnému a někdy i dramatickému zhoršení zdraví.

Ještě o několik let dříve lze u těchto lidí vysledovat první známky potíží v oblasti rozhodování o financích. Zapomenutá platba za elektřinu, záhadně ztracená hotovost z peněženky, ale i nesmyslné utrácení za hlouposti.

Poloviční ztráta majetku

Podle autorů studie mají lidé v raných stadiích demence nejen problémy se zvládáním osobních financí, ale často u nich dochází k dramatickým úbytkům majetku.

Nejlepší prevencí tak zůstává zájem rodiny. Nezaměřujte se ale jen na základní obslužnost a hygienu, ale i na finanční návyky.

Vědci zkoumali respondenty s počáteční demencí a srovnávací skupinu ve stejném věku včetně jejich historie o deset let zpátky. V této době před stanovením diagnózy byly obě skupiny vyrovnané, pokud šlo o úspory a vlastněné nemovitosti. V průběhu let (nejčastěji mezi 70. a 80. rokem) se bohatství u všech snížilo. U lidí, u kterých byla nakonec diagnostikována demence, byl však finanční pokles mnohem rychlejší. Ztratili téměř polovinu svého majetku ve srovnání s přibližně desetiprocentním poklesem u kontrolní skupiny.

Kromě vlastních chyb se na ztrátě financí podílí i podvodníci. Ať už jde o „zaručeně“ výhodné investice, falešné sběratelské mince, nebo „diplomaty v nouzi“, vydělávající na samotě a emoční vyprahlosti – ve všech případech platí, že jsou senioři obzvlášť snadnou kořistí.

Základní testy nestačí

V současnosti senioři od 65 let na pravidelných lékařských prohlídkách podstupují zároveň preventivní screening známý jako Mini-Cog test.

Tento a další standardní kognitivní testy ale bohužel rané příznaky Alzheimerovy choroby nezachytí. Ano, je jednoduchý a užitečný pro odhalení závažnějších problémů. Selhává ale při odhalování signálů, které se objevují už i o deset let dříve.

Nejlepší prevencí tak zůstává zájem rodiny. Nezaměřujte se ale jen na základní obslužnost a hygienu, ale i na finanční návyky. Někdy stačí poradit v oblasti aktuálních trendů a kyberhrozeb, v případě vážnějších problémů je potom lepší poradit se pro jistotu s lékařem, včas a beze stresů.

Související…

Neurolog: Demence hrozí i v nízkém věku. Hlavně, pokud máte nižší vzdělání
Milada Kadeřábková

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...