fbpx

Spolu s rozvojem digitálních technologií umocněným vlivem pandemie covid-19 se začala povážlivě rozšiřovat genderová digitální propast. Podle dat OSN narostl globální rozdíl mezi pohlavími uživatelů internetu z 11 procent v roce 2013 na 17 procent v roce 2019

Zveřejněno: 12. 10. 2021

Na světě žije bezmála miliarda mladých žen a dívek. Každá z nich má své sny a představy o budoucnosti, na rozdíl od mužských protějšků je však na této cestě čeká mnohem více překážek. K těm hlavním dlouhodobě patří nedostatečný přístup ke vzdělání a s rychlým nástupem digitalizace se zejména v posledních letech povážlivě rozšiřuje propast mezi pohlavími v oblasti digitálních dovedností. OSN nyní při příležitosti mezinárodního dne dívek upozorňuje na potřebu řešit tyto výzvy jako globální společnost a najít způsoby, jak dívkám pomoci objevit a rozvíjet vlastní jedinečný talent právě i v segmentu technologií.

Datum 11. října je již devátým rokem věnováno dívkám po celém světě. Poukazuje na jejich práva, intelektuální růst i obrovský potenciál, který zůstává z drtivé části nepodpořen a nevyužit napříč národy i kulturami. Letošní iniciativa OSN se současně zaměřila na nové téma. Spolu s rozvojem digitálních technologií umocněným vlivem pandemie covid-19 se začala povážlivě rozšiřovat genderová digitální propast. Podle dat OSN narostl globální rozdíl mezi pohlavími uživatelů internetu z 11 procent v roce 2013 na 17 procent v roce 2019. V nejméně rozvinutých zemích světa dosahuje dokonce alarmujících 43 procent.

Malé zastoupení žen v ICT

Markantní genderové rozdíly nese i vzdělávání v technických oborech či zastoupení na trhu práce. Ačkoliv podle statistik Eurostat převažují v přihláškách na vysokou školu ženské zájemkyně o studium, technické obory známé pod zkratkou STEM (z anglického science, technology, engineering, mathematics) jsou ženami zastoupeny pouze z jedné třetiny. Data OSN navíc dokládají, že ve více než dvou třetinách světa je podíl žen s dokončeným vzděláním v technických oborech pouze 15 procent. Tuto životní cestu přitom z velké části ovlivňuje podpora a motivace, které se dívkám dostává v průběhu formativních let. Ruku k dílu proto v poslední době přikládají i technologičtí giganti.

Vysokoškolský program Seeds for the Future, který v České republice běží již šestým rokem a nabízí školení od nejlepších expertů Huawei, apeluje na dívky, aby využily své příležitosti.

„Podpora vzdělávání a rozvoj talentů je jedním z hlavních pilířů našich dobročinných aktivit v České republice. Věříme, že darovat vzdělání je tím nejlepším příspěvkem pro budoucnost Česka,“ říká Dina Mašínová, CSR manažerka české pobočky společnosti Huawei, o spolupráci firmy s neziskovou organizací Czechitas, která již sedmým rokem pomáhá zpřístupnit výuku digitálních dovedností především ženám a mladým lidem. V létě Huawei podpořila vzdělávací kempy Czechitas určené pro dívky se zájmem o IT a na začátku října odstartoval výukový program IT pro středoškoláky.

Pro studentky i profesionálky

O vyšší zapojení žen do oboru ICT usiluje Huawei dlouhodobě, a proto vzdělávací aktivity společnosti pokrývají téměř každou věkovou skupinu. Vysokoškolský program Seeds for the Future, který v České republice běží již šestým rokem a nabízí školení od nejlepších expertů Huawei, apeluje na dívky, aby využily své příležitosti. Na rozvoj ženského talentu a budování inkluzivnějšího prostředí ve světě technologií se zaměřuje i Women Developers Program, jehož cílem je poskytnout ženské části populace větší prostor k dalšímu odbornému vzdělání a podporu k navrhování takových řešení, která pomohou utvářet lepší, technologicky vyspělejší svět.

„Věříme, že v digitálním věku musí být ženám poskytován dostatek příležitostí pro zapojení se do technologických oborů a zároveň umožněn otevřený přístup k oborovému vzdělání. Ženy mají ohromný talent a potenciál vést technologické inovace a naše programy jim mohou pomoci tento talent rozvíjet a objevit příležitosti, ve kterých budou moci naplno využít svého potenciálu,“ dodává Pavel Košek, ředitel korporátní komunikace společnosti Huawei.

Související…

Proč hlasové asistentky Alexa či Siri posilují negativní genderové stereotypy
Jan Handl

foto: Shutterstock, zdroj: Huawei ČR

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...