Chytrá města často výborně fungují na papíře, ale co pak v realitě? Města budoucnosti. Města ekologičtější, s chytřejší logistikou, menšími dopravními zácpami, průhlednější kooperací lidí a místní samosprávy, no a samozřejmě ušetřenými penězi za veřejné služby. Města, která slouží lidem a ne naopak.
Co v realitě chytrých měst už dnes skutečně funguje a kdo nás může inspirovat? Představujeme vám 10 nejchytřejších měst, jejichž žebříček sestavil na konci roku 2018 magazín Business Matters.
Vídeň
Vídeň byla podle časopisu The Economist v roce 2018 vyhlášená nejpříjemnějším městem pro život. Kromě její stability na politické a vzdělávací scéně měla na tak dobré hodnocení vliv i bezpečnost, na které se ve Vídni výraznou měrou podílí právě moderní technologie. Vídeň také plánuje na svém území do roku 2020 postavit 300 tisíc solárních panelů. Výborně se vypořádává s dopravními zácpami a veřejnou dopravou ve městě.
Singapur
Singapur není o nic méně úspěšný. I přes extrémně hustou populaci město rozvíjí udržitelnou infrastrukturu a je velice čisté a uklizené. A hlavně – nebojí se inovací. Chce se neustále zlepšovat, k čemuž mu pomáhá inovační hub, kde se setkávají mezinárodní organizace s místními a který slouží start-upům, aby mohly realizovat inovativní nápady pro město.
Singapur může velmi rychle vytvořit nebo přijmout nařízení, která budou v souladu s nároky moderních technologií.
Výhodou Singapuru je, že může velmi rychle vytvořit nebo přijmout nařízení, která budou v souladu s nároky moderních technologií. To je možné díky tomu, že v politické aréně dominuje jedna strana. Jiné země potřebují na změny v legislativě, které se týkají například toho, jak technologický pokrok ovlivní soukromí nebo bezpečnost občanů, mnohem více času.
Londýn
Londýn může být právem pyšný – 47 % jeho území zabírají zelené plochy. Toto město je chytrým lídrem právě v oblasti přínosu pro životní prostředí. Zároveň se vůbec nebrání technologiím a výborně se mu daří využívat síly IoT (Internet of Things). Chytré řešení problémů s parkováním, zavedení nové dopravní daně, aby lidi motivovala k využívání alternativních dopravních prostředků... V Londýně se také vyskytuje velké množství míst s veřejně přístupnou WiFi a má vlastní specializované výzkumné centrum, které sleduje město, analyzuje data a hledá další způsoby, jak jej za pomocí technologií udělat ještě efektivnějším.
Barcelona
I přes vysoké procento starších obyvatel se Barcelona pohybuje na vrchních příčkách žebříčku moderních měst. Jezdí zde hybridní autobusy a fungují inteligentní parkovací systémy. Za pomocí aplikací a videokamer dokáže město úspěšně navigovat občany a vyhnout se tak dopravním zácpám.
Data sbíraná městem jsou volně k dispozici lidem i byznysu.
Město má výhodu, že na ně dopadá hodně slunečního svitu, může tedy hojně využívat solární energie. Data sbíraná městem jsou lidem i byznysu volně k dispozici, což zvyšuje motivaci lidí se do těchto projektů zapojovat a přispívat k jejich fungování.
San Francisco
San Francisco se kvůli svému nerovnému terénu v minulosti hojně potýkalo s dopravními problémy. Místní vláda našla řešení právě v chytrých technologiích. Občané také těží z výhod inteligentního parkoviště, které zabraňuje problémům s dopravním přetížením města.
Oslo
Oslo není jednoduše smart, ale zaslouží si být zmíněno především kvůli jeho udržitelnému plánování. Je chytrým příkladem toho, jak se za pomocí LED osvětlení, datových stanic a snímačů může šetrněji nakládat s energiemi. Hodně světel v Oslu svítí jen tak intenzivně, jak je zrovna v danou dobu potřeba. V mlhavém počasí budou zářit silně, ale během jasných nocí budou svítit méně, a spotřebovávat tak mnohem méně energie.
New York
Byl vyhlášen nejchytřejším městem roku 2017. A čím si to zasloužil? Všude po městě jsou rozmístěny chytré obrazovky, takže se každý může připojit, využívat internet, a snáze tak překonat digitální propast. Kromě toho má město Analytické centrum IBM, které přichází s funkčními řešeními. Dalším motivačním faktorem pro rozvoj inovací je nabídka ocenění těm, kteří jsou schopni podílet se na vývoji aplikací, jež užitečným způsobem zpracovávají otevřená data.
Amsterdam
Amsterdam se stal v roce 2016 vítězem soutěže o nejlepší Evropské hlavní město inovací. Digitalizace, jež je obsažena ve vládní agendě, je poměrně na vysoké úrovni a intenzivně se zde také věnují tomu, aby se budovy, domy a podniky staly energeticky efektivnějšími.
Tokio
To, že se v roce 2020 budou olympijské hry konat právě zde, je pravděpodobně motivací, proč se Tokio stává mnohem ekologičtějším, a právě v těchto dnech a týdnech se zde vysazuje milion stromů. Kromě intenzivního spojení s přírodou se zde díky všudypřítomným WiFi hotspotům můžete spojit prakticky s kýmkoli.
Stockholm
Ve Stockholmu zaujali jedinečný přístup ke smart metodám, jako je třeba WiFi ve všech školách. K tomu mají školy k dispozici 30 tisíc tabletů a 45 tisíc počítačů.
Reklama
Samozřejmostí je ve městě super rychlý internet a digitalizace služeb, kterou místní samospráva zdokonaluje své služby.
foto: Profimedia, zdroj: Business Matters Magazine