Chcete-li ze Sardinie vidět co nejvíce, v ideálním případě si ji projet úplně celou, je lepší zvolit dovolenou v obytném voze. Tento způsob cestování vám nabízí mnohem více možností než klasické ubytování. Na Sardinii se můžete dopravit letecky – hned na dvě letiště jsou přímá spojení z Prahy – a poté využít půjčovnu karavanů přímo na místě. Druhou variantou je vydat se sem obytným vozem rovnou z České republiky. Širokou nabídku má na příklad společnost Campiri, kde si můžete vybrat ze stovek obytných vozů.
Pokud zvolíte druhý způsob, užijete si mnohem více zážitků a navštívíte řadu míst, nad kterými byste pouze přelétali. Nejvyužívanějším spojením Apeninského poloostrova se Sardinií je trajekt z Livorna do Olbie. Pokud nestihnete některý z trajektů, přímo v Livornu je hojně využívaný stellplatz pro obytné vozy.
Kempování na divoko? Přísný zákaz!
Při cestování karavanem po Sardinii musíte mít na paměti jednu důležitou věc. Kempování na divoko je na tomto ostrově zakázané a pokuta za porušení tohoto nařízení vám může udělat pěkný průvan v peněžence.
Itálie je ovšem k turistům vstřícná, a proto je k dispozici celá řada kempů a stellplatzů, kde můžete za drobný poplatek – někde zcela zdarma – přenocovat, vyměnit si servisní kapaliny a doplnit energii či pitnou vodu. Opravdu je nutné brát na vědomí, že kempování na divoko je na Sardinii striktně zakázané a hlídané.
Přehled oficiálních stellplatzů najdete na webových stránkách area-sosta-camper.it, kde prakticky není možné si nevybrat:
Olbia
Toto přístavní město bude vaším výchozím bodem, pokud se budete přepravovat z Apeninského poloostrova na Sardinii trajektem. Přestože Olbia leží přímo na pobřeží, není možné se přímo ve městě vykoupat. Místo toho se ale můžete projít krásným historickým centrem.
Alghero
Ráj pro milovníky historie. Toto město nabízí na jednu stranu moderní infrastrukturu, hotely a letiště, na druhou se při procházkách jeho historickými uličkami ocitnete o několik staletí zpátky. Uchvátí vás katedrála Santa Marie, Dóm svatého Michala a necelých dvacet kilometrů od města můžete navštívit jedno z nejvyhledávanějších a nejkrásnějších míst celé Sardinie – proslulou Neptunovu jeskyni.
V ní podle legendy žil bůh všech moří Neptun. Do jeho příbytku se můžete dostat lodí, jelikož se nachází přímo na úrovni hladiny moře, nebo musíte zdolat 656 schodů dolů a poté pochopitelně i stejný počet nahoru.
Záliv Orosei a Smaragdové pobřeží
Nádherná příroda, historické památky, jeskyně, malebné pláže. Kombinaci všeho najdete právě v tomto zálivu. Nejvyhlášenější pláží je Costa Smeralda, v překladu „smaragdové pobřeží“, což perfektně vystihuje celou tuto oblast. Téměř dvacetikilometrový kus pobřeží nabízí nádherné bílé pláže, čisté moře a nejluxusnější možnosti ubytování. Jestli hledáte ráj na zemi, tak zde se nabízí jedna z jeho variant.
Soutěska Gorropu
Někteří turisté nevyhledávají pouze pláže a mořské vlny, pro někoho je vrchol dovolené turistika ve vnitrozemí. Pokud spadáte do druhé skupiny, nemůžete na Sardinii vynechat tuto nejhlubší soutěsku Evropy. Skalní stěny jsou vysoké až 450 metrů, v některých místech je rokle široká několik desítek metrů, někde pouhé čtyři metry, a celková délka soutěsky je pět kilometrů.
Nádherných míst najdete na Sardinii spoustu a je jen na vás, která si vyberete. Jedním si ale můžete být jistí – dovolená na tomto ostrově pro vás bude nezapomenutelným zážitkem, který budete mít ve vzpomínkách a v srdci po celý život.
Zážitek i pro chuťové buňky
Italská gastronomie patří k nejvyhlášenějším na celém světě a ruku v ruce s kouzelnou přírodou a historickými památkami si na Sardinii užijete i originální pokrmy. Samozřejmě si můžete dát běžná italská jídla, ale sardinská kuchyně je trochu odlišná. Těží totiž z letitých tradic pastevců, sedláků i rybářů.
Častějším pokrmem než těstoviny je na Sardinii originální chléb pane carasau. Ten si většina rodin vyrábí doma, stejně jako zmiňované těstoviny.
Místní tradice výroby sýrů je starší než čtyři tisíce let. Tím nejznámějším je ovčí sýr pecorino. A pokud máte rádi extrémní gastronomické zážitky, jaké najdete pouze na konkrétních místech na planetě, můžete ochutnat proslulý casu marzu – shnilý sýr. Do něj se nechávají naklást muší larvy a až poté, co se samy do sýra pustí, se konzumuje. Tedy nic pro běžné strávníky.
Ovšem toto je jediný extrém, sardinské sýry patří k těm nejlepším v Evropě. Unikátní jsou i rybí hostiny, med a vína. Na své si tedy přijde naprosto každý.
Reklama
foto: Adobe Stock, zdroj: Campiri