V období od května do července rodí srny mláďata, která poté ukrývají do vysoké trávy na loukách, aby je ochránily před predátory. V tyto měsíce však také vyjíždějí traktory sekat louky na senáž a to se kvůli nedodržování zákonů stává pro mláďata srnek, zajíců a dalších zvířat osudným. Výsledkem je 60 000 až 70 000 posečených srnčat ročně.
Kvůli vysoké trávě nemá řidič možnost mládě vidět, takže při jeho odjezdu zůstává na louce mrtvé či zmrzačené srnče, které často umírá v bolestech i několik hodin. Lze tomu ale zabránit.
Když se neplaší
Zemědělci jsou povinni zvěř před sekáním chránit, sekat plochu vždy od středu k okraji, používat poplašná zařízení a hlásit termíny sečení místním myslivcům, kteří musí dle zákona louky procházet. Přestože může být nedodržování zákona sankciováno pokutou až 500 000 Kč, v mnoha případech zemědělci s myslivci nespolupracují a výsledkem jsou tisíce posekaných srnčat a nešťastných matek, které svá mrtvá mláďata i několik dnů hledají.
Častým problémem je neochota zemědělců či myslivců spolupracovat, také nedostatek dobrovolníků na prohledávání větších ploch. Veřejnost také často netuší, že je možné upozorňovat orgány státní správy na nedodržování zákona.
Pomáhejte i vy
Mohou však pomáhat lidé, kteří se rádi procházejí přírodou a osud srnčat jim není lhostejný. Na ochranu srnčat vznikly webové stránky www.stopsecenisrncat.cz, kde se můžete zaregistrovat jako dobrovolník a přímo se podílet na vyhánění zvěře z luk těsně před sekáním.
foto: Shutterstock, zdroj: Stop sečení srnčat