fbpx


Zoologická zahrada v Paříži představila tajemný organismus. Není to houba, není to ani moc zvíře, myslí a posunuje se rychlostí čtyři centimetry v hodině

Zveřejněno: 25. 10. 2019

Agentura Reuters informovala o zvláštním organismu, který je od 16. října k vidění v zoologické zahradě hlavního města Francie. Pokud patříte mezi milovníky Hvězdných válek, pak vás jeho skutečně extravagantní vzhled zřejmě nezaskočí. Všem ostatním ale možná na chvíli zatrne. „Blob“ vypadá jako nažloutlá houba, ale chová se jako zvíře. Kdo nebo co to tedy je? Malá jednobuněčná bytost, která má téměř 720 pohlaví.

Onen počet pohlaví, jimiž tajemný blob oplývá, ale není tím jediným, co je na něm zvláštní. Ona prapodivná bytost nemá ústa, žaludek ani oči, a přesto dokáže jídlo detekovat a strávit. Navíc nemá nohy ani křídla, a přesto se dokáže pohybovat. A ani to není všechno.

Na rozdíl od žížaly má také blob schopnost se učit, a to dokonce navzdory tomu, že nemá mozek.

Blob se dokáže uzdravit za pouhé dvě minuty poté, co je rozříznut na polovinu. To nedokáže ani žížala, které zbytek těla doroste jedině tehdy, není-li přetržena přesně uprostřed. V takovém případě žížala zahyne. Ne tak blob...

Učí se bez mozku

Na rozdíl od žížaly má také blob schopnost se učit, a to dokonce navzdory tomu, že nemá mozek. Agentuře Reuters tato fakta potvrdil Bruno David, ředitel přírodovědného muzea v Paříži, jehož součástí je právě i zoologická zahrada, v níž byl blob poprvé představen světu. Podle něj je živočich navíc schopen své znalosti předávat dalším svého druhu – stačí dvě nažloutlé kuličky blobu sloučit a výuka může začít.

Určitě víme, že to není rostlina, ale ve skutečnosti nevíme, jestli je to zvíře, nebo houba.

Podobné organismy se obvykle vyskytují v lesních porostech po celé Evropě. Vědci tento konkrétní blob zpočátku pěstovali v Petriho miskách, krmili ho ovesnými vločkami, což je prý jeho oblíbené jídlo. Jakmile dosáhl určité velikosti, byl naroubován na stromovou kůru, kterou se v přírodě živí, a poté umístěn do terária, kde si jej návštěvníci mohou aktuálně prohlédnout. „Jeho domovem jsou akátové stromy, dubová kůra a kaštanová kůra. Daří se mu v teplotách mezi 19 a 25 stupni při osmdesáti až stoprocentní vlhkosti,“ říká Marlene Itanová z pařížské zoo. Jeho jedinými „nepřáteli“ jsou světlo a sucho. Když je organismus ohrožen, dokáže hibernovat i několik let.

Podle beztvaré příšery

Pojem blob nám není zcela neznámý. A to asi nejen proto, že jím exprezident Václav Klaus nazval model Kaplického knihovny, která se i díky (nebo kvůli, jak kdo chce...) Václavu Klausovi neobjevila na Letné. Nový organismus byl každopádně pojmenován podle hororového sci-fi snímku z roku 1958, kde vedle mladého Steva McQueena hraje hlavní roli slizký mimozemský organismus. Ten film (a ten organismus v něm) se jmenuje právě Blob. Na začátku filmu mladí teenageři při romantické vyjížďce autem pozorují pád meteoritu, z něhož se následně vyvalí beztvará příšera, která pohltí vše, co jí stojí v cestě…

Pařížský blob ale zatím takové ambice nevykazuje a zatím to vypadá, že s tím ani nezačne, i když se prý pohybuje rychlostí asi čtyři centimetry za hodinu. Jeho původ je však prozatím zahalen tajemstvím. „Určitě víme, že to není rostlina, ale ve skutečnosti nevíme, jestli je to zvíře, nebo houba,“ přiznává David. „Na houbu se chová až moc překvapivě, takže podle schopnosti učit se dovozujeme, že by se mohlo jednat o zvíře.“

Související…

Kambrická exploze: Vděčíme za život pevninským sopkám?
Ivan Verner

foto: Profimedia, zdroj: CNN

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...