fbpx

Zveřejněno: 14. 3. 2017

Hnutí Tiny houses vzniklo v Americe již v 70. letech minulého století. Nicméně v poslední době si miniaturní domky v USA staví stále více lidí, kteří odmítají zapadnout do koloběhu práce, hypotéka, zase práce a zařizování domácnosti. Jaké je to bydlet na ploše 30 m²?

Podle Alayshi St. Germain z Kalifornie nedává smysl to, jak v dnešní době žijeme. „Chodíme do práce jenom proto, abychom splatili hypotéku na bydlení,“ říká Alayisha, která se se svými dvěma dětmi proto raději odstěhovala do Tiny house.

Lepší vztahy v rodině

tiny house maketa shutter
Tiny houses se zpravidla staví na ploše 30 až 46 metrů čtverečních a vyznačují se bydlením na menším prostoru, než je obvyklé, ovšem s důrazem na maximální využití prostoru. Zpravidla proto v domcích najdete vše jako v běžné domácnosti, jen zkrátka v menším měřítku. Kromě životního koloběhu většiny Američanů Tiny houses zpochybňují také prostor, na jakém průměrná americká rodina žije. Podle Financial Times se plocha amerického domu zvětšila ze 165 m² v roce 1978 na 247,3 m² v roce 2013, a to i přesto, že počet členů v rodině se snižuje. Takové paláce se tak dnes stávají vizitkou materiální prestiže a bohatství. „Nemyslím si, že ke spokojenému životu potřebujeme dům o několika místnostech a koupelnách, ve kterém se každý schovává ve svém pokoji," myslí si Alayisha. Do svého nového bydla se odstěhovala poté, co její manžel zemřel na rakovinu. Podle ní si je rodina díky Tiny House blíž než kdykoliv předtím. „Moje děti jsou teď nejlepší přátelé, jsou navyklí starat se jeden o druhého a vzájemně pečovat o své potřeby," pochvaluje si.

Kvalita a životní prostředí

tiny house shutter1
Život na malé ploše vám rozhodně změní priority. „Najednou zjistíte, že nepotřebujete ani pět vařeček, dvacet talířů a už vůbec ne patery džíny,“ říká Aleyisha a podobně jako ostatní obyvatelé malých domků souhlasí, že život bez nashromážděných věcí je velmi osvobozující. Díky tomu prý přestala úplně impulsivně nakupovat zboží za pár korun. Dnes si místo toho raději připlatí za kvalitní věc s vědomím, že dlouho vydrží, a investuje do udržitelných materiálů, které nezahlcují životní prostředí.

Milujete výzvy? 

Více než o ekonomickém a ekologickém způsobu života – jak byly Tiny houses původně prezentovány – jsou dnes domky chápány spíše jako manifestace životního postoje. I přestože jejich prezentace na Instagramu působí velice idylicky, život v nich má i své nevýhody. Domky jsou vhodné spíše pro jednotlivce nebo bezdětné páry, kteří uvažují o přechodné variantě bydlení. Také o dostatku soukromí si můžete na prostoru – někdy pouze o rozloze dvou dodávek – nechat jenom zdát. Tiny houses jsou proto rozhodně pro lidi se specifickou osobností, kteří milují výzvy i životní prostředí, a to vše prezentují velmi osobitým stylem bydlení. Hlavním přínosem celého projektu je v podstatě otevření diskuze na téma materialismu. Nenásilnou formou tak můžeme polemizovat o tom, zda nežijeme ve zbytečném luxusu - a to pouze kvůli egoistickému pocitu prestiže - a zda se skutečně potřebujeme obklopovat tak velkým množstvím spotřebního zboží.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...