Ve společnosti panuje poměrně jasná představa o tom, jak by stáří mělo vypadat. Poslední etapu života máme neodmyslitelně spjatou s klidem, vyrovnaností a užíváním si zaslouženého odpočinku. Po padesátce už máme mít přece všechno vyřešené, a to včetně vztahů. Jenže, co když tomu tak úplně není?
To nejlepší je před námi
Současní padesátníci a padesátnice plus totiž nechtějí jen sedět v poklidu na verandě, popíjet čaj nebo si případně stěžovat na nefungující vztah s kamarády u piva. Současní senioři o sebe pečují. Nejen proto je termín šedivý rozvod, který je odvozen od stařeckých šedin, tak trochu nepřesný. Statistiky ukazují, že rozvodovost v pozdějším věku je stále častějším jevem, a i proto si získává stále větší pozornost mezi odborníky.
Z celkového počtu rozvodů tvoří sedm procent z nich manželství, která se rozpadnou po třiceti a více letech. Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo v roce 2020 Zprávu o rodině, ve které se píše, že šedivé rozvody tvoří 45 procent z rozvádějících se mužů a 33 procent u rozvádějících se žen. Česko tak kopíruje podobný trend, který nastává ve zbytku Evropy.
Podle výzkumu je tolerance rozvodů v Česku vysoká. Tři čtvrtiny dotázaných souhlasilo s výrokem, že pokud rodina nefunguje, je rozvod přijatelným řešením.
Pro někoho je rozchod v seniorském věku katastrofou, pro jiného vysvobozením. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, lidé se po padesátce ve většině případů rozvádí kvůli podobným věcem jako v mládí. Nejčastějšími důvody k odloučení jsou nevěra partnera, problémy v komunikaci a malá snaha řešit partnerské problémy.
Podle psychologů ale mohou hrát v pozdních rozvodech roli i další faktory. Jedním z nich je například známý syndrom prázdného hnízda. Ten nastává ve chvíli, kdy děti dospějí, odstěhují se a dospělí zůstanou sami. Ve větší míře postihuje spíš ženy, které mají pocit, že jejich život ztratil smysl, a tak hledají nějaký nový. Babičkami se ale obvykle nestávají, protože mateřství ženy stále více odkládají na později. Současná stárnoucí generace tak vnímá stáří odlišně – chce si užít zbytek času, který jim zbývá.
Delší život, více výzev
Dalšími důvody, proč šedivých rozvodů přibývá, je také to, že lidé o sebe daleko více pečují. Dožívají se tak vyššího věku, což s sebou přirozeně přináší i nové výzvy ve vztazích. Rozvod už navíc není takové stigma, jako tomu bylo v minulosti. Podle výzkumu je tolerance rozvodů v Česku vysoká. Tři čtvrtiny dotázaných souhlasilo s výrokem, že pokud rodina nefunguje, je rozvod přijatelným řešením.
Reklama
Šedivé rozvody však s sebou přináší komplikace z hlediska financí, a to zejména pro ženy. Analýza Národohospodářského ústavu Akademie věd ukázala, že padesátnice přicházejí po rozvodu v průměru o téměř 22 procent čistého příjmu. Muži si naopak přilepší. Důvodem takových rozdílu je, že páry své příjmy v manželství často sdílí. A to proto, že ženy vydělávají v průměru o více než pětinu méně než muži.
Rozpad manželství v pozdějším věku ale nemusí nutně znamenat katastrofu. Jak naznačují data, láska kvete v každém věku. V roce 2015 vstoupilo do manželství v Česku více jak tisíc párů, kdy ženichovi bylo více jak 60 let. Pro 474 z nich šlo přitom o první sňatek. Nevěstám bylo přes 50 let, premiéru u oltáře zažilo 139 z nich. Jedno je tedy jisté – více než kdy dřív platí heslo, že věk je jenom číslo.
foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek