fbpx

Lidský mozek je schopen rozpoznat až šest typů lásky. Ta k domácím mazlíčkům je jednou z nejsilnějších 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Výsledky nového výzkumu odhalují, že lidský mozek umí cítit šest různých typů lásky. Každý z nich aktivuje různé části mozku v závislosti na druhu zkušenosti, který prožijeme. Zjištění by mohlo pomoci s léčbou deprese a dalších psychických poruch.

Zveřejněno: 15. 12. 2024

O pěti jazycích lásky, teorii popsané v knize manželského poradce Garyho Chapmana, bylo provedeno mnoho výzkumů. Výsledky nejnovějšího z nich odhalily, že ve skutečnosti existuje šest typů lásky a každý z nich aktivuje jinou část mozku. Slovo „láska“ běžně používáme v široké škále kontextů – od sexuální přitažlivosti, fascinace přes rodičovské zbožňování až po náklonnost k přírodě. Výsledky badatelů zabývajících se výzkumem fungování mozku, jež byly publikované v odborném magazínu Cerebral Cortex, odhalily, že tentýž pojem aktivuje různé části mozku v závislosti na typu lidské zkušenosti.

Padesátka účastníků si měla představit řadů různých scénářů

V rámci studie představili badatelé účastníkům, přesněji 55 rodičům, z nichž každý vztah se svým dítětem popsal jako milující, několik jednoduchých scénářů. Poté výzkumníci zmapovali reakci v mozku respondentů pomocí metody magnetické rezonance. Jejich úkolem přitom bylo zamyslet se nad příběhy, týkající se šesti různých typů lásky. Konkrétně nad láskou romantickou, rodičovskou, přátelskou, k cizímu člověku, k domácímu zvířeti a k přírodě.

Související…

Já nerozumět řeči tvého kmene: Chcete-li spokojený vztah, naučte se mluvit partnerovým jazykem lásky
Klára Kutilová

Pro lepší představu – aby bylo možné vyhodnotit, jak se v mozku projevuje láska rodičovská, měli v rámci jednoho z úkolu účastníci zavzpomínat, jak jim bylo, když poprvé uviděli své dítě. Jeden ze scénářů zněl třeba takto: „Představte si, že poprvé vidíte svého novorozence. Je měkký, zdravý, rozkošný. Největší zázrak vašeho života. Cítíte k němu lásku, jež vás pohlcuje.“ Určitý typ lásky ale měly aktivovat mimo jiné i zcela neutrální příběhy, jako třeba představa, že se díváme ven oknem autobusu, nebo si nepřítomně čistíme zuby.

Největší sílu má láska rodičovská

Vědci zjistili, že vůbec nejintenzivnější mozkovou aktivitu generuje rodičovská láska neboli láska k vlastním dětem, a v těsném závěsu za ní se umístila láska romantická neboli partnerská. „U partnerské lásky je navíc potřeba rozlišovat, v jaké fázi vztahu jsme. Jak již bylo řečeno, na počátku se jedná spíše o sexuální přitažlivost a fascinaci, to je v době zamilování, ale pak zamilovanost vyprchá a fascinace či obdiv pořád mohou zůstat. Přetrvává ale jiná forma lásky k partnerovi či partnerce, je to spíše o blízkosti a o tom, že s tím člověkem nám je dobře. Přesto tam může být i nadále erotická fascinace, ale většinou už není stejná jako na počátku vztahu,“ doplňuje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan, Ph. D., FECSM z centra Mediol v Olomouci.

Mozková aktivita odhalila, zda daná osoba chová domácího mazlíčka, nebo ne.

V případě lásky rodičovské došlo k aktivaci hluboko v mozkovém systému odměn a podobně intenzivní mozková aktivita nebyla zpozorována u žádného jiného druhu lásky. Překvapivé bylo, že všechny typy lásky probudily v mozku u různých lidí stejné oblasti, a to bez ohledu na blízkost vztahu, lišily se pouze intenzitou, s níž tuto aktivaci spustily.

Na druhé straně bádání odhalilo, že láska k přírodě rozsvítila systém odměn v mozku, ale už neaktivovala oblasti spojené se sociálním poznáním, které jsou běžně aktivovány pocítěním lásky k někomu bližnímu. To je zajímavé zejména v souvislosti s tím, že láska ke zvířeti tyto oblasti aktivovat dokázala. Ale ne láska jen tak k ledajakému zvířeti, tím zvířetem musel být domácí mazlíček. Výzkumníci totiž také zjistili, že když se s účastníky mluvilo o zvířatech, jejich mozková aktivita odhalila, zda daná osoba chová domácího mazlíčka, nebo ne. U majitelů domácích mazlíčků byly aktivnější oblasti mozku spojené se sociálními vazbami.

Pomoc s léčbou deprese i s potížemi ve vztazích

Všechna zjištění celkově naznačují, že v reakci na pocity lásky je mozková aktivita ovlivněna nejen blízkostí vztahu k objektu, ale také tím, zda se jedná o člověka, zvíře nebo o přírodu. Celkově výzkum poskytl komplexnější obraz mozkové aktivity spojený s různými typy lásky než všechny výzkumy, které proběhly předtím. Možná, že Gary Chapman sám bude nucen přehodnotit závěry své knihy a napíše novou, která ponese název Šest jazyků lásky… A na závěr je potřeba sdělit, že ačkoliv se ta skutečnost sama o sobě nemusí jevit příliš romanticky, tak podobné výzkumy jsou významné zejména z toho důvodu, že pochopení toho, kde mozek pociťuje různé druhy lásky, může být klíčové při léčbě poruch typu úzkostí, deprese nebo i potíží s navazováním a udržováním vztahů.

 

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...