Michelle Panningová si v davu vybrala nic netušícího neznámého muže a položila mu neobvyklou otázku. „Půjčíte mi, prosím, sto dolarů?“ zeptala se. „Ne,“ odpověděl. Michelle ale nebyla skleslá, právě naopak. „Dokázala jsem to!“ řekla do kamery svého telefonu, když od muže odcházela. Ve skutečnosti totiž nechtěla sto dolarů. Cílem bylo především položit otázku, a to ve jménu „terapie odmítnutím“, populárního trendu na sociálních sítích, který nabádá lidi, aby měli na cizí lidi podivné prosby (samozřejmě v rozumných a bezpečných mezích), na které s největší pravděpodobností dostanou odpověď „ne“.
Maureen Evelynová ve svém videu na TikToku popisuje, že se v rámci této „terapie“ snažila nechat se odmítnout co nejvíckrát. Jednou se dokonce i ucházela o práci v marketingové agentuře, která vyžadovala vysokoškolský titul a několik let praxe, což ona nemá. Přesto místo dostala.
Čelit strachu
Smyslem podobných kroků je čelit počátečnímu strachu, který může vzniknout v očekávání pravděpodobného odmítnutí nebo jiné negativní reakce. Je to něco jako forma expoziční terapie, při níž se postupně vystavujete situaci, které se bojíte..., komentuje pro CNN Health licencovaná klinická psycholožka, která se specializuje na expoziční terapii, Taylor Wilmerová. Zároveň zdůrazňuje, že je třeba mít na paměti i určitá opatření, aby interakce probíhala bezpečně.
V této „sebeterapii“ se vyhýbejte jakýmkoliv žádostem, které mají byť jen vzdáleně sexuální charakter, a všemu, co zahrnuje i jiné dotyky, jako je objímání nebo líbání.
Terapie odmítnutím sice není nijak vědecky podložená, může vám ale pomoci uvědomit si, že odmítnutí není nic tak strašného. Server Well+Good připomíná, že už v roce 2009 s touto metodou přišel podnikatel a autor knihy Zero to Superhero Jason Comely. Poté, co ho opustila manželka, se začal izolovat – a brzy zjistil, že to pro něj není dobré. Domníval se, že za nutkáním stranit se ostatních stojí strach z odmítnutí, a chtěl ho překonat. Vytvořil tedy herní verzi terapie odmítnutím – karty s „výzvami“ k odmítnutí.
Později metodu zpopularizoval autor knihy Rejection Proof: How I Beat Fear and Became Invincible Through 100 Days of Rejection (Jak jsem porazil strach a stal se neporazitelným díky 100 dnům odmítání) Jia Jiang v přednášce na TEDu v roce 2015.
Budovat si zdravé sebevědomí
A právě Jiangova přednáška Panningovou inspirovala k tomu, aby ukázala sobě i ostatním, že odmítnutí není tak děsivé, jak se může zdát. Letos v létě po dobu třiceti dní plnila každý den jednu výzvu týkající se jejího úsilí o odmítnutí a zveřejňovala je na TikToku. Žádala cizí lidi o objetí, v obchodech s oblečením se ptala, zda by mohla být živou figurínou, v prodejně s matracemi, zda by si mohla zdřímnout ve vystavené posteli, a v obchodě se sendviči, zda by si mohla jít za pult udělat vlastní. A zatímco na začátku výzvy měla pocit, že musí sama sebe dost povzbuzovat a připravovat se na odpověď, o které si myslela, že přijde, po třiceti dnech se prý při oslovování cizích lidí cítila už poměrně komfortně.
Podle Wilmerové může být tento trend užitečný, protože ukazuje lidem, že odmítnutí zvládnou a „že věci nebudou tak špatné, jak nám říká náš úzkostný mozek,“ řekla Wilmerová. Licencovaná klinická sociální pracovnice Marisha Mathisová pro Well+Good říká, že terapie odmítnutím může lidem pomoci dostat se z komfortní zóny a posílit jejich sebedůvěru. Vytváří podle ní také zdravou toleranci k „ne“. „Někteří lidé se odmítnutí bojí natolik, že nejdou za svými sny nebo touhami. Opakované vystavování se ne pomáhá budovat odolnost vůči negativním asociacím s odmítnutím.“
Správný postup
Klinický psycholog John Duffy doporučuje sepsat si seznam všech obav, které by mohly stát v cestě vašim cílům. Ve svém videu na YouTube o terapii odmítnutím pak doporučuje začít pomalu, abyste získali odvahu. „Postupně se propracovávejte k větším výzvám,“ radí. To doporučuje také terapeut Kevin Chapman. Jednou z chyb, které se podle něj dopouští mnoho lidí, je právě to, že se vystaví intenzivním výzvám hned na začátku. „To vás může natolik vystresovat nebo zahltit, že se v budoucnu budete těmto typům sociálních situací ještě více vyhýbat,“ vysvětluje.
Někteří lidé se odmítnutí bojí natolik, že nejdou za svými sny nebo touhami. Opakované vystavování se „ne“ pomáhá budovat odolnost vůči negativním asociacím s odmítnutím.
Podle odborníků je také důležité pracovat na své sociální úzkosti, aniž byste tím znervózňovali ostatní. V této sebeterapii se tedy vyhýbejte jakýmkoliv žádostem, které mají byť jen vzdáleně sexuální charakter, a všemu, co zahrnuje i jiné dotyky, jako je objímání nebo líbání, upozorňuje terapeutka Elisa Martinez. Jiang už dříve pro CNN uvedl, že princip této výzvy spočívá v tom, aby se lidé bavili a aby se nikdo necítil být pod tlakem, že musí na zvláštní žádost dát konkrétní odpověď. „Nežádal bych po lidech něco, co bych sám nechtěl udělat,“ řekl Jiang.
Po odmítnutí se vám v hlavě mohou začít honit myšlenky typu: Proč jsem to sakra udělal? Bože, všichni si budou myslet, že jsem blázen! Abyste nesklouzli do spirály úzkosti, doporučuje Chapman věnovat několik minut zamyšlení nad tím, co se právě stalo. Skvělým způsobem, jak zpracovat komplikované emoce, jako je úzkost, panika nebo stres, je například zapsání si myšlenek do deníku nebo svěření se blízkému příteli.
Jiné než ve skutečnosti
Výzva samozřejmě není pro každého. Pokud někdo pociťuje silnou úzkost a má potíže i s plněním drobnějších úkolů, místo výzvy by měl spolupracovat s odborníkem na duševní zdraví, doporučuje psychoterapeutka Jourdan Traversová v rozhovoru pro CNN Health. Je také potřeba vnímat prostředí a nezkoušet terapii odmítnutím například v práci, nebo pokud s vámi druhý člověk vůbec nechce komunikovat.
Zároveň je důležité mít na paměti, že výzvy v rámci „terapie odmítnutím“ na sociálních sítích vyvolají jiný typ pocitů než emoce, které se mohou přirozeně objevit, když zažijete odmítnutí například při žádosti o zaměstnání, nebo se vám ho dostane od někoho, o koho máte romantický zájem, upozorňuje Traversová. „Když nedostanete to, co chcete, odmítnutí bolí a pálí. A řekla bych, že je to jiný pocit než odmítnutí, které pocítíte, když můžete tak trochu předvídat, že odpověď bude ne.“
Reklama
foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek