O tom, že my ženy máme menopauzu a s tím spojené různé fyzické i psychické dopady, se mluví často. Ale i muži mohou s rostoucím věkem narazit na problémy. Jedním z nich je úbytek testosteronu. „Je to součást normálního procesu stárnutí a tělesných změn, které souvisejí s přibývajícím věkem. Hladina celkového testosteronu u mužů pozvolna klesá zhruba od 30. roku věku, a to přibližně o 0,4 % ročně,“ uvádí pro Flowee sexuolog Marek Broul.
Úbytek testosteronu je příčinou řady neduhů, například zvýšeného rizika cukrovky, vysokého krevního tlaku, ztráty libida či deprese. „Muži na nízkou hladinu testosteronu reagují velice podobně jako ženy na nízkou hladinu estrogenu. Bývají citlivější, náladovější a vztahovační, mívají také sklony k depresivním náladám. Vzniká napětí ve vztahu, partnerské rozepře, nedorozumění a komunikační problémy,“ popisuje pro webový portál prevence4you2.cz sexuolog Pavel Turčan.
Takovou zkušenost má za sebou i Patrik z Košic. „Když muž přibere, ztratí sebevědomí, nálada jde pak dolů,“ vysvětluje muž, který pokles testosteronu začal pociťovat už okolo dvacátého roku. „Měl jsem z toho fyzické, ale i psychické problémy. Ze silného chlapa se stala bábovka,“ dodává. Trápily ho také bolesti žaludku. Léky nebral, rozhodl se upravit stravu a komplexně změnit životní styl. Měl štěstí, testosteron šel nahoru a jeho nedostatek nenapáchal větší škody.
S léčbou se neunáhlete
Nedostatek testosteronu se dá léčit mnoha způsoby. Jedním z nich je substituční terapie, například speciálními gely. „Testosteronové kožní gely jsou jednou z nejběžnějších forem léčby v USA,“ informuje my.clevelandclinic.org. Gely se aplikují přímo na kůži, aby se testosteron vstřebal do krve. Další možností jsou injekce, tablety či náplasti. Jde o jednoduchou a dostupnou léčbu, nicméně sexuolog Marek Broul varuje, že by si muži neměli léčbu ordinovat sami.
Muži na nízkou hladinu testosteronu reagují velice podobně jako ženy na nízkou hladinu estrogenu. Bývají citlivější, náladovější a vztahovační, mívají také sklony k depresivním náladám. Vzniká napětí ve vztahu, partnerské rozepře, nedorozumění a komunikační problémy.
„Testosteron by měl být podáván pouze dospělým mužům s prokazatelně nízkou hladinou testosteronu, která byla stanovena nejméně ve dvou laboratorních vyšetřeních, a to ve vzorcích krve odebraných v ranních hodinách,“ říká Broul.
Zároveň je podle něj důležité pamatovat na to, že různé sexuální, psychologické, kognitivní a tělesné příznaky nedostatku testosteronu mohou být způsobeny i jinými onemocněními. „Lékař proto bude provádět celou řadu různých vyšetření, aby určil správnou diagnózu,“ doplňuje sexuolog.
Jde to i přirozeně
Samozřejmě že nejlepší je navýšit testosteron přirozenou cestou. Podle healthline.com je nejefektivnější posilování. „Jedna studie z roku 2015 zahrnující muže s obezitou zjistila, že větší fyzická aktivita byla pro zvýšení hladiny testosteronu prospěšnější než omezení kalorií,“ píše se na webu.
Dále se doporučuje dostatečný příjem bílkovin, minimalizace stresu a zvýšení příjmu vitamínu D. Právě jeho nedostatek má na množství testosteronu vliv. Není na škodu přidat i další vitamíny, především zinek. Healthline dále doporučuje vyhnout chemikáliím a snížit spotřebu alkoholu, také si, pokud možno, dopřát pravidelný a kvalitní spánek. Pokud si muži naordinují pouhých pět hodin spánku, testosteron půjde rapidně dolů, a sice až o 15 procent.
Studie z roku 2015 zahrnující muže s obezitou zjistila, že větší fyzická aktivita byla pro zvýšení hladiny testosteronu prospěšnější než omezení kalorií.
Škodí i velké množství
Na závěr nutno podotknout, že výhrou není ani příliš velké množství testosteronu. Podle webu National Library of Medicine bývá velmi vysoká hladina testosteronu spojena s nespavostí, únavou a také depresemi. Takže platí, že ideální je zlatá střední cesta. Na to by se mělo pamatovat hlavně při samoléčbě nedostatku testosteronu.
„Existuje celá řada způsobů zvýšení hladiny testosteronu. Ne všechny jsou však účinné, či dokonce bezpečné. Vyvarovat byste se měli užívání neschválených prostředků, včetně anabolických steroidů. Zároveň rizikové je zvyšování hladiny testosteronu „od oka“, kdy riskujete dlouhodobou nadměrnou hladinu tohoto hormonu,“ píše se na webu denik.cz, kde dále varují před zvýšeným rizikem srdečních chorob či agresivitou. „Testosteron je spojen s rizikovým chováním v sociálních oblastech, jde o zvýšenou kriminalitu či agresi,“ píše se na Sage Journal.
Reklama
foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek