fbpx

Pro lepší spánek i imunitu: Dejte spát batole ven, mráz mu pomůže i s chutí k jídlu 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Pro někoho děsivé, pro jiného každodenní rutina. V severských zemích dávají matky běžně děti spát ven do velkých mrazů. A odborníci to kvitují.

Zveřejněno: 15. 2. 2025

Před kavárnou na pražském Žižkově jsou zaparkované dva kočárky se spícími miminky. Jejich matky jsou od nich metr vzdušnou čarou. Spokojeně se baví za výlohou kavárny a popíjejí u toho latté. „To je pěkný. Matky si sedí v teple a chudáci děti jsou tady odložený v mrazu. Vždyť je leden!“ brblá procházející starší paní. Faktem ale je, že malým dětem mráz naopak prospívá...

I vědci se přiklánějí k tomu, aby děti spaly venku. Za ideální teplotu považují dokonce -5 °C. A nejde o žádný nejnovější trend, ale o starou skandinávskou tradici. Své děti nechává spát venku většina obyvatel severských zemí. Jedna ze studií vychází z finského Oulu a podle ní spí venku přes den 95 % miminek a batolat.

I když na první pohled „opuštěný“ kočárek v zasněžené ulici nebo na balkoně může působit jako vykřičník, dětem přináší venkovní spánek hned několik zdravotních benefitů. 

Lepší spánek i imunita

Podle finské studie Národního centra pro biotechnologické informace platí, že děti, které přes den spí venku v chladu, mají delší spánek než ty ostatní, konkrétně až o 92 minut. Po probuzení také mají lepší chuť k jídlu a jsou aktivnější než jejich vrstevníci, kteří spí doma v teple. 

Můj malý spí jedině venku na balkoně asi od tří měsíců. Teď je mu necelých 14 měsíců a spí venku dvakrát denně, dohromady asi 3,5 hodiny za jakéhokoli počasí. Po roce určitě nevadí až mínus deset stupňů.

Mezi další hlavní výhody patří posílení imunity. Děti jsou celkově méně nemocné i díky tomu, že na ně venku při spánku neútočí bakterie a viry, které mají v teple domova pré. To je mimochodem také důvodem menší nemocnosti dětí z lesních školek, které praxi venkovního spánku často podporují. Ke spánku je navíc v přírodě ukolébá cvrlikání ptáků nebo šumění větru. Po probuzení jejich klidnou pozornost nepřevezme ruch od okolních dětí, ale pohled do korun stromů. No nezní to fantasticky?

Lékařka Lorrein Flaherty z irského Galway zkoumala denní odpočinek miminek a batolat v rámci svého projektu ve školce a k uvedeným benefitům přidává ještě další: „Po delším venkovním spánku jsou děti odpočatější a lépe připravené se učit. Také má pozitivní vliv na vývoj mozku, kostí a svalů a emocionální pohodu. Navíc si už v raném věku osvojují zdravé návyky, což jim může do budoucna pomoci stát se zdravějšími dospělými.“

Jak spí děti v Česku?

Neexistují žádné výzkumy, kolik rodičů nechává své děti spát v zimě venku v našich podmínkách, ale aspoň podle diskuzních fór jde o stále živou praxi.

„Mladší syn mi spal přes den jedině venku v kočárku. I v zimě jsem ho tam nechávala dvě až tři hodiny. Měl kombinézu a fusak,“ svěřila se například jedna diskutující na platformě Modrý koník.

Pravidelně kontrolujte, jestli dítěti není horko nebo zima. Teplota rukou není vypovídající. Sáhněte spíš na zátylek nebo na hruď – tato místa by neměla být chladná ani zpocená.

Tuto praktiku si pochvaluje i maminka na platformě eMimino. „Můj malý spí jedině venku na balkoně asi od tří měsíců. Teď je mu necelých 14 měsíců a spí venku 2× denně, dohromady asi 3,5 hodiny za jakéhokoli počasí. Po roce určitě nevadí až mínus deset stupňů. Základem je ho dobře obléct, teplo odspodu (já mám třeba v kočárku pod fusakem karimatku a teplou deku) a zachumlat ho. Pláštěnka se nedoporučuje, protože se pak pod ní hromadí vlhkost a paradoxně to ve velkých mrazech naopak může přivodit omrzliny. Když bylo víc jak minus pět, hodila jsem přes boudu jen tenčí deku. Nikdy nebyl studený. A paradoxně, čím větší mráz, tím líp spal.“ 

Pozor na podchlazení

I přes mnohé benefity spaní venku je samozřejmě prioritou opatrnost. MUDr. Veronika Dobišová novopečeným rodičům radí: „V zimě nechoďte s miminkem ven, pokud je méně než minus pět stupňů. A když už musíte ven na mráz, namažte obličej miminka ochranným krémem či mastí, například Infadolanem. V zimě myslete i na teplo v kočárku (miminko spí, nehýbe se). Ideální je zimní pytel.“

A i samotná skandinávská tradice má svá pravidla:

  • Najděte bezpečné místo pro zaparkování kočárku. Kočárek mějte na dohled, abyste mohli dítě kdykoliv zkontrolovat.
  • Dítě pokládejte ke spánku vždy na záda, na rovný povrch.
  • Oblékejte miminko teple, ale nepřehánějte to. Jako základní vrstva se hodí vlněný overal. Ideální střední vrstvou je teplá kombinéza s rukavicemi, jako poslední teplý fusak. Nezapomeňte na čepici.
  • Obličej dítěte by měl zůstat vždycky volný.
  • Pravidelně kontrolujte, jestli dítěti není horko nebo zima. Teplota rukou není vypovídající. Sáhněte spíš na zátylek nebo na hruď – tato místa by neměla být chladná ani zpocená.
  • Pokud máte obavy nechat dítě bez dozoru, položte do kočárku chůvičku.
  • Ačkoliv severské matky nechávají své děti spát i za hlubokých mrazů (až do -30 °C), lepší je začít pomalu, ideálně s teplotou okolo 0°C. Čím víc spadnou teploty pod bod mrazu, tím častěji je potřeba dítě zkontrolovat.
  • Šlofíka venku provozujte samozřejmě jen ve dne, délka spánku by neměla přesáhnout tři hodiny.
  • Některé studie poukazují na možné zvýšené riziko náhlého úmrtí (SIDS) v kočárcích, které však může být spojeno i s nesprávným používáním kšír a dalších upoutávacích prvků. Pokud máte obavy nebo další otázky, je na místě konzultace s pediatrem.

Související…

Spaní v ložnici s rodiči. Klidně až do deseti let, musí to ale vyhovovat všem
Tereza Theerová

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...