David Erban tvrdí, že „neexistují nezdravé potraviny, jen nezdravá množství“. „Jarním detoxem můžete svému zdraví uškodit,“ varuje s tím, že ani populární jablečný ocet na očistu těla nefunguje.
Blíží se jaro a s tím nevyhnutelně i téma o tom, jak máme začít s „jarním detoxem“. Je to v první řadě marketing, protože naše tělo detoxikuje samo, a není nutné za to utrácet peníze. Setkáváte se s klienty, kteří detox pomocí různých šťáv a doplňků stravy zkoušejí?
Naštěstí ne. Díky tomu, že veškerá klientela chodí z mého instagramu, kde na detoxy často sdílím svůj názor, tak je toto téma nenapadne. Avšak občas, když přednáším někde ve firmách, tak se sem a tam někdo ozve, že si myslel, že jarní detoxikace je potřeba, a dost ho můj názor překvapí.
Mohl byste uvést na pravou míru, jak to je s očistou těla? V jednom z rozhovorů jste trefně uvedl, že „detox akorát provětrá naši peněženku“.
Je to tak. Detox vás maximálně bude stát peníze, chuť do života a v některých případech bohužel i zdraví. Naše tělo totiž nečeká, až mu dáme nějaké šťávičky k tomu, aby mohlo započít detoxikační procesy. K těmto detoxikačním procesům máme játra, ledviny, lymfatický systém a další orgány a ty fungují dobře a kvalitně pouze ve chvíli, kdy se o naše tělo správně staráme a dáváme mu dostatek živin. Toto detoxikování šťávičkami tedy nakonec může paradoxně správné detoxikaci házet klacky pod nohy, protože naše tělo při nich není dobře živeno, kdy nemá dost kalorií, bílkovin, tuků a ani vlákniny, protože když ovoce a zeleninu rozmixujete, tak vláknina v nich ztrácí svoji strukturu a v našem těle již jako vláknina nefunguje.
Podívejme se na ty nejoblíbenější doplňky, které si lidé kupují. Například ostropestřec mariánský – opravdu zrychluje detoxikaci organismu?
Ostropestřec mariánský se často používá přesně na lepší detoxikaci a na ochranu jater, ale je dobré říct, že pokud už někdo má játra poničená, například nadměrným pitím alkoholu, tak mu to v ničem nijak nepomůže a ta játra to zpětně nijak neuzdraví a pro detoxikování to také není potřeba užívat. Avšak když už by někdo chtěl, tak bych si dal pozor na formu, ve které ho užíváte.
Místo přerušovaného půstu stačí jíst zdravě.
Protože pokud by ten ostropestřec byl například ve formě čaje, tak je to upřímně docela k ničemu, protože účinné látky, které v ostropestřci jsou, tak vůbec nejsou rozpustné ve vodě, takže to ani ten játroprotektivní účinek mít nebude a maximálně se do vody rozpustí nějaké silice, které tomu dají vůni, barvu a chuť, ale skutek utek.
Pokud by člověk tedy ten ostropestřec chtěl používat, i když si myslím, že pro většinu lidí to je zbytečné, tak bych používal tu jeho hlavní aktivní látku – silymarin, který můžete koupit normálně v lékárně.
Co živočišné uhlí nebo čistící čaje? Třeba čaj senna působí projímavě, což lidé mylně považují za čistící efekt, ale ve skutečnosti jde o ztrátu vody, je to tak?
Živočišné uhlí může mít svoje využití, pokud cítíme, že nám něco úplně dobře nesedlo, ale rozhodně bych ho nevyužíval na pravidelné bázi. Co se týče čistících čajů, tak o jejich využití dost pochybuju. Kdy přesně lidé mají pocit, že když mají průjmy při těchto různých detoxikačních kůrách, tak to ukazuje, kolik v sobě měli toxinů, a že ten průjem je vlastně dobře. A rád bych tady všem čtenářům jednou pro vždy napsal, že průjem není dobře, a naopak vám toto dlouhodobé detoxikování vedoucí k průjmům může poškodit střevní mikrobiom, který ovlivňuje velkou řadu věcí v našem těle.
Největším hitem internetu je jablečný ocet. Musím se přiznat, že i já jsem to jeden čas zkoušela, ale žádný velký rozdíl jsem nezaznamenala. Pak jsem se někde dočetla, že „citronová detox dieta“ nebo jablečný ocet tělo ve skutečnosti „vyhladoví“, což zpomalí jeho přirozené detoxikační procesy. Kde je pravda, protože jsem z protichůdných informací zmatená?
Jablečný ocet je opravdu velkým hitem, obzvláště ho proslavila i jedna influencerka Jessie Inchauspé, která společně s ním propaguje třeba i to, že by si člověk měl hlídat pravidelně krevní cukr a jíst jídlo tak, že sní nejprve vlákninu, pak bílkoviny, případně tuky a nakonec sacharidy, aby nám cukr v krvi vůbec nevzrostl. Pokud byste tedy tuto ženu poslouchali, tak to v praxi může vypadat tak, že vám někdo třeba přinese sendvič a vy z něj nejdříve sníte zeleninu, pak šunku nebo sýr, a nakonec samotnou housku. Podporuje to akorát nezdravý vztah k jídlu, neexistují žádné vědecké důkazy, že by to zdravotně jakkoliv pomáhalo, a to samé platí i pro jablečný ocet a citrónový detox. Není to k zdravému životu vůbec potřeba a já bych to nikomu nedoporučil.
Jaké riziko představují detoxikační kůry?
Těch rizik je hned několik. Prvním z nich je „jojo efekt“, kdy těch několik dní a týdnů přijímám extrémně malé množství kalorií, což může vést s určitostí k úbytku na váze, ale až k moc rychlým, a váha bude ubývat i dost ze svalové hmoty. Po skončení detoxu obvykle dojde k tomu, že ten daný člověk začne jíst tak jako předtím, protože se o svém těle a o stravování nic nenaučil, znovu tak přibere na stejnou nebo vyšší hmotnost, ale s tím rozdílem, že přibere ve většině jen ten tuk a ty svaly zůstanou ztracené. Po takové detoxikační kůře váží stejně, nebo dokonce více kilo, ale má horší tělesnou kompozici než předtím, více tuku a méně svalů.
Je naprostá pravda, že autofagie více probíhá při přerušovaných půstech. Nicméně mezi její další spouštěče patří například také kalorická restrikce a pravidelná sportovní aktivita.
Zároveň je to pro tělo i obrovský stres, obzvláště když se objeví i velké množství těch průjmů, které mohou poškodit náš střevní mikrobiom. A právě tento stres může v nejhorších případech probudit i nějaké autoimunitní onemocnění, což je hodně černý scénář, ale bohužel i to je možné.
Existuje nějaký způsob, jak napomoci ledvinám, játrům a dalším detoxikačním orgánům, aby pracovali lépe, aniž bych si kupovala různé kůry nebo hladověla?
Rozhodně. Důležité je pravidelně se hýbat, ideálně kombinovat aerobní aktivitu a silový trénink. Kvalitně spát a jíst pestře a vyváženě. Jíst dostatek bílkovin, preferovat zdravé tuky před těmi méně zdravými, komplexní sacharidy před těmi jednoduchými, jíst dost vlákniny, zeleniny a ovoce. Zároveň si ale rozhodně nebojte dopřát cokoliv dobrého, co vám jen zlepší náladu a po čem vám zaplesá srdíčko. Vždy je vše totiž o množství a kontextu.
Proč se podle vás detoxikační produkty stále tak dobře prodávají, i když neexistují vědecké důkazy o jejich účinnosti?
Lidé rádi hledají zkratky. Když jim řeknu, že se mají více hýbat a lépe jíst, tak je to moc složité, komplexní a vyžaduje to jejich velkou snahu. Avšak různé tyto programy mají vymyšlenou krásnou pohádku o tom, že to sice také bude bolet, ale naštěstí jen chvíli a pomůže to nakonec tomu člověku i více než cokoliv jiného. Třeba jsem se i několikrát setkal s tvrzením, že aby člověk vůbec mohl začít hubnout, tak musí nejdříve projít detoxem a až posléze to půjde. Toto tvrzení se samozřejmě vůbec nezakládá na pravdě.
Ještě by mě zajímal váš názor na přerušovaný půst, který také aktuálně hýbe společností? Někteří odborníci ho doporučují, jiní ne.
Já jsem někde uprostřed. Přerušovaný půst může být pro někoho určitě vhodný, ale někomu zase vůbec nemusí vyhovovat. Pokud to tedy někdo aktuálně zkouší a cítí, že se na něm pouze trápí, tak bych ho rozhodně nedělal, protože úplně stejně krásných výsledků lze dosáhnout i bez něj.
Rád bych tady zmínil jeden proces, který je přerušovaným půstům často přisuzován, a to je proces autofagie. Zjednodušeně by se to dalo popsat jako sebeobnova buněk lidského těla, která může teoreticky vést k nižšímu riziku různých onemocnění a celkově působit pozitivně na tělo. Je naprostá pravda, že autofagie více probíhá při přerušovaných půstech. Nicméně mezi její další spouštěče patří například také kalorická restrikce a pravidelná sportovní aktivita. Pokud si tedy člověk hlídá celý rok váhu a pravidelně sportuje, tak nemusí kvůli větší stimulaci autofagie jet ještě přerušované hladovění.
Je přerušovaný půst opravdu efektivnější pro hubnutí než klasické omezení kalorií, nebo jde jen o jiný způsob, jak jíst méně?
Je důležité si uvědomit, že přerušovaný půst není nijak magický v tom, že byste při 16 hodinách postění více pálili tuky, to vůbec. Pořád je hlavní kalorická bilance. Pokud si tedy klidně i uděláte 23hodinový půst, ale v té jedné zbylé hodině přijmete více kalorií, než kolik jste spálili, tak budete přibírat.
Dokonce máme i velké množství studií, které dokazují, že přerušované půsty nejsou oproti klasickému rozložení kalorií do celého dne lepší, a existuje i pár důkazů, že na přerušovaném půstu můžete mít dokonce i horší výsledky.
Avšak některým lidem může tento přerušovaný půst vyhovovat více z důvodu, že je to pro ně jednodušší na pochopení a dodržování, kdy to má jasně daná pravidla, kdy mohou jíst, a kdy ne. Nerad bych tedy, aby někdo, komu přerušované půsty vyhovují, se jich nyní vzdal. Vždy jde o to, přistupovat ke každému individuálně a zvolit konkrétně pro něj, to nejlepší řešení.