Na rozdíl od akupunktury, která k propíchnutí kůže v různých tlakových bodech používá drobounké jehličky, využívá akupresura ke stimulaci bodů tlak – v případě akupresurní masáže tlak prstem nebo tupým předmětem, v případě akupresurní podložky jde o tlak prostřednictvím malých ostrých hrotíků. Ve všech případech ovšem oproti akupunktuře existuje významný rozdíl – akupresurní masáž stimuluje, ale neporušuje kůži.
Snad nejběžnější formu akupresury představuje podložka pokrytá až tisícem (počet se odvíjí od výrobce a platí, že čím více hrotíků, tím intenzivnější stimulace, tím větší pomoc a lepší výsledky) drobných hrotíků. Na první pohled může vypadat jako mučicí nástroj, zkušenosti pravidelných uživatelů i odborníků, zabývajících se holistickou medicínou či jógou, ovšem dokládají, že pravidelná podložková praxe může pomoci od bolesti zad, šíje i hlavy, napomoci relaxaci i koncentraci a prohloubit i zkvalitnit spánek.
Přínosy akupresury potvrzuje i věda
Jedinci všech věkových kategorií ve větší či menší míře trpí na bolesti zad, zatuhlé kyčle či bolavá ramena. Chronický stres, nedostatek pohybu, zranění, stárnutí, sedavý životní styl, to vše přispívá k rozvoji chronického zánětu, který se může stát spouštěčem mnoha chorob, mezi něž patří úzkosti a deprese, zažívací problémy, obezita, srdeční onemocnění, či dokonce rakovina.
S tím vším může podle zkušeností i znalostí jedinců touto problematikou se zabývajících pomoci pravidelné užívání akupresurních podložek, které k uvolnění svalového napětí a zlepšení krevního oběhu používají tlak. Bylo by podivné, kdyby se touto problematikou nezabývala věda – i vědecká bádání tak přinášejí výsledky, a ačkoliv jich ještě není tolik, aby pozitivní vlivy akupresury stoprocentně potvrdily, první vlaštovky už o sobě i v tomto oboru začínají dávat vědět.
Resetuje nervový systém a přinese vytoužený klid
Odborníci se shodují na tom, že akupresura je jakýmsi resetovacím tlačítkem pro nervový systém. Pobyt na akupresurní podložce, ať už leh, nebo stoj, reguluje chemii mozku a těla a společně s ní i signály, které si navzájem vysílají, což může napomoci ústupu stresu i fyzické bolesti. Výsledkem je uvolnění těla i mysli.
Akupresura přitom rozhodně nepředstavuje nic nového pod sluncem. Jde o formu tradiční čínské medicíny, která existuje po staletí a je prováděna člověkem, který pomocí prstů pevně tlačí na energetické body, rozmístěné na specifických místech po celém těle, konkrétně podél energetických kanálů meridiánů, jimiž proudí životadárná energie.
Akupresurní podložka funguje podobným systémem, jakmile si na ni lehnete (nebo se na ni postavíte), plastové hroty začnou na příslušné body vyvíjet tlak. Výsledkem je, že mozek začne postupně uvolňovat endorfiny, hormony štěstí, což se projeví následnou euforií a vedle ní také uvolněním stresu, napětí i bolesti. „Je velice silný spouštěč v koktejlu hormonů. Je to, jako když jdu sportovat. Po určité chvíli cítím husí kůži na těle a radost. To je endorfin, který zaplaví tělo, a máte pocit radosti a lehkosti,“ potvrzuje Václav Krejčík, ředitel a hlavní lektor Power Yoga Akademie, kde také vytváří vzdělávací programy; vydavatel časopisu Jóga Dnes a autor řady knih s jógovou tematikou. Akupresurní masáž dává zkrátka nervům signál, aby se znovu probudily.
Podložka pro masáž celého těla
Akupresurní podložku můžete využívat i na nohy a masáž chodidel. „Používám podložku na stimulaci nohy. Stojím na ní, když si čistím zuby. Krásně to rozpohybuje signály z nohy do mozku a tělo je plné energie,“ říká Václav Krejčík.
Ať už na podložce ležíte nebo stojíte, ve všech případech platí, že prokrvuje, zlepšuje krevní oběh, zbavuje bolesti i napětí. Z počátku se doporučuje začínat v lehkém oblečení či ponožkách, později můžete oblečení postupně odkládat a uléhat či postavit se na podložku pouze v rouše Evině či Adamově. Prožitek a následný užitek bude o to silnější.
Stejně jako všude jinde ovšem i v tomto případě platí – naslouchejte si, nechoďte přes nepříjemnou bolest a korigujte si vše tak, aby to bylo v rámci možností stále příjemné, případně aby to nebylo dlouho nepříjemné (jen prvních pár minut, řekněme ne více než pět minut, spíše méně).
Ze začátku to bude bolet
K pozitivním výsledkům by mělo stačit 20 minut denně. Jediné, co musíte udělat, je lehnout si a vydržet. Může se to zdát jako ta nejjednodušší záležitost pod sluncem, jakmile ovšem tlak hrotů pocítíte na vlastní kůži, rázem seznáte, že to úplně snadné není. Prvních pár minut si totiž budete připadat jako na rozžhavené pánvi nebo přímo na Záhořově loži – tělo bude jako v jednom ohni, hrotíky budou píchat jako jehličky a vy nejspíš budete mít chuť to vzdát.
Pokud ovšem vydržíte, dostaví se po pár minutách úleva – nejprve z prostého faktu, že jste to vydrželi, následně to začne být doopravdy příjemné. Udělá se vám hezky teplo, dech se zklidní, mysl pročistí a vy si budete užívat relaxaci, po níž z podložky vstanete jako znovuzrození – budete si připadat, jako když odcházíte z masáže, wellness centra nebo sauny. Dostaví se příjemné uvolnění, lehkost, pocit vnitřní čistoty. Zdá se to být skutečně zázračné. A dobrá zpráva je, že počáteční nepříjemnost postupně vymizí, protože i na ostrost hrotíků se dá zvyknout – příjemné pocity se tak postupně budou dostavovat v podstatě již od počátku ulehnutí.
„Pokud bych měla mluvit o svých vlastních zkušenostech s akupresurní podložkou, musím říct, že je to pro mě něco, co se stalo pravidelnou součástí každodenní rutiny. Když si na ni lehnu, na začátku to samozřejmě není úplně pohodlné. Hrotíky se do kůže zatlačí a chvíli to může být nepříjemné. Ale jakmile si na to tělo zvykne, začne se dostavovat příjemné teplo a pocit, že se uvolňuji. Zaplaví mě hormon štěstí, který nastartuje účinky jako úlevu od stresu, zmírnění bolesti zad, a snadno se mi usíná, s čímž při svém pracovním nasazení nejčastěji bojuji,“ potvrzuje Lucie Tvrdoňová, fitness trenérka, výživová poradkyně, zakladatelka společnosti Krabičkujeme a spoluzakladatelka projektu Cvičky Onlajn. „Pokud ji používám pravidelně, je to pro mě něco, co mi dává jak fyzickou úlevu, tak i duševní klid. Cítím se vyrovnanější a mám dobrý pocit z toho, že dělám něco pro své zdraví,“ dodává.
„Je náročné lehnout si na podložku. Ale když to trénujete, čas to zvládne. To uvolnění a klid, které nastávají po zaujetí pozice, jsou top,“ uzavírá Václav Krejčík.
Reklama