fbpx

Svérázný ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy se chystá duševně nemocné a závislé na drogách posílat na venkov. Vyléčí se tam prací, sluníčkem a modlením?

Zveřejněno: 10. 4. 2025

Americký prezident Donald Trump by si na trůně sice vystačil sám, ale pro jistotu si do týmu vybral pár dalších originálních osobností. Na post ministra zdravotnictví usedl jeho bývalý prezidentský protikandidát za nezávislé, Robert F. Kennedy Jr, (RFK). Ano, je to synovec „toho“ zastřeleného prezidenta Kennedyho. 

RFK je známým zastáncem alternativní medicíny, šiřitelem konspiračních teorií včetně chemtrails a všemožných pseudovědeckých výmyslů. Kdysi býval demokrat a pracoval jako environmentální právník. Trumpa tehdy přirovnával k Hitlerovi, postupem času ale změnil názor. Dnes se ruku v ruce s Agentem Orange (Trumpem) chystají zakládat léčebné farmy, aby udělali „Američany zase zdravé“. Jejich heslo na reklamní předměty je MAHA – „Make America Healthy Again“. Kšiltovky i trička budou zelené jako příroda.

Škarohlídové se bojí, aby farmy nefungovaly spíš jako pracovní tábory než jako terapeutická zařízení. 

​Robert F. Kennedy prosazuje myšlenku, že duševní nemoci a závislosti lze vyléčit prostřednictvím práce a zdravé stravy. Proto tlačí koncept tzv. „wellness farem“ – alternativních léčebných komunit na venkově, kde by duševně nemocní a závislí pracovali v ekologickém zemědělství, pěstovali biopotraviny a trávili čas na sluníčku, aby se pořádně detoxikovali. Kennedyho vize vyvolává obavy jak mezi odborníky na duševní zdraví a léčbu závislostí, tak u pacientů. Škarohlídové se bojí, aby farmy nefungovaly spíš jako pracovní tábory než jako terapeutická zařízení. 

Zdravotnictví v USA bylo hluboko pod evropskou úrovní i v době kolem perestrojky. USA je země, kde člověka může potřebná operace zruinovat, protože mu zákrok odmítne uhradit zdravotní pojišťovna. Užívání léků proti bolesti tam kvete – nemůžete si dovolit operaci plotýnky, ale na fentanyl vám nějaké drobné vyzbydou. V roce 2022 3,7 % Američanů potřebovalo pomoc kvůli závislosti na opiátech a každý pátý z nich trpí duševním onemocněním. Velká část americké populace finančně nedosáhne na vhodnou léčbu, medikaci ani terapii. Kennedy má super nápady, jak to vyřešit, univerzální zdravotní pojištění to není. Spíš se od něj dají čekat zdravotní politiky založené na jeho pocitech a paranoie.

A taky covid, samozřejmě

Na sociálních médiích se RFK nebojí říkat, co si opravdu myslí. Na kontě má třeba výroky o údajném etnickém cílení pandemie. „Covid-19 je zaměřen na útoky proti bělochům a černochům. Nejvíce imunní jsou aškenázští Židé a Číňané,“ napsal na Twitter. 

Druhá světová válka je jeho asi nejoblíbenější historické období. Zmínil ji, když kritizoval vakcíny – očkovací mandáty srovnával s nacistickým Německem. „I za Hitlera jste mohli překročit Alpy do Švýcarska. Dnes už mechanismy kontroly jsou tak dokonalé, že se nikdo nemůže schovat,“ prohlásil před třemi lety na shromáždění protestujících proti povinnému očkování ve Washingtonu. 

RFK připomíná typického českého Pepíka, který svému nešťastnému synovi radí, aby si svoji bipolární poruchu šel vyléčit prací v kamenolomu. 

RFK se nezapomněl vyjádřit ani k nedávné epidemii spalniček v Texasu. Propagoval myšlenku, že prodělání této nemoci může mít dlouhodobé zdravotní výhody, včetně ochrany vůči některým druhům rakoviny. Vakcína proti nim údajně způsobuje mnohem horší věci než spalničky samotné. RFK proto radši Texasanům doporučil léčbu tresčím olejem. Ten obsahuje velké množství vitamínu A, kterým se dá otrávit. Otrava se často pozná podle zažloutnutí kůže. V Texasu tak z toho důvodu skončilo v nemocnici několik velmi žlutých dětí.

Síla vůle

Kromě toho, že je RFK antivaxer, má velmi názorově blízko k šarlatánům typu Jana Hnízdila. Valná většina zdravotních problémů podle něj souvisí se špatným jídlem nebo životním stylem. Připomíná trochu typického českého Pepíka, který svému nešťastnému synovi radí, aby si svoji bipolární poruchu šel vyléčit prací v kamenolomu. 

Podle RFK je jedinou prevencí, kterou většina lidí potřebuje, lepší vůle, a nemoc tak prakticky znamená osobní selhání. „Kennedy se zaměřuje na stravovací a pohybové návyky lidí jako na základní příčiny téměř všech nemocí,“ píše novinářka Amanda Marcotte pro časopis Salon. „Kennedy má nepřátelský až eliminační postoj ke každému, o kom se rozhodl, že nesplňuje jeho standardy, a podobnému názorovému ukotvení se dnes říká „wellness fašismus“.

„Když budete mít problém s drogami, budete moct jít na tato místa zadarmo,“ oznámil úmysl zřídit wellness farmy v červenci minulého roku. Farmy budou speciální ozdravné komunity, ve kterých se budou koncentrovat lidé užívající látky, které Kennedy neschvaluje. „Bude to sloužit k tomu, aby se lidé zbavili nejen nelegálních drog, ale i legálních drog,“ oznámil hned poté, co byl před dvěma měsíci potvrzen jako nový ministr zdravotnictví a sociálních služeb. Kennedy totiž za drogy považuje i běžná antidepresiva, léky proti úzkosti a ADHD. Dokonce tvrdí, že antidepresiva můžou za školní střelby. Účinnost těchto pro mnoho lidí život zachraňujících léků popírá se stejnou vehemencí jako scientologové, kteří berou psychiatry a vědce jako své úhlavní nepřátele. Každopádně řešení na většinu duševních nemocí je podle jeho filosofie manuální práce, bio jídlo, sluníčko a láska.

Wellness farmy nejsou určené jen pro závislé, ale i pro duševně nemocné, z nichž většina ve společnosti  normálně funguje, pokud má správně nastavenou medikaci. Farmy bude zprvu financovat stát, ale časem by si na sebe mohly vydělávat samy – zemědělstvím poháněným pracovní silou pacientů, kteří budou mít na farmách dlouhodobý pobyt. „Lidé by na farmách strávili tolik času, kolik bude třeba – tři nebo čtyři roky. Během pobytu se převychovají a pak se vrátí do společnosti,“ plánuje Kennedy. Farmy prý také budou využívat odvykacího programu 12 kroků, který je založený na křesťanské víře. Tento program sice mnoha lidem pomáhá, ale je podmíněný přijetím křesťanského náboženského dogmatu. 

Bojím se hlavně o svoje tři děti, které ty léky potřebují. Nemůžou mi je odebrat z péče a poslat do těch táborů, když zjistí, že jsem jim dala léky?

Další hrůzou farem bude zákaz používání telefonů a počítačů. Během pobytu budou mít  pacienti omezenou komunikaci se světem, protože nebudou mít povolený mobil. Vytváří se tak ideální podhoubí pro to, aby v izolovaných skupinách vzkvétala kultová mentalita a toxické prostředí, které bude přát ke kolektivní dynamice zneužívání. Odborníci rovněž kritizují vyloučení ověřených medicínských terapií, jako je použití metadonu nebo buprenorfinu, které jsou považovány za standardní léčbu závislostí. Objevují se i pochybnosti o praktičnosti tohoto modelu pro obyvatele měst, kteří by museli opustit své prostředí a přesunout se na venkovské farmy, což by je izolovalo ještě více.

Kennedy se svojí antisystémovou vehemencí popisuje desetiletími prověřená antidepresiva jako „hrozbu“, přestože spoustu lidí tvrdí, že jim medikace SSRI zachránila život. Nejvíc zrůdné mu přijde, když léky užívají děti. Kennedyho rétorika stigmatizuje rodiny, které svým nemocným dětem dávají léky podle doporučení zdravotníků (podle průzkumů užívá psychofarmaka 14 % teenagerů).

Není divu, že se teď poměrně velká skupina lidí bojí, jak se jejich život změní. Uživatelka redditu u/dawk_92  ve skupině pro lidi s problémy s úzkostí píše: „Bojím se hlavně o svoje tři děti, které ty léky potřebují. Nemůžou mi je odebrat z péče a poslat do těch táborů, když zjistí, že jsem jim dala léky?“ Někteří diskutující se ji snaží uklidnit, jiní říkají, ať si radši zabalí nouzovou tašku. Možné už je prý v Americe všechno, když jsou ženy vyšetřovány kvůli spontánnímu potratu za vraždu.

90 % pacientů po opuštění narkotické farmy znovu upadlo do závislosti, a co se týče dodržování lidských práv, tak to tam prý nebylo zrovna nic moc. 

S čím vším Trump s Kennedym v budoucnosti přijde, se teprve uvidí. Oficiálně má prozatím na programu průzkum – Trump prostřednictvím exekutivního příkazu resortu zdravotnictví nařídil, aby „posoudilo výskyt a hrozbu, kterou představuje předepisování selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, antipsychotik, stabilizátorů nálady a dalších“. To může mít za následek, že některé z těchto léků mohou přestat být zcela dostupné. Pod resort zdravotnictví spadá i úřad FDA (Food and Drugs Administration). Může se tedy teoreticky stát, že by skrze tento úřad byly některé nepohodlné léky úplně zakázány kvůli údajné zdravotní škodlivosti – ta se dá ale prokázat téměř u čehokoliv, nežádoucí účinky má i paralen. U konzervativců už jsou snahy takto omezit přístup k antikoncepci, teď ještě přibudou psychofarmaka.

Současný směr v americkém zdravotnictví vyvolává u odborníků mnoho legálních a etických otazníků  a v komunitě nemocných strach, jak budou ovlivněny jejich osobní životy – nejčernější vizí je nedobrovolná internace nemocných, závislých, případně politicky nepohodlných lidí na místě, kde budou fungovat jako levná pracovní síla.

Co se týče podobného shromažďování duševně nemocných a závislých za účelem léčby, existují v minulosti znepokojivé paralely. Ve 30. letech 20. století byly ve Spojených státech zřízeny federální „narkotické farmy“ s cílem rehabilitovat drogově závislé prostřednictvím práce na farmě a terapeutických aktivit. 90 % pacientů po opuštění narkotické farmy znovu upadlo do závislosti, a co se týče dodržování lidských práv, tak to tam prý nebylo zrovna nic moc. 

Budoucnost péče o duševní zdraví v USA za Trumpa 2.0 krásně ilustruje návrh jednoho zákona v Minnesotě. Místní republikáni by chtěli zřídit novou duševní nemoc, za kterou by se povinně zavíralo do blázince, protože je prý maximálně společensky závadná. Nemoci dali jméno. Trump Derangement Syndrom, a definují ji jako přechodný nebo trvalý stav pomatení smyslů, projevující se nechutí k Trumpově osobě. Třeba TDS půjde vyléčit na farmě pěstováním bio okurek.

foto: Profimedia

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...