fbpx

Když antidepresiva nezabírají: Ke zlepšení psychického stavu pomůže unikátní nosní sprej 1 fotografie
foto: Shutterstock

I Češi mohou už nějakou dobu bojovat s depresemi pomocí nového unikátního přípravku – nosního spreje Spravato na bázi ketaminu

Zveřejněno: 12. 4. 2025

V roce 2019 schválila americká Food and Drug Administration (FDA) používání nosního spreje Spravato od společnosti Johnson & Johnson pro léčbu některých případů deprese. Mělo to ovšem háček: produkt mohl být v té době aplikován pouze v kombinaci s vybraným antidepresivem v tabletkách.

Nedávno však toto omezení padlo. Spravato je tak nově dostupný i samostatně, a to všem pacientům, kteří vyzkoušeli alespoň dvě antidepresiva, přičemž nedošlo ke zlepšení jejich stavu. Stejně tak si ho mohou nechat předepsat lidé s mimořádně těžkými formami deprese, projevujícími se sklony k sebepoškozování, sebevražednými myšlenkami apod.

Psychiatr Gregory Mattingly, který se účastnil klinických testů dotyčného spreje, k tomu v oficiální tiskové zprávě poznamenal, že během více než šesti let měl mnoho příležitostí vidět, jak Spravato mění život svých uživatelů k lepšímu. „A nyní, když je k dispozici rovněž jako monoterapie, mají poskytovatelé zdravotní péče svobodu dále personalizovat léčebné plány na základě individuálních potřeb,“ dodal.

Z výsledků čtvrté fáze klinických zkoušek plyne, že ve srovnání s placebem se tento sprej na bázi esketaminu, podávaný jednou za dva týdny, jeví nejen jako účinný, ale rovněž bezpečný a tolerovatelný. U některých pacientů přitom bylo zaznamenáno zmírnění příznaků již do 24 hodin po první aplikaci, což je velice slušné.

Čtyři týdny po zahájení dotyčné studie došlo u 22,5 % uživatelů Spravata k remisi, zatímco v placebo skupině jí dosáhlo pouze 7,6 % účastníků.

Kontroverzní ketamin

Jak již bylo zmíněno, účinnou látkou je v případě Spravata esketamin, tedy relativně známé anestetikum, které je ještě o něco silnější než jeho „mateřský“ ketamin. Díky tomu není nutné brát příliš vysoké dávky.

U některých pacientů bylo zaznamenáno zmírnění příznaků již do 24 hodin po první aplikaci.

Na druhou stranu je zapotřebí zmínit, že nasazení ketaminu v boji proti depresím vzbuzovalo od počátku kontroverze. Například v roce 2021 Státní ústav pro kontrolu léčiv v písemném vyjádření pro iROZHLAS uvedl: „V případě, že není v oběhu léčivý přípravek potřebných terapeutických vlastností, může lékař v souladu se zákonem o léčivech použít registrovaný léčivý přípravek způsobem, který není v souladu se souhrnem údajů o přípravku. Takový způsob však musí být dostatečně odůvodněn vědeckými poznatky. V případě použití registrovaného léčivého přípravku off-label ale odpovídá poskytovatel zdravotních služeb za případnou škodu na zdraví nebo za usmrcení člověka, ke kterým v důsledku použití registrovaného léčivého přípravku off-label došlo.“

Jedním z největších problémů je to, že jde v zásadě o relativně nebezpečnou drogu, na níž si lze teoreticky vypěstovat závislost. Ostatně právě jím (ale i dalšími medikamenty) se v roce 2023 předávkoval slavný americký herec Matthew Perry.

Psalo se o něm také v souvislosti s Elonem Muskem, který se k jeho konzumaci veřejně přiznal v březnu 2024. V rozhovoru s někdejším moderátorem CNN Donem Lemonem tehdy mj. prohlásil, že mu ketamin umožňuje zvládat určitý „negativní chemický vztah v mozku, něco jako depresi“.

Někteří odborníci, jako třeba Gerard Sanacora z Yale University, nicméně tvrdí, že pokud vám ho předepíše lékař a současně budete opravdu svědomitě dodržovat dávkování, pak není třeba z něj mít obavy.

Zajímavé je i to, že výzkumníci si stále nejsou úplně jisti, proč vlastně má ketamin antidepresivní účinky. Zdá se, že působí na dráhu v mozku, ovlivňující glutamát, což je nejhojnější neurontransmiter (chemický posel, zajišťující výměnu zpráv mezi nervovými buňkami mozku).

Konvenční antidepresiva oproti tomu zvyšují hladiny jiných těchto „poslů“ – serotoninu, norepinefrinu (noradrenalinu) či dopaminu. Řada lidí sužovaných depresemi však na tyto přípravky bohužel nereaguje, a i pokud ano, benefity nemusí být trvalé. Proto je zapotřebí hledat nové přístupy.

I Spravato má vedlejší účinky

Netřeba asi dodávat, že sprej není všespasitelný. Jeho uživatelé často pociťují ospalost a závratě, případně mají problémy s dýcháním. Spravato také může mít negativní vliv na úsudek, myšlení, reakční rychlost a motorické schopnosti. Z toho mj. plyne, že pod jeho vlivem byste rozhodně neměli řídit ani pracovat se žádnými nebezpečnými stroji či nástroji typu motorová pila.

Související…

Nová léčba depresí za pomoci ketaminu: Zažila jsem „setkání s Bohem“, říká Alena
Alžběta Bublanová

Ketamin má obecně vzato potenciál vyvolávat halucinace, euforii a tlumit bolesti. Je zapotřebí s ním zacházet velice opatrně a vždy dbát pokynů doktorů. Přestože ve většině případů sám o sobě nedokáže způsobit smrt (a to ani ve větším množství), musíte si dávat dobrý pozor na jeho případné kombinace s jinými farmaky.

Na každý pád však Spravato představuje cenný přírůstek do arzenálu již existujících zbraní proti depresi. Její příznaky se přitom objevují u stále více osob, a to i mladých. Podle WHO jí celosvětově trpí již více než 400 milionů lidí.

Je tedy vcelku zřejmé, že stávající přípravky rozhodně nejsou dostačující, a abychom tuto situaci mohli změnit k lepšímu, nutně potřebujeme další – především pro situace, kdy je překážkou úspěšné léčby rezistence.

„Deprese rezistentní na léčbu může být velmi komplikovaná, zvláště u pacientů, kteří nereagují na perorální antidepresiva nebo je nemohou tolerovat,“ vysvětlil neurolog Bill Martin z Johnson & Johnson ve výše zmíněné tiskové zprávě.

S přihlédnutím k těmto okolnostem není příliš povzbudivé, že Spravato je prvním novým léčebným prostředkem na těžkou depresi, které FDA schválila po několika desetiletích. To mj. potvrzuje, že vývoj podobných produktů je velice náročný.

Pro úplnost dodejme, že Spravato je sice dostupný již i v České republice, nicméně z námi zjištěných informací plyne, že pacienti si ho nemohou brát domů. Aplikuje se výhradně v ambulanci pod dohledem lékaře, čímž se minimalizují rizika.

 

 

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí odstěhovat

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí...

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...